دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۴:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۶
گفتگو با حجت الاسلام تقوی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان و دانشگاه اصفهان
 در دانشگاه هم نفوذ ممکن است اتفاق بیفتد/ حمایت دولت از تشکل هایی که همفکر او هستند یک جریان طبیعی است   

دولت هم یک جریان فکری است و طبیعی است از کسانی که هم فکر او هستند حمایت بکند. مقام معظم رهبری نیز در بحث آزاداندیشی فرمودند، اصلا اگر گفتمان های مختلف حضور نداشته باشند آزاداندیشی اتفاق نمی افتد...

ندای اصفهان- سرویس گفتگو: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری همواره جایگاه مهمی در دانشگاه ها داشته است و عنوان نماینده ولی فقیه در دانشگاه را یدک می کشد؛ می توان گفت غیر از دیدارهای مستقیم حضرت آقا با اساتید و دانشجویان و نمایندگان تشکل های دانشجویی، نهاد رهبری پل ارتباطی ثابت ایشان با دانشگاه ها و دانشجویان است.
مصادف با ۱۶ آذر و روز دانشجو گفتگویی کوتاه با حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی تقوی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اصفهان (+) گرفته شده که در ذیل می خوانیم؛ سوال های ندای اصفهان صریح و صادقانه و پاسخ های حجت الاسلام تقوی نیز شفاف و بیانگر دیدگاه های ایشان است.

***

ندای اصفهان- به نظر حضرتعالی علت افت رشد علمی کشور که حضرت آقا امسال در دیدار با رؤسای دانشگاه ها از آن گلایه کردند را در چه چیزی می بینید؟

حجت الاسلام تقوی: بحث رشد علمی بحثی تخصصی است و اهل فن باید بنشینند آمارها را بررسی کنند و آن چیزی که حضرت آقا اشاره داشتند در دیدار با رؤسای دانشگاه ها که بنده نیز در آن جلسه حضور داشتم بحث سرعت مطرح بود، یعنی قبلا سرعت بالا بود و الآن این سرعت کم شده و در کل این موضوع نمودارها و جداول و معیارهای مشخصی دارد که اهل فن باید نظر بدهند.

ندای اصفهان- با توجه به کلید واژه نفوذ در کلام رهبری، آیا در دانشگاه هم این نفوذ صورت گرفته است؟

– این موضوع را به صورت عادی نمی شود مطرح کرد ولی می توان گفت در دانشگاه ها هم نفوذ ممکن است اتفاق بیفتد. در مراوداتی که بین دانشگاه های جهان اتفاق می افتد، این مرسوم است که دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های اصلی کشور طرف قرارداد با دانشگاه های کشورهای دیگر هستند. در این مراودات و رفت و آمدها می تواند نفوذ رخ بدهد که باید با دقت رفتار شود و فرمایشات ایشان را در تمام زمینه ها جدی گرفت.

ندای اصفهان- نگاه وزارت علوم دولت دکتر روحانی به تشکل های دانشجویی چگونه است؟ آیا مثل گذشته از لحاظ امکانات به آن ها کمک می شود؟

– تشکل ها همیشه در هر دولتی به خاطر آن روحیه ی استقلالی و انقلابی ای که دارند همیشه در صحنه بوده اند و هر نحوی که شده کار را زمین نگذاشته و نمی گذارند. ولی دغدغه ی خیلی خاصی به نظر من وجود ندارد که به این ها بودجه ای نداده شده و فعالیت این ها کم بشود.

ندای اصفهان- به نظر شما آیا ما شاهد تشکل های دولت ساخته هستیم؟ به طور مثال تشکل انجمن اسلامی پیروی خط امام که در این دولت مجوز گرفته است.

– درسته، این ها شاید غرابت با دولت داشته باشند و این یک امر طبیعی است اما در عین حال دولت هم یک جریان فکری است و طبیعی است از کسانی که هم فکر او هستند حمایت بکند. مقام معظم رهبری نیز در بحث آزاداندیشی فرمودند، اصلا اگر گفتمان های مختلف حضور نداشته باشند آزاداندیشی اتفاق نمی افتد. اگر در دانشگاهی فقط یک گفتمان حضور داشته باشد دیگر مناظره و آزاداندیشی معنایی ندارد. حضور همه ی گروه ها، همه تشکل ها و همه گفتمان ها در دانشگاه هم ضروری است و هم قابل احترام و همواره دانشگاه ها به این موضوع احترام گذاشته اند و ما هم احترام می گذاریم و در عین حال باید چارچوب ها و حریم ها و خطوط اصلی نظام حفظ شود و به آن ها احترام بگذارند.

ندای اصفهان- آیا نهاد رهبری در دانشگاه آن وزن لازم را در شورای فرهنگی و در هیئت سه نفره دارد؟ چون ما شاهد حضور افرادی که جزوه اعضای حزب منحله ی مشارکت بوده اند و بعضا افرادی که در فتنه ۸۸ نقش ایفا می کرده اند در دانشگاه ها هستیم.

– اعضای کمیته ی سه نفره همه وزن خاص خودشان را دارند. عضو اول رئیس دانشگاه است که وزن خاص خودش را دارد، نفر دوم نماینده ی وزیر است که وزن خاص خودش را دارد و نفر سوم مسئول نهاد رهبری است. اما آنچه که قانون مشخص می کند باید رای ریزی بشود و اگر دو نفر موافق بودند مجوز صادر می شود. اما در عین حال ما بیشتر سعی کرده ایم با اجماع این اتفاق بیفتد و بحث می کنیم و نظر می دهیم تا به اجماع سه نفر برسیم و توافق بشود اما موارد معدودی هم بوده که اجماع حاصل نشده است.

حدود کلی نظام مشخص است و ما در دانشگاه خودمان این بحث را بنده مطرح کردم در مورد بقیه نمی توانم نظر بدهم و تصمیم بگیرم بقیه دانشگاه ها باید خودشان پاسخگو باشند. من همیشه مطرح کرده و دیگران هم احترام گذاشته اند و قبول دارند که افرادی که واقعا خطوط قرمز نظام را رعایت نکرده اند نباید در دانشگاه حضور پیدا بکنند، مگر اینکه دلیل خاصی وجود داشته باشد مثلا مناظره باشد که با فردی از گفتمان دیگری در برنامه ای شرکت داشته باشند. اما به این صورت که فردی بیاید هر چه دلش می خواهد بگوید برود و فردی در مقابل آن پاسخگو نباشد خیر ما موافق نبوده و نیستیم.

ندای اصفهان- آیا تشکل های دانشجویی نهاد را به عنوان پدر تشکل ها می شناسند و قبول دارند یا نهاد رهبری صرفا جایگاه تشریفاتی دارد؟

– یقینا اینگونه است و تلاش ما همیشه همین بوده که رسالت پدری را برای آن ها داشته باشیم و بنده خودم به عنوان یک دوست همیشه در کنار آن ها بوده ام و نهاد باید برای همه ی تشکل ها که در محدوده ی نظام قرار دارند به یک شکل عمل بکند.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. محمود گفت:

  دروغگو
  شما […] شریک قافله هستید نماینده اقا تو دانشگاه
  0  0
 2. ناشناس گفت:

  این آقا متاسفانه عملکرد خوبی دردفاع از حریم ولایت و نیروهای اصیل انقلابی نداشته و نقش مهمی در تعیین […] دانشگاه ایفا کرده.ازخودیها گل میخوریم.لطفا منتشرکنید.
  0  0
 3. امید سرباز سید علی گفت:

  بررسی کنید چطور هیات علمی شده و چطور تمدید قرارداد میشه
  0  0
 4. محمود گفت:

  این اقا به عنوان نماینده حضرت اقا تو دانشگاه نقش برجسته ای در تثبیت دکتر طالبی و اعوان و انصارش داشت و نکته برجسته تر عملکرد بسیار نادرست ایشون در حمایت از نیروهای فرصت طلب دانشگاه است. البته چیزی که امروز اشکارتر شده عملکرد ایشون به لحاظ تفکری به هاشمی نزدیک است
  0  0
 5. نااشنا به سیستم نهاد گفت:

  مگه کسانی که نماینده ولی فقیه در دانشگاه هستند توسط رهبری انتخاب نمیشن؟ مگه ادم های همفکر با رهبری انتخاب نمیشن؟ این کامنت ها چی دارن میگن؟
  1  0
 6. محمد جعفر علی ابادی گفت:

  سلام….من این بنده خدارو میشناسم….کاملا انسان محافظه کار ومتاسفانه…………
  در تمام دورانی که این بنده خدارو میشناسم ضعیف از همه لحاظ…..اکثر افرادی که در نهاد رهبری کار میکنن با […].یه بنده خدایی رو استخدام کردن بعد انداختنش بیرون……….
  بیچاره رهبری […]…………
  ان الله سمیع بصیر بالعباد…..
  1  0
 7. رضاعلیدوستی گفت:

  حزب […] این اقا…..اقای تقوی از خدا بترس
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز