پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۷:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۵
بعیدی‌نژاد خبر داد
 پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ دوشنبه در کمیسیون مشترک برجام بررسی می‌شود   

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران گفت که پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ درباره مسئله پی‌ام‌دی در کمیسیون مشترک روز دوشنبه آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به گزارش ندای اصفهان، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه ایران در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما, درباره نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ که از روز پنجشنبه در وین جریان دارد, گفت: روز دوشنبه آینده جلسه رسمی کمیسیون مشترک در وین برگزار خواهد شد و جلسات کارشناسی در سطح ایران و اعضای ۱+۵ در وین که آغاز شده همچنان ادامه دارد.

وی افزود: امیدواریم تصمیماتی که برای اجرایی شدن برجام نیاز است اتخاذ شود و جلسه کمیسیون مشترک بتواند ماحصل مباحث کارشناسی را در جلسه خود تصویب کند.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ یکی از موضوعات این نشست خواهد بود, گفت: قطعاً یکی از موضوعاتی که مورد توجه ایران و تمام کشورهای عضو ۱+۵ است پیش‌نویس قطعنامه‌ای است که قرار است شورای حکام در روز ۱۵ دسامبر در ارتباط با مختومه شدن بحث «پی‌ام‌دی» تصویب کند.

وی افزود: این موضوع یکی از مسائل مطرح در کمیسیون مشترک خواهد بود, تا بتوانیم به یک پیش‌نویس واحد برسیم.

بعیدی‌نژاد گفت: اما در جلسه کمیسیون مشترک موضوعات مختلفی مطرح است که بیشتر به جنبه‌های اجرایی شدن برجام اشاره دارد و همین موضوعاتی است که الآن در سطح کارشناسی هم دارد بررسی می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران از متن پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ که در نشست ۱۴ دسامبر ارائه می‌شود, اطلاع خواهد داشت, گفت: بله، قطعاً پیش‌نویسی که توسط کشورهای ۱+۵ تهیه خواهد شد با مشورت و گفتگوی مستقیم با ایران خواهد بود و امیدواریم آن متنی که آماده می‌شود متنی باشد که بتواند ما را به اجرای برجام نزدیک کند که در واقع به‌عنوان پیش‌نیاز باید بحث «پی‌ام‌دی» را کلاً در آژانس مختومه اعلام کند.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که گزارش ارزیابی یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه منتشر شد و آیا ایران انتقاداتی بر این گزارش دارد, گفت: قطعاً ما خودمان جزو طرف‌هایی هستیم که انتقاداتی به این گزارش داریم. از نظر ما این گزارش ایده‌آل و کاملاً مطلوب نیست اما با توجه به واقعیت‌هایی که در صحنه وجود دارد نسبت به این گزارش ارزیایی داریم.

وی گفت: مهمترین بحث این است که براساس نقشه راه قرار بود آژانس و مدیرکل آژانس ارزیابی نهایی خود را در خصوص بحث برنامه هسته‌ای ایران اعلام کند و پیرو آن به‌طور کلی مسئله پی‌ام‌دی مختومه اعلام شود.

وی افزود: همین روند اکنون در جریان است و همه‌چیز براساس برنامه خوب پیش رفته است و آژانس توانسته است ارزیابی نهایی خود را اعلام کند و طبیعی است که این ارزیابی نهایی ممکن است مطلوب ایران نباشد و قطعاً مطلوب ایران نیست, بسیاری از عناصری که در این گزارش آمده مورد موافقت ایران نیست و ما این را بارها اعلام کردیم.

وی افزود: به خود آژانس در مذاکرات کارشناسی که داشتیم و مذاکراتی که در سطوح مختلف بین ایران و آژانس برگزار شده بود همواره مخالفت خود را با برخی از عناصری که آژانس به آن اعتقاد داشته, اعلام کردیم. بنابراین از نظرما این گزارش, گزارش ایده‌آلی نیست، اما اگر شما مفاد این گزارش را با گزارش سال ۲۰۱۱ مقایسه کنید, می‌بینید که تفاوت بسیار زیادی دارد و این تفاوتی که شما امروز احساس می‌کنید تفاوتی است که به‌خاطر همکاری‌هایی که ایران داشته که در اجرای نقشه راه در واقع محقق شده است.

وی گفت: ما خوشحال هستیم که به‌هرحال علی‌رغم نقص‌ها و ضعف‌هایی که این گزارش دارد به هیچ وجه آن ضعف‌ها مورد قبول ما نیست اما آژانس توانسته است در ارزیابی نهایی خود به این نقطه برسد که برنامه هسته‌ای ایران به هیچ وجه به اهداف غیرصلح آمیز انحراف نداشته است و برنامه هسته‌ای ایران یک برنامه صلح‌آمیز است و به هیچ وجه اقداماتی خلاف ان‌پی‌تی صورت نگرفته است. اینها نتایج بسیار مثبتی است که در این گزارش آمده و ارزیابی نهایی مدیرکل آژانس این است که برنامه هسته‌ای ایران انحراف نداشته و این نقطه محوری در خصوص این گزارش است و همین نقطه‌ای خواهد بود که ما انتظار داریم منجر به مختومه شدن پرونده پی‌ام‌دی در آژانس شود.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که در نشست شورای حکام, روند تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از سوی ۱+۵ ارائه خواهد شد چگونه خواهد بود, گفت: این قطعنامه مانند قطعنامه‌های دیگر تابع رویه تصمیم گیری در آژانس است و هیچ‌چیز مستنثی نیست و بر اساس همین رویه خواهد بود و ما پیش‌بینی می‌کنیم که این قطعنامه با اتفاق آرا و با حمایت کامل اعضای شورای حکام تصویب خواهد شد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز