یکشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۴

شکست در پرونده هسته ای شکست در انقلاب؛

پیروزی بر انقلاب اسلامی/ غرب چقدر موفق شده است؟

جنگ نرم هم مقدس است. و شاید مقدس تر از جنگ سخت. نبرد دیپلماتیک مصداقی از مصادیق جنگ نرم است. درست است که سابقه جنگ نرم در انقلاب اسلامی از جنگ سخت هم بیشتر است اما این نبرد نرم در هر برهه ای درلباس و اندام خاصی خود را می نمایاند...

ندای اصفهان- یاسر مرکزی (فعال سیاسی)/

حوادث پیرامون خود را همواره باید از جنبه ها و حیثیات مختلف تحلیل و بازخوانی نمود و در این خوانش هرچه بتوان به جنبه های مبنایی و عمیق تر راه یافت درک و فهم ما از آن پدیده به همان نسبت جامع تر و عمیق تر خواهد بود.

پرونده هسته ای حدود ده سال است که کم یا زیاد ذِکر و ذُکر امام و امت را مشغول خود نموده است. به راستی چرا باید این همه هزینه بدهیم برای این پرونده؟ چرا باید این قدر پتانسیل های نظام را در این جهت مصروف نمود؟

آیا دانش خلاصه شده است در هسته ای که ما این مقدار سر و دست برایش می شکنیم؟

آیا تا حالا برای تولید برق از هسته ای استفاده کرده ایم که ناگهان همه به یاد کاربرد هسته ای در تولید برق افتاده اند؟

(یا این مغالطه مشهور) که: کشوری که هنوز چوب بستنی وارد می کند را چه به فناوری هسته ای؟

طرح سؤالات فوق به معنای انکار دستاوردها و کارکردهای انرزی هسته ای در کشور نیست اما غرض اصلی از این سؤالات (که معمولا عاری از مغالطه نیستند) امر دیگری است و آن اینکه اهمیت هسته ای در منظر یک انقلابی پیرو خمینی چیز دیگری فرای موارد فوق باید باشد و آن «نگاه به هسته ای از منظر نبرد تاریخی ایمان و کفر در صورت انقلاب اسلامی و استکبار جهانی به رهبری آمریکا» است.

جنگ نرم هم مقدس است. و شاید مقدس تر از جنگ سخت. نبرد دیپلماتیک مصداقی از مصادیق جنگ نرم است. درست است که سابقه جنگ نرم در انقلاب اسلامی از جنگ سخت هم بیشتر است اما این نبرد نرم در هر برهه ای درلباس و اندام خاصی خود را می نمایاند. گاهی در تسخیر لانه جاسوسی، مقطعی در قطعنامه ۵۹۸، فتنه ۸۸ و امروز در چهره پرونده هسته ای.

غرب پرونده هسته ای ایران را با چند هدف شوم دنبال می کند. از منظر هرکدام از این اهداف که به این نبرد دیپلماتیک بنگریم به اصل انقلاب اسلامی خواهیم رسید.

هدف اول غرب دست اندازی به استقلال این کشور است. استقلال به تعبیر رهبر معظم انقلاب آزادی در مقیاس یک ملت است. پر واضح است که استقلال از عناصر ذاتی و کلیدی انقلاب اسلامی است که با نبودش صحبت از انقلاب معنا ندارد. لذا اگر در پرونده هسته ای خدای ناکرده شکست بخوریم در واقع انقلاب شکست خورده است.

هدف دوم استکبار استفاده از ظرفیت اختلاف برانگیز انرژی هسته ای در داخل و در نهایت ایجاد شکاف های عمیق اجتماعی و سپس ضربه به وحدت مردم و نظام است. و روزی که بین مردم (حتی بخشی از مردم) و نظام اسلامی شکاف ایجاد شود تا لبه پرتگاه رفتن امر غریبی نیست چه اینکه در فتنه ۸۸ چنین شد.

هدف دیگر غرب از پرونده هسته ای یک هدف بلندمدت است. او در پوشش هیاهوی هسته ای بار دیگر بر روی جریانات سازشکار داخلی سرمایه گذاری بلندمدت می کند. یکی از تحلیل های مستند به آمار از علت وضع تحریم های غیر انسانی غرب علیه جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۹ از طریق قطعنامه ۱۹۲۹ این است که:

«قطعنامه ۱۹۲۹ که دقیقا در سالگرد فتنه ۸۸ تصویب شد، محصول تعامل راهبردی آمریکا و متحدانش درباره نحوه کمک به فتنه ۸۸ در ایران –که رو به افول نهاده بود- و یکی از خروجی‌های بازنگری استراتژیک آمریکا در سیاست خود درباره ایران پس از فتنه ۸۸ است. زمستان ۸۸ و بهار ۸۹ بحث‌های مفصل و بسیار مهمی در آمریکا صورت گرفت در اینباره که آمریکا چگونه باید با توجه به تحولات داخلی ایران، راهبرد خود را بازنویسی کند تا در تغییر محاسبات مردم و حاکمیت در ایران موفق باشد… در واقع تصمیم به اینکه اعمال تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی علیه ملت ایران، بهترین راه حمایت از جنبش سبز و جلوگیری از میرایی آن در محیط داخلی ایران است، محصول مباحث و مذاکراتی بسیار بلنددامنه در محیط سیاستگذاری استراتژیک دو حزبی آمریکا بوده که تا امروز به هیچ‌وجه مورد مطالعه دقیق قرار نگرفته است.»

(ر. ک. غربگرایان داخلی و نقش آنها در تحریم ها – مهدی محمدی- رجانیوز کد خبر: ۲۱۴۸۹۰)

نظر به پرونده هسته ای از این منظر هم ما را به اصل وجود انقلاب اسلامی می رساند چرا که تحقق این هدف شوم در نهایت براندازی جمهوری اسلامی خواهد بود.

منظر بعدی جلوگیری از نفوذ بین المللی ایران است. بدون تردید راه حفظ و تداوم انقلاب اسلامی صدور آن و ایجاد پتانسیل های الگوگیری برای دیگر ملل مسلمان است. غرب در عمل به خوبی متوجه این نکته شده است. او به عینه دیده که اردوگاه انقلاب اسلامی از روز اول انقلاب تا به الآن لحظه به لحظه شلوغ تر شده است. طنین دلنشین جهاد با استکبار و عطر خوشبوی جهاد و شهادت در فضای منطقه به روشنی قابل استشمام است و اتفاقا ظهور جریان های تکفیری امثال داعش که به جای جهاد با اسراییل با زن و بچه های مسلمان جهاد می کنند را در تقابل با این فضای معنوی زاییده انقلاب اسلامی باید فهم کرد.

یکی از بهترین راه های مقابله با این گسترش و نفوذ پیام معنوی انقلاب کشاندن ایران بر سر میز مذاکره و گرفتن امتیازهای حیاتی و در نهایت کار تبلیغاتی وسیع بر کوتاه آمدن ایران و القا آن به انقلابیون منطقه و دنیاست. خواننده خود بهتر واقف است که تاکنون غرب در این هدف چقدر موفق شده است.

شاید با توجه به این نکات و موارد دیگری که احیانا از دید نگارنده مغفول مانده، باشد که مقام معظم رهبری در دیدار ماه مبارک خود با کارگزاران نظام شکست در پرونده هسته ای را شکست انقلاب دانسته اند:

«طرف مقابل ما، یعنی دولت کنونی و مدیریّت کنونی آمریکا، به این توافق احتیاج دارد؛ این هم یک طرف دیگر قضیّه است؛ اینها نیاز دارند به این؛ یک پیروزی بزرگی برای آنها محسوب می شود اگر بتوانند به آن مقصود خودشان در اینجا برسند. این در واقع پیروزی بر انقلاب اسلامی است؛ پیروزی بر ملتی است که داعیه‌ی استقلال دارد؛ پیروزی بر کشوری است که می تواند الگوی کشورهای دیگر باشد؛ دستگاه مدیریّت آمریکا به این [توافق‌] نیازمند است.»

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

  1. برجام گفت:

    از هر نظر به توافق ایران با امریکا و متحدانش نگاه میکنم ضرر بی حد و اندازه را میبینم
    نمیدانم چرا این ضررها به چشم اصلاح طلبان نمی اید؟
    نکنه انها حاضر هستند به بهای ادامه بگو بخند با غرب ، استقلال و دین و … ایران را فدا کنند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق