یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۵
بسیج دانشجویی دانشگاه شریف درنامه‌ای به روحانی:
 رویکرد دولت به دانشگاه استفاده و حضور«حداقلی» است/ کاهش کنونی شتاب رشد علمی هیچ تعجبی ندارد   

رویکرد شما در دوسال گذشته در استفاده از دانشگاه متاسفانه استفاده و حضوری حداقلی بوده است، حال باید گفت هنگامی که نگاه کلان به دانشگاه چنین باشد، کاهش شتاب رشد علمی کشور جای هیچ تعجبی ندارد.

 

به گزارش ندای اصفهان، بسیج دانشجویی دانشگاه شریف در آستانه ۱۶ آذر روز دانشجو نامه‌ای به حجت الاسلام حسن روحانی نوشت که متن نامه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای حجت الاسلام روحانی؛ ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام
شانزدهم آذر یادآور هوشیاری و بیداری دانشجویان است، دانشجویانی که به درستی حقیقت و راز نهفته در مسائل زمانه را می‌یابند و جلو‌تر از بسیاری دیگر اقشار جامعه و به تعبیر شهید بهشتی به عنوان موذن جامعه آن‌ها را فریاد می‌زنند. دانشجویانی که ویژگی جدایی ناپذیر آن‌ها آرمانخواهی و حق طلبی است و در هیچ کجای تاریخ بخصوص پس از انقلاب از آرمانهای اصیل اسلامی و انقلابی خود دست برنداشته و جلو‌تر از همه آن‌ها را مطالبه می‌کنند و در راه رسیدن به قلل آزادی و عدالت، آزادگی و استقلال و برپایی نظام اسلامی از هیچ کوششی دریغ نکردند و بسیاری از آن‌ها حتی جان خویش را بذل این راه کردند.
اکنون که جنابعالی در بزرگداشت چنین روزی و پس از درخواست‌های مکرر دانشجویان دانشگاه و بخصوص دانشجویان در سالهای گذشته، اما اینبار به درخواست مسئولین دانشگاه تصمیم گرفته‌اید که به دانشگاه صنعتی شریف بیایید، ضمن عرض خیرمقدم و خوش آمد گویی لازم است مطالبی را با شما درمیان بگذاریم.
مهم‌ترین مطلبی که توجه به آن در این مقطع ضروری می‌نماید؛ نقش و جایگاه دانشگاه در ساخت کنونی کشور است. حضرتعالی بخوبی می‌دانید که کشور در این مقطع دچار مشکلات اقتصادی و صنعتی و حتی فرهنگی است. تجربه تاریخی کشور چه در دوران ۸ سال دفاع مقدس و چه در دوران رشد و شکوفایی‌های علمی ثابت کرده است که هرگاه به درستی از ظرفیت مردم و بخصوص نخبگان مومن ایران زمین به درستی استفاده شود، این مشکلات با یاری خداوند، به طرز معجزه آسایی حل خواهد شد. همانظور که مستحضرید حضرت امام خامنه‌ای هم بار‌ها به استفاده از ظرفیت‌های درونی کشور به عنوان یکی از مهم‌ترین کلیدهای مشکل گشای کشور امر کرده‌اند و همچینین ذکر کرده‌اند که مهم‌ترین ظرفیت فعلی کشور نیروی انسانی نخبه و مومن و آماده بکار است.
باید گفت که بسیاری از مشکلات کنونی کشور که حل آن به گره‌های کوری برای دولتمردان کشور تبدیل شده است، با بکار گیری این ظرفیت عظیم و استفاده درست و سازماندهی شده از آنان در حل مشکلاتی نظیر نداشتن ساختار‌ها و قوانین مناسب در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی، حل مشکل عدم ارتباط بنیادین صنعت و فرهنگ با دانشگاه، تولید فکر و الگو برای مشکلات ساختاری علمی، فرهنگی و اندیشه‌ای تا برطرف کردن نیازهای اساسی کشور در حوزه تولید و کارآفرینی و اقتصاد متکی به دانش به خوبی حل خواهد شد.
اما باید گفت متاسفانه در این دورانی که از عمر دولت یازدهم از سال ۹۲ تاکنون سپری شده، درست است که زمان شاید کوتاه بوده ولی به هیچ وجه شاهد چنین نگاه کلان و راهبردی به دانشگاه و دانشجو نبوده‌ایم. بی‌شک یکی از دلایل اصلی آن از یک طرف معطوف شدن نگاه برخی از مدیران رده بالای نظام به دستهای آمریکا و برداشته شدن تحریم‌ها بوده است، و از طرف دیگر نگاه به دانشگاه به عنوان نیرو و پیاده نظامی جهت توجیه کار‌ها. باید گفت مهم‌ترین آسیبی که این نگاه به دانشگاه بدنبال خواهد داشت بجای استفاده از ظرفیت آن‌ها برای حل مشکلات کشور و تبدیل شدن دانشگاه به مکانی جهت همفکری، انتقاد و پاسخگویی، دانشگاه به محلی برای برگزاری میتینگهای سیاسی و کارهای با عمق کم تبدیل خواهد شد. رویکرد شما در دوسال گذشته در استفاده از دانشگاه متاسفانه استفاده و حضوری حداقلی بوده است که در همان‌ها هم مشکلات بسیاری وجود داشته است؛ از جمله: عدم وجود فضای صمیمانه برای شنیدن حرف‌ها، فرصت بسیار کم به دانشجویان برای صحبت، فضای شدید امنیتی و به همراه آوردن تعداد بسیار زیادی از حضار خارج از دانشگاه، صحبتهایی از جنس بیانیه خوانی توسط عالیترین مقام اجرایی کشور و نزول دادن دانشگاه در حد یک ورزشگاه و یک نمایش تلویزیونی که مخاطب صرفا حس خوب شنیده شدن دردل‌های دانشجویان را پیدا کند در حالی که واقعیت چیز دیگریست. حال باید گفت هنگامی که نگاه کلان به دانشگاه چنین باشد، کاهش شتاب رشد علمی کشور جای هیچ تعجبی ندارد، و جای تاسف دارد که کشوری با این حجم عظیم نخبگان و تحصیلکردگان با مشکلات این چنینی دست و پنجه نرم می‌کند و باید منتظر دستهای بیگانگان باشد.
جناب آقای دکتر روحانی
دانشگاهیان و دانشجویان شریف از ابتدای انقلاب تاکنون جلودار بسیاری از اتفاقات و پیروزی‌های مهم انقلاب اسلامی بوده‌اند. از پیروزی انقلاب و مبارزه با استکبار و یوم الله تسخیر لانه جاسوسی تا دفاع مقدس، دوران سازندگی و شکوفایی علمی و شکوفایی صنعت هسته‌ای. همچنین شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب کرده است: از شهید مجید شریف، شهید محسن وزوایی و شهید عباسپور تا شهید احمدی روشن و بسیاری شهدای دیگر. به رسم ادای دین باید گفت که همین مذاکراتی که برخی مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران آن را از بزرگ‌ترین افتخارت تاریخ این کشور می‌دانند، حاصل مجاهدات‌ها و خون شهیدانی همچون شهید احمدی روشن از دانش آموختگان این دانشگاه، می‌باشد. این دانشگاه با چنین سبقه‌ای همواره به دانشگاهی با دانشگاهیان منطقی، متین همراه با جوی آرام مشهور بوده است. به همین جهت فرصت حضور در این دانشگاه، فرصت بسیار مغتنم و ارزشمندی است که این نگاه کلان به دانشگاه تغییر یابد و از حضور و بسیج دانشگاهیان و نخبگان کشور در جهت ترمیم و اصلاح مشکلات و استحکام ساخت درونی کشور استفاده شود.
آرزومند سربلندی شما و ملت بزرگ ایران در برابر خدواند متعال
بسیج دانشجویی دانشگاه شریف
۱۴ آذر ۱۳۹۴

 منبع: دانشجو

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز