پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۹

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران :

ایران،جایگاه 138 جهان در زمینه توسعه کسب و کار

آل اسحاق با اظهار تأسف از اینکه در زمینه توسعه کسب و کار در جایگاه ۱۳۸ جهان قرار داریم، گفت: به این معنا که هزینه فعالیت اقتصادی در کشور ما ۱۳ برابر جهان است و باید در این زمینه تلاش مضاعفی به خرج بدهیم و مجلس نیز با وضع قوانین موانع موجود را برطرف کند.

به گزارش ندای اصفهان ،  یحیی آل اسحاق شامگاه دوشنبه در سلسله جلسات فرصت تاریخی انقلاب با اشاره به نقش اقتصاد در خانواده و بنگاه‌های اقتصادی اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی کشور ما این است که اقتصاد خانواده، اقتصاد مقاومتی نبوده و کمتر خانواده‌هایی بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی سالانه اقتصادی دارند و نظام اقتصادی خانواده آنها مبتنی بر هزینه و درآمد است.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم در اقتصاد، تدبیر معیشت و به‌کارگیری عقل بوده و کسی که مدیر بنگاه و یا مادر خانواده می‌شود، باید تدبیر معیشت و اداره اقتصادی را آموخته باشد، وگرنه در خانواده و یا در کارخانه با مشکل روبرو می‌شود.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه آموزش اقتصادی در سنین کودکی عامل بسیار مؤثری برای تدبیر معیشت در آینده زندگی بوده و یاد دادن اقتصادی زندگی کردن در خانواده از جمله ضروریات بوده، تصریح کرد: در کشورهای خارجی از دوره دبستان کودکان را با اقتصاد آشنا می‌کنند در حالی که از جمله مشکلات کشور ما بی‌توجهی به مسئله اقتصاد است.

یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف است

وی با اظهار تأسف از اینکه در برخی خانواده‌های ایرانی حتی یک جنس ایرانی نیز استفاده نمی‌شود، بیان کرد: یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف است و همه ما باید بدانیم که با خرید جنس خارجی فرزندان خود را بیکار می‌کنیم و در ازای آن در ترکیه و سایر کشورها ایجاد اشتغال می‌شود.

آل اسحاق گفت: اگر تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی کشور عقل معیشت و مدیریت اقتصادی نداشته باشند در شرایط تهدید کنونی که به جنگ اقتصادی بیشتر شبیه بوده، امکان دوام و بقا پیدا نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه ایران در حال حاضر در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی با جهان بوده، اظهار داشت: دشمنان می‌گویند که هیچ‌کس حق خرید پتروشیمی از ایران را ندارد و یا در روابط بانکی هیچ‌گونه اجازه‌ای به فعالان اقتصادی نمی‌دهند که بدون شک آموختن راه مقابله با تهدید و چگونگی رسیدن به اهداف در شرایط بحران را باید مورد توجه قرار داد.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه دشمنان ایران اسلامی با اصل اسلام و انقلاب ما مشکل دارند، بیان کرد: دشمنان در 15 سال اخیر در حوزه تعارضات بین‌المللی جنگ اقتصادی را بر جنگ نظامی ترجیح دادند، چرا که آنها با اصل اسلام و انقلاب ما مشکل دارند البته در نهایت این جنگ نیز به نفع ما و مردم ایران تمام می‌شود.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای خاطرنشان کرد: در جریان مذاکرات هسته‌ای اقتدار ایران به نمایش درآمده و دیپلمات‌های آمریکا با 135 کارشناس و کشورهای اروپایی هر یک با بیش از 30 کارشناس در این مذاکرات شرکت‌ داشتند و ما تنها با 4 دیپلمات و 20 همراه با آنها مذاکره می‌کنیم و در نهایت آنها نمی‌دانند که چگونه باید با تیم مذاکره‌کننده ایرانی تعامل کنند.

آل اسحاق تصریح کرد: ما بر شعارهای ابتدایی انقلاب‌ پافشاری کرده و ایجاد رفاه و امنیت برای مردم را راهی برای مقابله دشمن می‌دانیم چرا که دشمن تمام مسیرهای آسیب‌پذیری ایران اسلامی را بررسی کرده است.

اقتصاد مقاومتی راهکاری برای حفظ انقلاب است

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی راهکاری برای حفظ انقلاب است، افزود: اقتصاد مقاومتی می‌تواند ما را در برابر حملات دشمن بیمه کند و اگر همه نهادها با یکدیگر همکاری لازم را داشته و تدبیر معیشت و اداره اقتصادی کنند، می‌توانیم با کمترین هزینه بیشترین سود را برای خود کسب کنیم.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه از جمله مصادیق اقتصادی مقاومتی برای تولیدکننده تولید جنس خوب، باکیفیت و کاهش هزینه مصرفی برای مردم است گفت: مدیران اقتصادی کشور باید مسئله جنگ اقتصادی را جدی گرفته و با کم کردن هزینه‌ها، زمینه‌های بهره‌وری بیشتری برای کشور را فراهم کنند.

وی با اشاره به نقش بانوان در اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: نقش بانوان در اقتصاد مقاومتی چشمگیر است و آنها باید با محاسبه‌گری، پرهیز از چشم و هم‌چشمی و دقت‌نظر در دخل و خرج خانواده فرزندان را آموزش صحیح داده و از محصولات داخلی خرید کنند و در نگهداری از اجناس نیز تلاش کنند.

اقتصاد باید از سیاست جدا شود

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: دولتمردان ما در حوزه اقتصادی انسان‌های پرتلاش و دلسوزی هستند و تا زمانی که با فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی همراه هستند کار خود را به خوبی انجام می‌دهند و البته بدون شک دولت کاربلد بوده اما کارشان سنگین است چرا که اداره کشور در شرایط رکود و تحریم بسیار دشوار است.

وی با تأکید بر اینکه فضای سیاسی بر فضای اقتصادی کشور تأثیر می‌گذارد، تصریح کرد: برای داشتن اقتصاد سالم باید سیاست را از اقتصاد متمایز کرد و اقتصاد ما باید به داشته‌های خود نگاه کرده و نیم‌نگاهی هم به فضای بیرونی داشته باشد یعنی درون‌زای برون‌نگر باشد.

آل اسحاق با اظهار تأسف از اینکه در زمینه توسعه کسب و کار در جایگاه 138 جهان قرار داریم، گفت: به این معنا که هزینه فعالیت اقتصادی در کشور ما 13 برابر جهان است و باید در این زمینه تلاش مضاعفی به خرج بدهیم و مجلس نیز با وضع قوانین موانع موجود را برطرف کند.

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715