ندای اصفهان

به احتمال زیاد شنبه عیدفطر است

کدخبر: 1887
۲۴ تیر ۱۳۹۴ در ساعت ۲:۲۴ ب.ظ

به گزارش ندای اصفهان به نقل از ایمنا عمران مرادی عضو هیات امنای مرکز آموزش نجوم ادیب با اشاره به اینکه به احتمال زیاد ماه رمضان سال جاری ۳۰ روزه و بر طبق تقویم است، افزود: رصدگران در سال جاری و در روز جمعه ۲۶ تیر به راحتی می‌توانند با ابزار و یا بدون تلکسوپ و با چشم غیرمسلح ماه را رویت کنند.
وی تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که هیچ گروه رصدی برای رویت هلال ماه شوال در روز پنج‌شنبه فعالیت نمی‌کند بلکه از بعدازظهر روز پنج‌شنبه گروه‌های رصدی مختلف که وابسته به ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری هستند به نواحی مختلف اعزام شده و گزارش‌های رصدی خود را به دفتر اصلی مخابره خواهند کرد.
مرادی پارامترهای مختلفی مانند فاز ماه، ارتفاع، طول ماه، مکث و میزان فاصله ماه تا خورشید از دید ناظر زمینی و… را عاملی در بحرانی بودن ماه عنوان کرد و اظهارداشت: هرچه ارتفاع  هلال، ضخامت و مدت مکث ماه در آسمان بیشتر باشد شرایط رصدی  آن بهتر بوده و رصدگران به راحتی می‌توانند ماه را حتی بدون ابزار در آسمان مشاهده کنند که این مسئله برای ماه در سال جاری نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: ماه شوال سال جاری به هیچ عنوان بحرانی نبوده و از شرایط ایده‌آل رصدی خوبی برخوردار است، این در حالی است که در دو سال گذشته ماه در حالت بحرانی قرار داشت و رصد آن بسیار مشکل بود.

برچسب‌ها: