پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۲
سخنان ظریف خارجه درباره روند اجرای برجام؛
 با نظارت‌های دقیق نیازی به شک افراد دائم الشک نیست   

محمد جواد ظریف گفت: هیاتی که به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده و وزارت خارجه، ادعاهای احتمالی در آینده و امکان نفوذ را به دقت رصد می کند و نیازی نیست که برخی افراد دائم الشک به همه چیز شک کنند.

به گزارش ندای اصفهان، وزیر امور خارجه در بازگشت از پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و درپاسخ به سوالی درباره قطعنامه پیشنهادی ۱+۵ برای بستن پرونده پی.ام.دی گفت: کشورهای ۱+۵ بعد از مشورت با سایر اعضای شورای حکام و مشورت با ما، پیش نویس را تدوین کردند. این پیش نویس هم بر اساس گزارش ارزیابی نهایی آژانس تدوین شده است.آن گزارش هم کاملا روشن است.
وی اظهار داشت: به رغم همه کاستی هایی که گزارش دارد و به نظر ما نکات ابهامی در برخی موارد آن است که به نکات خاکستری گزارش است، ولی کاملا واضح در آن تاکید شده هیچ ماده هسته ای در ایران به سمت فعالیت های نظامی منحرف نشده است.
ظریف ادامه داد: آنچه مبنای کار آژانس است این است که آیا چنین اتفاقی افتاده یا نه؟ یعنی کار آژانس فقط پیگیری و نظارت بر این امر است و نقض npt در زمانی است که ماده هسته ای منحرف شده باشد.
وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: لذا گزارش در این زمینه مشخص است و در سایر موارد ادعایی حداکثر در حد مطالعه و امکان سنجی بوده که از نظر ما این هم صرفا تحلیل خود آژانس است ؛ البته خود آژانس هم گفته این تحلیل من است، نه این که هیچ داده محکمی برای این ادعا داشته باشد.
وی گفت: بنابراین هیچ دلیلی ندارد که پیش نویس قطعنامه ای که اتحادیه اروپا و سه کشور دیگر عضو دائم یعنی آمریکا و روسیه و چین تدوین کرده اند و به شورای حکام ارائه دادند در شورای حکام با مشکل روبرو شود.
ظریف تاکید کرد: با این حال ما اقداماتی که بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب، باید به تصویب قطعنامه موکول شود را انجام نخواهیم داد تا زمانی که قطعنامه تصویب شود. بعد از تصویب قطعنامه به سمت اجرای آن خواهیم رفت.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا امکان سوء استفاده ، نفوذ و بهانه گیری در آینده از سوی غرب وجود دارد، گفت ما همیشه امکان نفوذ و بهانه گیری را در نظر داریم به همین دلیل برای نظارت بر برجام یک هیاتی به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده و این هیات به صورت جدی و مستمر نظارت می کند.

 

محمد جواد ظریف گفت: هیاتی که به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده و وزارت خارجه، ادعاهای احتمالی در آینده و امکان نفوذ را به دقت رصد می کند و نیازی نیست که برخی افراد دائم الشک به همه چیز شک کنند.

 

تابناک هم نوشت: وزیر امور خارجه کشورمان در مورد برخی دغدغه‌های مطرح مبنی بر اینکه علیرغم بسته شدن قریب الوقوع پرونده پی‌ام‌دی، ممکن است «نوع» بسته شدن این پرونده در شورای حکام به گونه‌ای انجام شود که با وجود پاسخ های مستدل ایران، نهایتا اتهامی نیز متوجه ایران شود و به نام آن ثبت شود، گفت: «خیلی صریح در گزارش آژانس و مهمترین نکته آن، آمده که ایران هیچ موادی را به سمت فعالیت‌های هسته‌ای تسلیحاتی منحرف نکرده است. (پیش‌نویس) قطعنامه هم موضوع را می‌بندد.»

«حالا برخی از دوستانی که به قول آنهایی که رساله توضیح المسائل می‌خوانند تبدیل شده‌اند به کثیرالشک، به شکشان دیگر نباید اعتماد کنند. من نمی‌دانم که این دوستان دنبال چه چیزی می‌گردند. اعلام شده که شورای حکام موضوع را می‌بندد و قطعنامه‌های قبلی هم پایان بخشیده می‌شوند (Terminate). اینجا این نوع تحلیل به مثابه شک بین رکعت سوم نماز اول و رکعت ششم نماز دوم است.»

وی افزود ما هم در وزارت خارجه وظیفه خودمان میدانیم این موضوع و ادعاهای احتمالی در آینده را رصد کنیم. البته در گذشته هم ادعا کردند اما ظرف زمانی تفاوت می کند.
ظریف گفت: گزارشی که آژانس در نوامبر ۲۰۱۱ علیه ایران صادر کرد در یک ظرف زمانی دیگر بود .البته آن هم سوابقی داشت. تقریبا ۱۲ سال است این اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود . الان این گزارش و پیش نویس قطعنامه که موضوع را مختومه اعلام می کند در واقع دوباره زنده کردن همان فضا و جنجالی است که دنیا اکنون متوجه بی مورد بودن ان شده است.
وی تاکید کرد : ضمن این که ما باید چشمانمان باز باشد نیاز ندارد در مورد همه چیز شک کنیم بالاخره قرار بود بحث پرونده بسته شود که در حال بسته شدن است. کلیه قطعنامه هایی که از سال ۸۱، ۸۲ علیه ایران در شورای حکام تصویب شده بود رسما لغو می شود و دستور کار شورای حکام پس از سالها تغییر می کند و تبدیل به موضوع اجرای برجام می شود.

 

وزیر امور خارجه افزود این ها تحولات مثبتی است . من معتقدم باید اجازه دهیم بر اساس همین روند که از آول هم با صراحت و شفافیت گفته بودیم که به این سمت پیش خواهیم رفت کار پیش رود و برجام عملیاتی شود.
ظریف تصریح کرد انشاالله از بقیه موانع هم همان طوری که با هدایت رهبر معظم انقلاب با توکل خدا و حمایت مردم از مراحل قبلی گذشتیم از این مراحل هم خواهیم گذشت.

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز