سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۵
زاکانی در دانشگاه تربیت مدرس:
 شاهد تکرار آفت‌های گذشته تشکل‌های دانشجویی هستیم   

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: معتقدیم باید جنبش دانشجویی از جریانات و گروه‌های سیاسی فاصله معناداری داشته باشد تا بتواند بر مسئولین تاثیرگذار باشد نه این که تحت تاثیر آنها قرار بگیرد.

به گزارش ندای اصفهان، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز با حضور در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس در همایش مطالبه‌گری دانشجویان  که به همت بسیج دانشجویی برگزار شد با اشاره به سالروز ۱۶ آذر روز دانشجو اظهار داشت: امروز روز دانشجو است جنبش دانشجویی نقش اساسی و ویژه‌ای را از گذشته تا امروز ایفا کرده است.
وی ادامه داد: برخی معتقدند که با ظهور و بروز جنبش دانشجویی در ایران و رنگ و لعاب مارکسیستی آن در انتهای دهه ۲۰ ما شرایط را به سمت غلبه جریان ملی گرا داشتیم و در دهه ۴۰ مصادف شد با انقلاب اسلامی و غلبه با جریان مذهبی و متاثر از انقلاب حضرت امام بود.

 

زاکانی تصریح کرد: زمانی که مرور کنید می‌بینید این اتفاق هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور رخ داد و پس از انقلاب هم این مسیر ادامه یافت علی رغم همه سلایق مختلف شرایط به نحوی رقم خورد که ماحصل آن شرایط توانست خدمات بسیار شایسته‌ای را جنبش دانشجویی به نظام و انقلاب اسلامی انجام دهد اما تجربه‌های تلخی را در گذشته داشتیم که حداقل دو تجربه آن را اعلام می‌کنم.

 

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: بخش اول از تجربه تلخ گذشته نسبتی بود که گروه‌های سیاسی بیرون با جریانات دانشجویی می‌بستند و جبران کاستی‌ها و خلاهای خود را از طریق جنبش دانشجویی جبران می‌کردند تا به انجام برسانند در گذشته شاهد بودید که جریان‌های سیاسی به جریانات دانشجویی نگاه ابزاری داشتند و این را بنده بزرگ‌ترین توهین به جریان دانشجویی می‌دانم و می‌بینم.

 

وی تاکید کرد: آن چیزی که مانع از چنین چنگ اندازی خواهد شد بیشتر از هر چیز خود دانشجو است.

 

زاکانی افزود: سخت‌ترین این شرایط شاید در انتهای دهه ۷۰ رقم خورد و خود سبب شد که ما آسیب جدیدی را در جریان دانشجویی داشته باشیم و آن هم رخوت و سرشکستی و نوعی افول جریانات دانشگاهی در دهه ۸۰ بود؛ در گذشته شاهد چنین سرنوشتی در قبال جریان دانشجویی بودیم و به عنوان یک آفت می‌توان از آن یاد کرد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: آفت دومی که به جان جریان دانشجویی افتاد این بود که این جریان از مسیر درست خود جدا و تحت تاثیر القائاتی قرار گرفت که از درون علیه ویژگی‌های خاص خود عمل کنند. شاهد مثال این بخش هم مربوط به ابتدای دهه ۷۰ است که اتفاقاتی در برخی از تشکل‌های دانشجویی افتاد که ماحصل آن ایجاد انشقاق در درون آن تشکل‌های دانشجویی در وهله نخست و در گام بعدی ایجاد شرایط دگردیسی در آن تشکل شده تا جایی که امروز سردمداران آن بر علیه منافغ ملی و داشته‌های ملت خودشان ایستادگی می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: وقتی دقت کنیم می‌بینیم که منشا چنین اتفاقاتی یک کار حساب شده دقیق بود که از زاویه ظهور این تشکل‌ها و جدا کردن آن‌ها از صف انقلاب و در مقابل انقلاب قرار دادند یک برنامه ریزی دقیق و درستی از جانب خود صورت گرفت که اثراتش را دیدیم.

 

زاکانی تاکید کرد: از این رو شاهد هستیم که تبدیل شدند به عناصری که مابه ازای حضورشان در جریانات دانشگاهی تنش‌ها و تکانه‌هایی را در دانشگاه‌ها دنبال کرده‌اند و در مقام نتیجه مسیری را دنبال کردند که ما به ازای آن مسیر امروز خودشان سر بر بالین استکبار گذاشته‌اند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: اگر در آفت اول جلوگیری از نفوذ احزاب و اثرگذاری آن‌ها به عنوان ابزار باید توسط خود دانشجویان مد نظر قرار گیرد در نگاه دوم این قوام فکری و عمق یابی عنصر دانشجویی در تشکل‌های دانشجویی که مانع از چنگ اندازی فکری و انحراف در تشکل‌ها خواهد شد؛ عدم عمق بصیرتی و معرفتی ممکن است چنین آفتی را از جنس آفت دوم به دنبال داشته باشد.
وی بیان کرد: ایجاد تشکل‌های دولتی یک آفت بسیار بزرگی است که ما سابقه آن را داشتیم در انتهای دهه ۷۰ شاهد بودیم تمام تلاش وزارت علوم وقت به منظور تفسیر تشکل‌ها و توسعه آن‌ها در دانشگاه‌ها و کمک کردن در دانشگاه‌هایی که هم سو با نظر دولت وقت بودند سپری شد و ما به ازای آن باز آسیبی که ایجاد کردند آسیبی به جنبش دانشجویی بود؛ یعنی استقلال جنبش دانشجویی را تحت تاثیر قرار دادند و مجموعه جریانات دانشجویی غیرمستقل شرایطی را فراهم کردند که هم خودشان زود پژمرده شد و هم نتوانست رسالت خود را در عرصه مطالبگری از دولت به انجام برساند و به یک سونگری تبدیل شد.

 

زاکانی تصریح کرد: بیش از این آفت سوم را باید با دقت نظر و با حفظ استقلال و با حفظ روحیه فعالیت و پیش رو در جامعه دنبال کرد به طریقی که مابه ازای آن حرکت پیش رو و تلاشگر امکانی فراهم شود که دولت‌ها و سایر اجزا و مجالس پاسخگو و نه تاثیرگذار به جنبش دانشجویی باشند و نباید این گونه باشد. امروز می‌بینیم بهره گیری از این آفت به شدت در حال تجلی است و هر آفتی که در گذشته ما از قبل آن آسیب خوردیم امروز مجددا ظهور و بروز پیدا می‌کند بهترین کار تلاش جنبش دانشجویی برای عمق بخشی به خودشان است و از سوی دیگر احاطه به شرایط کشور در ابعاد مختلف باید شکل بگیرد هم چنین حرکت در مسیر مطالبات مصلحانه و تلاشگری تحول خواهانه در اینکه کشور به سمت خیر و صلاح سوق یابد باید انجام گیرد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: معتقدیم باید جنبش دانشجویی از جریانات و گروه‌های سیاسی فاصله معناداری داشته باشد نه آنکه در دست آن‌ها ابزار قرار گیرد این جریان باید خود را مصونیت ببخشد از بعد معرفت اندوزی و عمق بخشی تا در تلاطم افکار مختلف تحت تاثیر قرار نگیرد و باید استقلال خود را حفظ کند تا بتوان با فاصله‌ای که نسبت به مسئولین دارند ‌‌نهایت اثرگذاری بر روی مسئولین را داشته باشند.

 

وی بیان کرد: تشکل‌های باید بین خود و عناصر فعال دانشجویی پیوستگی بهتری ایجاد کند و هر جا این اتفاق افتاد اثر بهتری را شاهد هستیم باید تشکل‌ها به جای نفی یکدیگر به همفکری و همیاری و تعامل با یکدیگر بپردازند تشکل‌های دانشجویی وام دار جریانات و مجموعه دانشگاه‌ها هستند و باید خود را وقف این مجموعه‌ها کنند.
زاکانی تصریح کرد: امروز یکی از کارویژه‌های جریانات دانشجویی آن است که ارتباط عمیقی را با مجموعه‌های جوان دانشجو پیدا کند و این پیوستگی عمق یابی را آن گونه گسترش دهد که از یک عقبه بالای همفکری دانشجو برخوردار باشد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس پس از ذکر این مقدمه بلافاصله به سوالات دانشجویان پاسخ داد.
وی با اشاره به موضوع پی‌ام دی خاطرنشان کرد: بحث پی‌ام دی موضوعی است که ادعای جدی اولیه برای تمام رخدادهایی که طی ۱۲ سال گذشته رخ داده، است. ما با یک ادعایی مواجه بودیم که آمریکایی‌ها بنابر گزارشات منافقین آن را بیان می‌کردند.
زاکانی ادامه داد: طی این مدت هم آمریکایی‌ها فشارهای خود را با توجه به همین ادعا‌ها به ما تحمیل کردند و به نوعی این فشار‌ها را توجیه پذیر می‌دانستند زمانی که آمانو به ایران سفر کرد ما با وی در کمیسیون برجام جلسه‌ای گذاشتیم که این هفته متن این جلسه را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهیم داد تا معلوم شود که ما چه صحبت‌هایی کردیم و آمانو چه پاسخ‌هایی داد و وی در چندین نوبت در سفر اخیرش اعلام کرد که تا پایان سال میلادی این پرونده را خواهیم بست و بیانش از اراده‌ای بود که در این مسیر سیاسی کاری نخواهد کرد اما امروز با یک گزارش از سوی آمانو مواجه هستیم که با نظر من سیاه‌ترین گزارشی است که تاکنون علیه ما داده شده است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد: آمانو در این گزارش آورده که ایران قبل از سال ۲۰۰۳ برای دستیابی به بمب ساختاری را ترتیب داده و با محاسبات کامپیوتری و مدل سازی‌هایی را انجام داده که در همین مسیر بوده و در همین راستا بوده است.
وی تصریح کرد: در حقیقت آن‌ها ادعاهای گذشته خود را مجددا نوشتند و یک گزارش بسیار تلخ و نادرستی را منعکس کردند بدون آنکه دلایلی برای آن داشته باشند نکته‌ای دیگر که در این گزارش قابل تامل است آنکه آورده شده از سال ۲۰۰۹ به بعد ایران هیچ انحرافی در مسیر تولیدات هسته ای‌اش نداشته که دوستان عزیز مذاکره کننده بسیار مشتاقانه با این گزارش برخورد کرده‌اند و می‌گویند این نشان تبرعه ماست اما اگر کسی دقت کند می‌فهمد که با وجود این گزارش تمام ادعاهای ایران دروغ بوده و در مسیری که گفته شده گام برداشته است و تمام حدسیات و ادعاهای طرف مقابل درست بوده است؛ نکته‌ای که وجود دارد آن است که وقتی این ادعا‌ها درست باشد تمامی اقدامات گذشته از جمله تحریم‌ها از نظر طرف مقابل درست تلقی شده و هر گونه نگاه سخت گیرانه نسبت به ایران را کاملا توجیه پذیر می‌دانند.
زاکانی افزود: اگر شورای حکام در ۱۵ دسامبر به یک جمع بندی برسد که ما به ازای آن پرونده را ببندد این اتهامات نکته سیاهی را در پرونده ما ثبت می‌کند که با وجود این واژه طرف مقابل بعد‌ها این ادعا مقدمه یک تحمیل فشاری بیشتر علیه ما خواهد شد.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: این نگاه آمانو درست مانند نگاه‌های قبلی دارای سوء ظن است و ما از آمانو مصرانه خواسته بودیم آنچه که خود دریافت می‌کند را اعلام کند نه آنچه که تحت فشار آمریکاست؛ معتقدم این‌ها به سمت بسته شدن این پرونده خواهد رفت چرا که هیچ علاقه‌ای ندارند هیچ گونه انتظاری در جمع آوری سرمایه‌هایی که از برجام ایجاد شد را به وجود بیاید اما این نقطه سیاه بدون هیچ دلیلی در پرونده ما حفظ خواهند کرد برای اینکه بهانه‌هایی که بعد‌ها ایجاد می‌کنند را در افکار عمومی توجیه پذیر بدانند.
وی تاکید کرد: انتظارمان از مسئولین این است که کمی خویشتن دار باشند و منافع ملی را مابه ازای بازی‌های سیاسی قرار ندهند ما می‌توانیم دست به دست هم دهیم و مکمل هم شویم و موضوعاتی که منافع ملی هست را فرا‌تر از جریانات سیاه و سفید ببینیم مجلس و دولت نیز باید تمهیداتی به این منظور بیندیشند. اینکه ما سناگوی این گزارش باشیم و مشتاقانه دنبال گزارشی باشیم که اگر تا پیش از این متهم قرار می‌گرفتیم و امروز در مقام مجرم قرار داریم یک حرکت شتاب زده است که برخی مسئولان این اقدام را انجام می‌دهند.
زاکانی با بیان اینکه مسئولان به مطالبه‌گری امروز حرکات شتاب زده‌ای انجام می‌دهند افزود: باید به دنبال یک صدای واحد از داخل کشور باشیم و این در حالی است که این صدای واحد تبدیل به یک هیاهو شده است در حقیقت گزارش آمانو از نظر ما محکوم است آمانو گزارشی می‌دهد بدون اینکه دلیلی برای آن داشته باشد که این اقدام با یک مواجهه درست دستگاه سیاست خارجی باید پاسخ داده شود.
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: به جای اینکه جلوی پای خودمان را ببینیم بهتر است آینده چند سال بعد را هم ببینیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در هیچ دوره‌ای شعار‌ها و اصول انقلاب در دولت‌ها به عنوان مبنا، شاقول و محور حرکت‌ها به میزانی که شایسته و بایسته بوده قرار نگرفته است؛ در دوره دولت موقت تکلیف روشن است در زمان بنی صدر هم به همین شکل در زمان شهید رجایی فرصتی نشد اما در دوره مقام معظم رهبری دولت وقت اختلافات نظری جدی با معظم له داشت؛ پس از جنگ تکلیف هاشمی هم کاملا معلوم بود؛ تکلیف دولت اصلاحات مشخص‌تر و اما در دوره نهم و دهم دولت نهم با شعار اصولگرایی بر سر کار آمد.
زاکانی تصریح کرد: اما دولت نهم خود را متلزم به این شعار‌ها و اهداف ندانست و کم کم مسیر را به طریقی پیش برد که بخش زیادی از عناصر کارگزاران در لایه‌های دوم و سوم اقتصاد کشور را به دست داشتند و به نام اصولگرایی و به کام خودشان عمل می‌کردند لذا شما دوره‌ای را سراغ ندارید که آن دوره بخواهد اصول و عناصری ملتزم و کاملا پیگیر ارزش‌ها باشد که در جریان اصولگرایی به آن اشاره شد.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: وقتی بحثی از اصولگرایی می‌کنیم بحث از آرمان‌ها و اصولگرایی یک دکان و حزب در کنار دیگر احزاب نیست اصولگرایی یک مرام است و مبتنی بر این مرام تا امروز متاسفانه دولت‌ها عمل نکرده‌اند یا در مخالفت با آن بودند یا با این شعار بر سر کار آمدند و در مسیر دچار غفلت از آن شدند.
وی تصریح کرد: هر چه که همسو با اصول انقلاب اسلامی حرکت کردیم شاهد شکوفایی بودیم و هر جا که فاصله گرفتیم آسیب پذیر شدیم. از زمانی که بحث اقتصاد مقاومتی مطرح شد همواره رهبری تاکید کردند که نباید در اقتصادی متکی بر نفت بسنده کنیم و فروش آن باید باعث تحول در داخل باشد نه در حوزه مصرف و همواره شاهد بودیم اشکالاتی که ایشان در زمینه اقتصادی می‌فرمودند نه در زمان دولت کارگزاران و نه در سال ۸۵ این اشکالات برطرف نشد.
زاکانی خاطرنشان کرد: دو نوع نگاه در کشور وجود دارد نگاهی که می‌گوید باید داخل کشور را خودمان بسازیم و این ساختن مبتنی بر اقتضائات داخلی صورت گیرد که این نگاه اصیل انقلابی و‌‌ همان نگاه مقام معظم رهبری است نگاه دوم اعلام می‌کند باید ما برای رفع مشکلات هیچ راه حلی نداریم جز اینکه با آمریکا کنار بیاییم این نگاهی است که در دوم خرداد وجود داشت و کتاب چاپ شده سازمان مدیریت سال ۸۳ این نگاه را تایید می‌کند و می‌گوید که فقر و بیکاری را نمی‌توانیم با تخاصم با آمریکا و اسرائیل حل کنیم باید اول مشکلاتمان را با آمریکا حل کنیم که فقر و بیکاری در کشورمان از بین برود.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: امروز‌‌ همان نگاه در بحث اقتصاد در دولت فعلی نقش آفرینی ویژه‌ای دارد.
وی تصریح کرد: بنا نیست مسئولین فحش دهند یا توهین کنند اما بناست که مطالبات به حق را با موضع درست بیان بدارند ما نمی‌توانیم به دیپلماسی اتکا کنیم که جز با درخواست و نوعی ایجاد انفعال حق و حقوق ملت را دریافت کنیم.

 

زاکانی با اشاره به فاجعه منا اظهار داشت: در بحث منا وزیر خارجه زحمت کشیدند اما زحمتشان چه بود؛ پیگیری از طریق امیر کویت تا با امیر عربستان تماس بگیرد که وزیر بهداشت ما را در کشورشان راه دهند اما هیچ تحویلی نگرفتند اما آن تشر مقام معظم رهبری و برخورد با صلابت ایشان باعث شد معادلات تغییر یابد.

 

نماینده مردم تهران بیان داشت: ادبیات منطقی مواجهه از موضع پایین یا تندی نیست بلکه جمع این دو با یکدیگر است باید با نرمی پاسخ دهید و آنجا که شدت لازم است شدت داشته باشیم چرا که بعضی اصلا حرف نرم در گوششان فرو نمی‌رود.

 

وی تاکید کرد: دولت نه تنها از ظرفیت‌هایش استفاده نمی‌کند بلکه با برخی رفتار‌ها دیگر ظرفیت‌ها را نیز محدود می‌کند.

 

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا شما و امثال شما تنها در روز دانشجو به دانشگاه‌ها می‌آیید خاطر نشان کرد: بنده دائما در دانشگاه‌ها می‌گردم حداقل هفته‌ای یک بار در دانشگاه‌های مختلف حضور دارم چرا که هم علاقه دارم و هم آن را وظیفه خود می‌دانم.

منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز