سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۱
 ضریح‌های امام‌رضا(ع)درگذرزمان+تصاویر   

ضریح شبکه‌ای است که صندوق و قبر مطهر را دربرمی‌گیرد. براساس شواهد تاریخی نصب ضریح بر مرقد امام رضا(ع) از دوره صفویه رایج شده است و تا پیش از آن سابقه‌ای مشخصی نداشته است.

به گزارش ندای اصفهان ، تاکنون و طی سالیان گذشته ۵ ضریح بر مرقد امام رضا(ع) نصب شده است و ضریحی که اکنون بر مرقد قرار دارد پنجمین ضریح است.

اولین ضریح، ضریحی چوبی و تسمه‌های فلزی، با پوشش طلا و نقره بوده است که در اواسط قرن دهم یعنی در دوران شاه طهماسب صفوی به سال ۹۵۷ هجری قمری ساخته و بر روی صندوقچه چوبی نصب شده است.
به نظر می‌رسد تا سال ۱۳۱۱ شمسی به دلایل مختلف از جمله عدم امکان رؤیت کتیبه ضریح قدیمی، تاریخ نصب و نام بانی آن مورد اختلاف بوده است که بانی آن را شاه طهماسب صفوی دانسته‌اند و حتی اعتمادالسلطنه نام بانی و تاریخ نصب ضریح را نامعلوم می‌داند و آن را فاقد کتیبه معرفی می‌کند.
ضریح دوم، ضریح فولادی مربوط به دوره صفویه است که سقف شیروانی چوبی و یک طوق طلای جواهرنشان داشته است. این ضریح در عصر قاجاریه طلاکاری و نقره‌کاری شد و در ۱۳۱۲ ق دورتادور قسمت فوقانی‌اش به متن آیه‌الکرسی مزین شد. ضریح دوم در سال ۱۳۳۸ از روی مضجع شریف برداشته و چند سال بعد از سال ۱۳۷۸ به موزه آستان قدس رضوی منتقل شد و در معرض دید عموم قرار گرفت.
ضریح‌های امام‌رضا(ع)درگذرزمان+تصاویر
ضریح سوم، سومین ضریح این مرقد مطهر به ضریح نگین‌نشان معروف بود و سال ۱۱۶۰ ق توسط شاهرخ میرزا، نوه نادرشاه افشار وقف و تقدیم مضجع منور امام رضا شده است. این ضریح از زمان نصب تا سال ۱۳۷۹ شمسی در طبقه فوقانی و داخل ضریح چهارم قرار داشت و بعد از برداشتن ضریح چهارم و پیش از نصب ضریح جدید بخاطر وقفی بودن‌اش درون سرداب مقدس امام رضا(ع) و بر روی مرقد منور ایشان منتقل شد.
ضریح‌های امام‌رضا(ع)درگذرزمان+تصاویر
ضریح چهارم، این ضریح معروف به ضریح طلا و نقره یا شیر و شکر است، در سال ۱۳۳۸ پس از برداشتن ضریح فولادی قدیمی در روضه منوره نصب شد. این ضریح با نظارت مرحوم سیدابوالحسن حافظیان و با هنرمندی استاد حاج محمدتقی ذوقن اصفهانی و جمعی دیگر از هنرمندان ساخته شد.
ضریح چهارم هفت تن وزن دارد و از ۱۴ دهانه به نماد چهارده معصوم تشکیل شده است و بر روی هر دهانه‌اش در گلبرگی از طلا نام یکی از معصومان نوشته شده است. قسمت بالای این ضریح آراسته سوره مبارکه یس و انسان است که با خط استاد احمد زنجانی بر کتیبه‌ای از طلا نوشته شده است، ضریح شیر و شکر همزمان با نصب ضریح پنجم در سال ۱۳۷۹ به موزه آستان قدس رضوی انتقال یافت.
ضریح پنجم، گذشت ۴۰ سال از عمر ضریح چهارم استحکام سازه‌ای آن را کم کرده بود، در عین حال ایجاد انفجار توسط منافقان در ضلع بالاسر مبارک امام رضا(ع) در عاشورای ۱۳۷۳ باعث آسیب‌دیدگی ضریح شد و اندیشه طراحی و ساخت ضریح جدید که مدتی قبل آغاز شده بود با این دلایل تقویت شد.
سال ۱۳۷۲ طراحی ضریح پنجم با مشورت گرفتن از صاحب نظران و هنرمندان توسط استاد محمود فرشچیان آغاز شد. خاتم‌کاری این ضریح را استاد کشتی‌آرای شیرازی، قلم‌زنی آن را استاد خدادزاده اصفهانی و خطاطی‌اش را استاد موحد برعهده داشت.
ساخت ضریح پنجم با کیفیت عالی و استحکام کامل هفت سال طول کشید و سرانجام در ۱۶ اسفند ۷۹ همزمان با با عید سعید قربان کار نصب این ضریح با حضور رهبر معظم انقلاب انجام شد.
ضریح‌های امام‌رضا(ع)درگذرزمان+تصاویر
 انتهای پیام/
منبع: ایسنا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز