پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
 دولت عراق: حاکمیت عراق خط قرمز است/ العبادی تصمیم مناسب بگیرد   

دولت عراق حاکمیت ملی و مرزهای جغرافیایی عراق را خط قرمز دانست و حیدر العبادی نخست وزیر این کشور را مکلف کرد تا هرگونه اقدامات مناسب را درقبال ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق اتخاذ کند.

به گزارش ندای اصفهان، در بیانیه دفتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق آمده است: هیئت وزیران عراق امروز موضع ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق را بررسی کرد.

این بیانیه افزود: “هیئت وزیران نخست وزیر را مکلف کرد تا اقدامات و گام هایی را که درخصوص عبور نیروهای ترکیه از مرز عراق و اقدام این نیروها در نقض حاکمیت ملی را مناسب می بیند، اتخاذ کند و این هیئت همچنین حمایت کامل خود را از مصوبات شورای امنیت ملی درخصوص این موضوع و پیگیری اجرای آن اعلام می دارد”.

در این بیانیه همچنین آمده است: “هیئت وزیران تاکید کرد که حاکمیت عراق و مرزهای جغرافیایی کشور خط قرمزی است که اجازه ضربه به این حاکمیت و مرزها و گذر از آن را به هیچ وجه نمی دهد؛ بویژه که دولت عراق هیچ توافقنامه ای را امضا نکرده یا اجازه ای به کشور همسایه ترکیه برای عبور از مرزهای کشور ما تحت هر بهانه ای را نداده است.”

دفتر العبادی در بیانیه خود تاکید کرد: هیئت وزیران در اجماع نظر خود تاکید کرد که ورود یگان هایی از نیروهای ترکیه امری مردود و محکوم است. دولت عراق بار دیگر بر موضع خود در درخواست از دولت ترکیه برای خارج کردن نیروهایش و اعلام احترام کامل به حاکمیت عراق را تکرار می کند.

این بیانیه افزود: در حالی که دولت عراق بر تداوم روابط حسن همجواری اصرار دارد، بر حق خود در اتخاذ اقدامات لازم برای حفظ حاکمیت ملی تاکید می ورزد.

این اقدام دولت عراق در پی ورود نظامیان ترکیه به خاک این کشور صورت گرفت.

بغداد کالاهای ترکیه را تحریم کرد

شورای شهر بغداد پایتخت عراق کالاهای تولیدی ترکیه را تحریم کرد.

به گزارش تسنیم، شورای بغداد امروز سه شنبه تحریم تولیدات ترکیه یا (ممنوعیت) بستن هرگونه توافقنانه ای با هر یک از شرکت های ترکیه ای را تصویب کرد.

سعد المطلبی عضو شورای استان بغداد گفت: این شورا امروز انواع تولیدات ترکیه را تحریم کرد.

وی افزود: این شورا ممنوعیت بستن هرگونه توافقنامه ای با هر یک از شرکت های ترکیه ای را به واجد اجرایی خود ابلاغ کرد.

یک مسئول امنیتی ترکیه روز جمعه گفته بود که صدها نیروی ترکیه برای تقدیم خدمات آموزشی به نزدیک شهر موصل رفته اند و ائتلاف ضد داعش از این موضوع اطلاع دارند.

این درحالی است که دولت آمریکا اعلام کرد این اقدامات درچارچوب ائتلاف ضد داعش نیست.

این مسئول امنیتی ترکیه افزوده بود که حدود ۱۲ دستگاه تانک و مین روب در نزدیکی موصل هستند.

در همین حال، خبرگزاری آناتولی شمار نظامیان ترکیه در منطقه بعشیقه در نزدیک موصل را ۱۵۰ نفر اعلام کرد و از استقرار ۲۰ تا ۲۵ دستگاه تانک ارتش ترکیه در این منطقه خبر داد.

دولت ترکیه گفته است که مربیان آموزش نظامی این کشور در یک پادگان در منطقه بعشیقه درحال آموزش نیروهای پیشمرگه کرد وابسته به دولت محلی منطقه کردستان عراق هستند و نیروهای جدید جایگزین نیروهای قبلی شده اند که کار آموزش نیروهای پیشمرگه را از دوسال و نیم پیش برعهده داشتند.

ورود نیروهای ترکیه بدون اطلاع دولت مرکزی عراق به شمال این کشور با اعتراض و محکومیت شدید مسئولان رده های مختلف عراق روبرو شده است.

این مسئولان از جمله فواد معصوم رئیس جمهور، حیدر العبادی نخست وزیر و خالد العبیدی وزیر دفاع عراق این اقدام ترکیه را محکوم و آن را نقض حاکمیت عراق و قوانین بین المللی و اصول حسن همجواری دانسته اند و از ترکیه خواسته اند که نیروهای خود را از خاک عراق بیرون بکشد.

شورای وزاری امنیت ملی عراق اعلام کرده است: عراق حق دارد که از همه گزینه های موجود به علت ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق استفاده کند و در صورت عقب نشینی نکردن ۴۸ ساعته نیروهای ترکیه از خاک عراق به شورای امنیت رجوع خواهد کرد.

گردانهای حزب الله عراق نیز هشدار داده است که “پاسخی قاطع” به یورش نیروهای ترکیه به خاک عراق خواهد داد.

در همین حال، جنبش عصائب اهل الحق عراق به دولت ترکیه هشدار داد که اگر نیروهای نظامی خود را از خاک عراق خارج نکند، تمام منافع این کشور را هدف قرار خواهد داد.

سازمان بدر نیز در بیانیه ای جداگانه به دولت ترکیه به خاطر نقض حاکمیت عراق هشدار داد.

حیدر العبادی نخست وزیر ترکیه نیز روز دوشنبه بر مخالف قاطع خود با ورود نیروهیا ترکیه به عراق تاکید کرد و از آنکارا خواست تا هرگونه دلیلی را که ثابت کند، ورود نیروهایش به عراق با آگاهی دولت عراق بوده است، ارایه دهد.

وی همچنین بر اهمیت توقف قاچاق نفت از طرف داعش از مسیر ترکیه تاکید کرد و به نیروی هوایی ترکیه دستور داد که در آمادگی کامل برای دفاع از عراق و حاکمیت آن باشند.

 

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز