پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
از حاشیه تا متن گفته‌های رئیس جمهور در روز دانشجو؛
 بازتاب سخنان‌روحانی در پنج‌رسانه فارسی‌زبان غرب/ ملتهب بود و دوقطبی   

«تمام مسئولین کشور مستقیم و غیرمستقیم منتخب ملت هستند، همه مسئولین مستقیم و غیرمستقیم از طریق آرای مردم بر مسند قدرت تکیه می‌زنند...»

به گزارش ندای اصفهان، سخنان روز گذشته رئیس جمهور در روز دانشجو که در فضایی دوطرفه و با انتقادهای صریح دانشجویان همراه بود، در رسانه های فارسی زبان غربی بازتاب یافت.

 

بخش فارسی بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) با دو تیتر سخنان حجت الاسلام روحانی را پوشش داد: «انتقاد روحانی به “فضای امنیتی” در مراسم روز دانشجو» و «روحانی دوباره تأکید کرد: نقش شورای نگهبان در انتخابات نظارت است.»

 

این رسانه انگلیسی نوشت: حسن روحانی رییس جمهوری ایران شانزدهم آذر، در مناسبتی نمادین برای دانشجویان، گفت که فضای امنیتی دانشگاه را نمی‌پسندد، قدرت باید در دانشگاه نقد شود و هرمسئولی هم باید مورد سئوال و انتقاد قرار گیرد. او پذیرفت که نقد به گفته خودش “برخی قوا و نهادها” سخت است ولی تاکید کرد که فعلا انتقاد را از دولت و شخص رییس جمهوری شروع کنید.

 

بی بی سی، فضای محل سخنرانی آقای روحانی را “هم ملتهب و دو قطبی” و”آکنده از همهمه و شعارهای طرفدران و منتقدان آقای روحانی” خواند و تأکید کرد “با این حال آقای روحانی گفت که وضع در مقایسه با قبل بسیار بهتر شده، اگرچه هنوز مطلوب نیست”

 

در خبر دیگر این رسانه آمده است: سخنرانی آقای روحانی با حاشیه‌هایی نیز همراه بود از جمله شعارهایی که برخی دانشجویان در حمایت از رئیس جمهور پیشین ایران [دوره اصلاحات] سر دادند که با شعار “مرگ بر فتنه‌گر” عده‌ای دیگر از حاضران پاسخ داده‌ می‌شد.

 

سایت بی بی سی فارسی از میان سخنان حجت الاسلام روحانی تنها یک بخش را مورد توجه قرار داد: حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بار دیگر بر نقش نظارتی شورای نگهبان در برگزاری انتخابات تاکید کرد.

 

آقای روحانی دوشنبه ۱۶ آذر (۷ دسامبر) در مراسم روز دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف در تهران گفت: «می‌گویند که من نسبت به شورای نگهبان نظر خاصی دارم؛ نظر من نسبت به شورای نگهبان همان نظر قانون اساسی است، قانون اساسی شورای نگهبان را ناظر می‌داند، ما هم ناظر می‌دانیم.»

 

رسانه دولتی انگلیس با اشاره به اینکه “بنا بر نظر آقای روحانی، شورای نگهبان، بر اساس قانون اساسی فقط می‌تواند بر انتخابات نظارت کند.” به ” واکنش چهره‌های محافظه‌کار” به اظهارات پیشین وی تمرکز کرد و نوشت: در یکی از مهمترین واکنش‌ها به گفته‌های او ۲۵ نماینده روحانی مجلس ایران در نامه‌ای نوشتند که بر اساس قانون اساسی، نظارت شورای نگهبان بر انتخابات، استصوابی است و شامل مراحل اجرایی هم می شود.

 

آقای روحانی پیش از این گفته بود: «شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند، باید به قانون اساسی کاملا توجه کرده و عمل کنیم.»

 

 

 

سایت رادیو فردا (RadioFarda) این بخش از سخنان رئیس جمهور را تیتر کرد که “در دانشگاه فضای امن می‌خواهیم نه امنیتی”

 

حسن روحانی، در دانشگاه صنعتی شریف گفت: «من احساس می‌کنم فضای دانشگاه نسبت به سال ۹۲ زمین تا آسمان فرق کرده است. ممکن است هنوز فضا امنیتی باشد که من آن را نمی‌پسندم؛ ما فضای امن می‌خواهیم نه فضای امنیتی.»

 

رئیس جمهور ایران در ادامه با طرح این پرسش که «آیا شما سال ۹۰ تا ۹۲ به این راحتی می توانستید برای ۱۶ آذر اجتماع داشته باشید»، افزود: «زمانی بود که کسی جرات نمی‌کرد بگوید جنبش دانشجویی و همه از این کلمه می‌ترسیدند.»

 

سایت آمریکایی برخلاف بی بی سی، به بخش های بیشتری از سخنان رئیس جمهور پرداخت.

 

جمله “ما فقط دولت لبخند و گفت‌وگو نیستیم” نیز در این سایت انعکاس یافت..

 

رئیس جمهور ایران در سخنرانی ۱۶ آذر با اعلام اینکه «برخی فکر می‌کنند این دولت، فقط دولتِ لبخند، گفت‌وگو و مذاکره است»، گفت که این صحبت که «ما دنبال تقویت بنیه نظامی نیستیم» درست نیست.

 

به گفته آقای روحانی، «دولت در طول دو سال گذشته در حوزه دفاعی و سلاح‌های راهبردی به اندازه ده سال کار کرده است و معنای مذاکره این نیست که ما دنبال تقویت بنیه دفاعی خود نباشیم.»

 

حسن روحانی با اعلام اینکه «ما همزمان با پیروزی در برجام، مهمترین موشک خود را آزمایش کردیم»، گفت: «ما همیشه باید آماده جنگ باشیم زیرا جنگ وقتی رخ نمی‌دهد که آمادگی ما صددرصد باشد.»

 

تیترهای درون متنی رادیوفردا از سخنان رئیس جمهور این ها بود: «نقد برخی قوا و نهادها سخت است»، «ما فقط دولت لبخند و گفت‌وگو نیستیم»، «مهم است که مجلس آینده چگونه باشد»

 

رسانه آمریکایی به انتقادهای دانشجویان از روحانی با عنوان “حاشیه های مراسم” نام برد و نوشت: پیش از سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه شریف، تعدادی از دانشجویان پشت تریبون رفتند و ضمن مطرح کردن انتقاداتی نسبت به وضعیت کشور، پرسش‌هایی را نیز از رئیس جمهور پرسیدند.

 

رادیوفردا در انتها آورد: برچیده شدن ستاره‌دار کردن دانشجویان، بازگشت دانشجویان موسوم به ستاره‌دار به دانشگاه و بازشدن فضای سیاسی در محیط‌های دانشگاهی، از جمله شعارهای حسن روحانی در زمان انتخابات سال ۹۲ بوده است.

 

 

 

بخش فارسی صدای آمریکا (VOA) دیگر رسانه آمریکایی بود که از این مراسم نوشت. این رسانه وابسته به وزارت خارجه آمریکا نسبت به دیگر رسانه‌های فارسی زبان با لحن تندتری علیه جمهوری اسلامی سخن گفت.

 

به نوشته این سایت،‌ مراسم روز دانشجو در تهران با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با حواشی همراه شد. منتقدان محافظه کار دولت، مراسم را یک “دیدار فرمایشی” نامیدند و فعالان دانشجویی در مقابل از “فضای سرد دانشگاهها”، دو سال و نیم بعد روی کار آمدن دولت روحانی انتقاد کردند.

سایت دولتی آمریکا افزود: تا ده سال پیش مراسم روز دانشجو با حضور داوطلبانه دانشجویان برگزار می شد اما از زمان دولت محمود احمدی نژاد، دولت تمایلی به برگزاری این مراسم نداشت و دولت روحانی هم ترجیح داده بجای مراسم آزاد، جلسه ای رسمی و با دعوت برگزار کند.

صدای آمریکا با بزرگنمایی موضوع حصر سران فتنه ۸۸ می گوید روحانی درباره اقداماتش برای پایان بازداشت خانگی موسوی و کروبی، پاسخی نداد.

 

 

 

بخش فارسی دویچه وله آلمان (Deutsche Welle) از میان سخنان دکتر روحانی، این سخن را در برگزید: «روحانی: قدرتی که نقد نشود به استبداد کشیده خواهد شد»

 

حسن روحانی در سالگرد ۱۶ آذر روز دانشجو گفت، بهترین جایی که قدرت باید نقد شود، دانشگاه است، اگر قدرت مورد انتقاد و سوال قرار نگیرد، به انحراف و استبداد کشید می‌شود.

 

روحانی در ادامه سخنان خود “انتخابی بودن” برخی از مسئولان جمهوری اسلامی و “انتصابی بودن” بعضی دیگر را “تهمت” خواند. او گفت: «تمام مسئولین کشور مستقیم و غیرمستقیم منتخب ملت هستند، همه مسئولین مستقیم و غیرمستقیم از طریق آرای مردم بر مسند قدرت تکیه می‌زنند و هیچ مقامی در جمهوری اسلامی ایران نداریم که انتخابی نباشد و این تهمتی است که برخی می‌گویند در ایران مقامات دو دسته هستند یعنی بعضی انتخاب و بعضی انتصاب می‌شوند».

 

دویچه وله بیشتر بخش های سخنان رئیس جمهور را پوشش داد و در انتها به نقل از رسانه‌های داخلی ایران، بخشی از حواشی را نیز آورد.

 

شعارها تا جایی ادامه داشت که دقایقی در سکوهای سالن تربیت‌بدنی و با فاصله چند متر پشت سر رئیس‌جمهور بین دو طیف از دانشجویان درگیری رخ داد که بلافاصله با حضور مسئولان انتظامی این مسئله حل و فصل شد.

 

شعارهای مکرر حاضران باعث شد روحانی بگوید که «ما در دانشگاه این‌جوری حرف نمی‌زدیم، ما تریبون دادیم حرف‌های‌تان را بزنید.» وی که دقایقی سرفه می‌کرد خطاب به شعاردهندگان به مزاح گفت که «شما شعار می‌دهید، اما صدای من گرفته» که این حرف رئیس‌جمهور خنده حاضران را به همراه داشت.

 

 

 

 

سایت رادیو فرانسه (Radio France Internationale) به نقل از رئیس جمهور تیتر زد: «در جمهوری اسلامی، هیچ مقامی نداریم که انتخابی نباشد»

 

حسن روحانی، به مناسبت روز دانشجو (۱۶ آذر) و در مراسمی که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، بر لزوم نقد تأکید کرد و در عین حال افزود که در حال حاضر «نقد برخی از قوا و برخی از نهادها مشکل است». روحانی همچنین گفت که همۀ مسئولان با رای مردم به قدرت می‌رسند.

 

حسن روحانی با اشاره به رویدادهای سال ۱۳۳۲ و کشته شدن سه دانشجو (احمد قندچی، آذر شریعت رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا) در دانشکدۀ فنی گفت: «دوران تاریک و سیاهی بود. چند ماه بیشتر از کودتای ۲۸ مرداد نگذشته بود. اما آن سه قهرمان در برابر لوله‌های تفنگ ایستادند و بالاخره راهی را برای جوانان ما ترسیم کردند که در نهایت به ۲۲ بهمن سال ۵۷ منتهی شد».

حسن روحانی در پایان سخنانش بر اهمیت انتخابات آیندۀ مجلس شورای اسلامی تأکید کرد و گفت مردم باید بار دیگر حماسه بیافرینند.

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز