جمعه ۰۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۴
اعتراض سفرای ۲۸کشور و سفیر اتحادیه اروپا؛
 اروپا درباره مصوبه ضدایرانی به آمریکا هشدار داد/ «غیرمنصفانه است»   

طبق مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا، شهروندان ۳۸ کشوری که با آمریکا قرارداد معافیت ویزای دارند چنانچه از اول مارس ۲۰۱۱ به بعد، به یکی از کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان رفته‌اند، دیگر نمی‌توانند بدون ویزا به آمریکا سفر کنند.

به گزارش ندای اصفهان، سفیر اتحادیه اروپا و سفرای ۲۸ کشور اروپایی در آمریکا، در مورد پیامدهای مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا که محدودیت‌های تازه‌‌ای برای سفر بدون ویزا به آمریکا اعمال خواهد کرد، هشدار داده‌اند.

 

امضاکنندگان این نامه تاکید کرده اند به واسطه محدودیت های ذکر شده در مصوبه مجلس نمایندگان، شهروندان اروپایی دارای ملیت دوگانه ایران، عراق، سوریه و سودان، به گونه ای “نامتناسب و غیرمنصفانه” متضرر می شوند.

 

به نوشته بی بی سی، سفرای بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، در نامه مشترک خود هشدار داده اند که مصوبه جدید نه تنها غیرسازنده است، بلکه به اقدامات قانونی متقابل در مورد شهروندان آمریکایی منجر می‌شود و بدون افزایش امنیت، به اقتصاد کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس لطمه می زند.

 

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که محدودیت های تازه ای را بر شهروندان کشورهایی که بدون ویزا به این کشور سفر می کنند اعمال می کند؛ تغییری که می تواند بر شهروندان ایرانی الاصل این کشورها که عمدتا اروپایی هستند هم تاثیر بگذارد.

 

براساس این طرح، شهروندان این کشورها که بعد از اول مارس ۲۰۱۱ به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند، نمی توانند بدون ویزا به آمریکا بروند. در این طرح مستقیما از ایران نام برده نشده اما شامل کشورهایی می‌شود که از نظر دولت آمریکا “حامی تروریسم” هستند و ایران در این فهرست قرار دارد. به علاوه، شهروندانی که تابعیت دوگانه این چهار کشور را دارند هم باید برای سفر به آمریکا ویزا بگیرند.

 

مصوبه مجلس نمایندگان، با انتقاد گروه لابی “شورای ملی ایرانیان آمریکا” و نیز “اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا” روبه‌رو شده که آن را “تبعیض آمیز” خوانده اند.

 

در نامه سفرای کشورهای اروپایی آمده است که طرح جدید، در عمل برای ۱۳ میلیون شهروند اروپایی که همه ساله به آمریکا سفر می کند نوعی سیستم ویزا را برقرار می کند. آمریکا با ۳۸ کشور جهان قراردادی دایر بر معافیت شهروندان آنها از ویزای آمریکا دارد که از جمله، شامل ۲۸ کشور عضو اتحاده اروپا می شوند.

 

در این نامه، به عنوان نمونه ای از تاثیرات مصوبه جدید آمده است که ممنوعیت کلی سفر به سوریه و عراق، تنها باعث محدودیت سفرهای مشروع صاحبان کسب و کار، روزنامه نگاران و ارائه دهندگان خدمات پزشکی و بشردوستانه می شود.

 

نامه می افزید که این طرح از سوی دیگر، تاثیر بسیار کمی بر کسانی که سفرهای غیرقانونی انجام می دهند خواهد داشت.

 

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا، برای تبدیل شدن به قانون باید از تصویب مجلس سنا و سپس رئیس جمهور ایالات متحده بگذرد.

 

سایت آمریکایی رادیوفردا در این زمینه افزوده است: جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که واشینگتن از نگرانی های رهبران اروپایی آگاه است و با آنها در این زمینه در حال رایزنی است.

 

پپشتر خبرگزاری‌ها گزارش داده بودند که نزدیک به ۲۰ میلیون نفر هر ساله از این ۳۸ کشور بدون روادید به آمریکا سفر می کنند. آنها می‌توانند ۹۰ روز را بدون ویزا در آمریکا سپری کنند.

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز