سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۷
 رونمایی از بلبشوی تازه اقتصادی دولت/ «شیب ملایم» به آسمان سرایت کرد! +فیلم   

بی‌برنامگی دولت نه تنها کمترین کمکی به خروج از رکود نکرده، بلکه با تزریق بی‌ثباتی به بازار روی دردهای مردم نمک پاشیده است. بلبشوی ایجاد شده به نام «آزادسازی نرخ بلیت پروازها» تازه‌ترین نمونه‌ این تصمیمات است.

ندای اصفهان – سرویس اقتصادی، بلیت هواپیما اوج گرفت. دولت یازدهم که پیشتر با تراشیدن انواع توجیهات فضایی آب و نان و تقریباً همه چیزِ مردم را گران کرده بود، به حمل و نقل هوایی مردم هم رحم نکرد تا دست همان اقلیتی را که از هواپیما استفاده می‌کردند، کوتاه کند. بیماری «شیب ملایم» به آسمان نیز سرایت کرد!

خبر آزادسازی نرخ بلیت هواپیماها کافی بود تا فرصت‌طلبان دست به کار شده و از نمدِ ندانم‌کاری دولت برای خود کلاه ببافند. افزایش تا چهارصد درصدی قیمت برخی مسیرها در حالی اتفاق افتاد که پیشتر و مسؤلین سازمان هواپیمایی کشوری حتی از ارزان شدن قیمت بلیت پروازها بعد از اجرای فکرِ بکرِ آزادسازی گفته بودند، ادعای بانمکی که با توجه به عقبه‌ی دولت فخیمه در اجرای انواع شیب‌های ملایم، بیشتر از آن‌که تسکین‌دهنده‌ی دردهای مردم باشد، مایه‌ی انبساط خاطر شد. به این ترتیب بلیت برخی مسیرها از جمله پرواز تهران-مشهد حسابی اوج گرفت و در مواردی برای آخر هفته تا ۴۵۰ هزار تومان نیز به فروش رسید؛ یعنی درست در ایام دهه‌ی اخر صفر و در روزهایی که عزاداران آل الله برای عرض تسلیت رهسپار خراسان هستند. با این همه مدیران هواپیمایی از پذیرفتن مسؤلیت بلبشوی ایجاد شده طفره رفته و توپ را به زمین آژانس‌ها و فروشندگان بلیت انداختند؛ برای نمونه رییس هیأت مدیره هواپیمایی زاگرس معتقد است: «در بروز نرخ‌‌های جهشی بلیت هواپیما پس از ابلاغ قانون آزادسازی نرخ‌ها، شرکت هواپیمایی مقصر نیست، بلکه این آژانس‌‌ها هستند که در حق مسافر اجحاف می‌کنند.»

بنا به گفته سید عبدالرضا موسوی، آژانس‌های هواپیمایی بلافاصله پس از ابلاغ قانون آزادسازی نرخ هواپیما، به چپاول‌ مردم و خالی کردن جیب آنها اقدام کرده‌اند ‌‌و در قالب آزادسازی هر کاری انجام می‌دهند. طبق اعلام رئیس هیأت مدیره شرکت هواپیمایی زاگرس ‌این ایرلاین پس از آزادسازی نرخ‌های بلیت هواپیما،‌ یک ریال هم به نرخ‌های قبلی در همه مسیرهای داخلی اضافه نکرده است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ‌با اندکی جست‌و‌جو در سیستم فروش آژانس‌های هواپیمایی، به روشنی معلوم است بلیت پروازهای تهران-مشهد همین ایرلاین تا ۳۵۰ هزار تومان هم به فروش رفته است.

وی هم‌چنین روایت جالبی از کاسبی سایت‌های فروش اینترنتی بلیت و پشت پرده‌ی آنها دارد: «همه این سایت‌ها فعالیت غیرقانونی دارند و تنها سایت رسمی فروش بلیت هواپیما، سایت شرکت‌های هواپیمایی است که نرخ رسمی بلیت روی آنها درج شده است. در حال حاضر سه سایت بزرگ غیرمعتبر فروش بلیت هواپیما در کشور اصلی‌ترین فروش‌ها را انجام می‌دهند و متاسفانه چون با برخی از مدیران در ارتباطند برخورد جدی با آنها نمی‌شود.»

روایت موسوی از داستان پشت پرده‌ی پایگاه‌های اینترنتی فروش بلیت، اگرچه روایت جذابی است، اما به نظر نمی‌رسد بتواند افکار عمومی را قانع کند، بر اساس این گزارش مردم افزایش نرخ بلیت‌ها را نتیجه‌ی تبانی پشت پرده ایرلاین‌ها و آژانس‌های فروش اینترنتی با دولت برای خالی کردن جیب ملت می‌دانند.

در ادامه می‌توانید گزارش تصویری از نرخ باورنکردنی نهصدهزار تومانی بلیت هواپیما در مسیر تهران-مشهد تماشا کنید:

بلبشوی ایجاد شده از سوی دولت در ماجرای آزادسازی نرخ پروازها، پای مسؤلین سازمان هواپیمایی کشوری را به کمیسیون عمران مجلس گشود، نمایندگان مردم در حالی از افزایش بی ضابطه‌ی قیمت بلیت‌ها در مسیرهای مختلف هوایی حسابی شاکی بودند، که بهانه‌‌ی تحریم و کُهنگی ناوگان را که از سوی ایرلاین‌ها برای افزایش قیمت بلیت‌ها مطرح می‌شد، از اساس بی‌ربط می‌دانستند. با این همه بعد از پایان جلسه علی عابدزاده رییس سازمان هواپیمایی کشوری با توپی پُر به میان خبرنگاران آمد و با دفاع تمام قد از تصمیم دولت، تأکید کرد هیچ «عقب‌نشینی» در کار نیست!

آزادسازی نرخ بلیت هواپیما از تکالیف برنامه پنجم توسعه بود که می‌باید از سال سوم اجرایی می‌شد، با این همه در حالی دولت تنها چند ماه پیش از انقضای آن به فکر اجرای این بند افتاده، که بسیاری از دیگر مواد آن همچنان روی زمین مانده است، و هم‌چنین بسیاری از پیش‌نیازهای دیده شده برای این تغییرات عملاً محقق نشده است. به عنوان مثال نیل به رشد متوسط سالیانه اقتصادی ۸ درصد که در هیچ‌کدام از سال‌های اجرای برنامه عملی نشد، و یا نرخ بی‌کاری ۷ درصد، که این روزها و با توجه به رکود بی‌سابقه‌ای که گریبان‌گیر تولید شده بیشتر شبیه یک شوخی است! با این همه و در حالی که به تعبیر رییس اتاق تهران اقتصاد مملکت با بی‌سابقه‌ترین رکود در سی و پنج سال گذشته درگیر و دولت برنامه‌ای برای عبور از آن ندارد؛ قیمت پروازها یک‌شبه تا چندصد برابر افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد مدعای قانونگرایی و اجرای قانون از سوی مسؤلین سازمان هواپیمایی بیشتر از آنکه از دغدغه‌ای راستین حکایت کند، پوششی است برای عوام‌فریبی و بهانه‌ای است برای خالی کردن جیب مردم.

دولتی‌ها در حالی از کاسبیِ کساد ایرلاین‌ها مویه می‌کنند که پیشتر و در کوران مذاکرات هسته‌ای وعده‌ی ارزان شدن قیمت بنزین هواپیماها را بعد از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها می‌داد، با این همه ضعف‌های ساختاری پرشمار و ابهامات مکرر برجام نه تنها گره‌ای از مشکلات اقتصادی مردم نگشود، که با حفرات متعددی که در امنیت و استقلال کشور ایجاد کرد، به معبری برای نفوذ و دست‌اندازی اجانب به سرمایه‌ها و منافع ملی تبدیل شد.

بی‌برنامگی و تصمیمات یک‌شبه‌ی دولت به ویژه در ماه‌های اخیر نه تنها کمترین کمکی به بهبود اوضاع معیشتی و خروج اقتصاد بیمار مملکت از رکود نکرده، که با تزریق آشفتگی و بی‌ثباتی به بازار، روی دردهای مردم نمک پاشیده است. داستان عجیب و غریب بسته ی ضد رکودی که اخیراً اجرا شد و عملاً یک میلیارد دلار از سرمایه های مردم را برای نجات پرایدسازان به باد داد، و داستان بلبشوی ایجاد شده در بازار حمل و نقل هوایی به نام «آزادسازی» تازه‌ترین نمونه‌های تصمیمات یک‌شبه است. به نظر می‌رسد رجوع مقامات دولتی به نظرات کارشناسان بازار و پرهیز از اقدامات خودسرانه و تصمیمات ناگهانی می‌تواند از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کند.

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز