جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
گفتگو با دکتر محمدرضا حیدری مسئول بسیج اساتید دانشگاه اصفهان
 ۱۶ آذر و بصیرت دانشجویی/ اعتدال آمریکایی حاصل دفاع متعصبانه   

دفاع متعصبانه از دولت نتیجه این می شود که ما به سمت اعتدالی می رویم که در آمریکا در فلان موسسه پایه ریزی شده و کتاب آن چاپ می شود. اگر اعتدال را به این شکل تعریف کنند این باعث ورود و نفوذ جریان های معاند با نظام به دانشگاه ها می شود...

ندای اصفهان- مجید پوستین دوز: روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ام آذرماه اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

در آستانه ۱۶ آذر، روز خروش دانشجویان در مقابل استکبار جهانی و استبداد شاهنشاهی بر آن شدیم تا با دکتر «محمدرضا حیدری» عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان که به تازگی رئیس بسیج اساتید این دانشگاه شده اند گفتگویی کنیم.

***

ندای اصفهان- نظر حضرتعالی در مورد مفهومی که ۱۶ آذر و روز دانشجو باید به دانشجویان انتقال بدهد چیست؟

دکتر حیدری- اصولا فلسفه ی شکل گیری ۱۶ آذر همان ماجرای استکبارستیزی دانشجویان در مقابل سفر رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران است؛ یعنی اگر شما تاریخچه ی شکل گیری روز دانشجو را نگاه کنید نفی هرگونه استبداد و استعمار و سلطه است و این مبنای نامگذاری این روز است. به عبارت دیگر دانشجوی دیروز ما برای صیانت از فرهنگ و تمدن و آزادی خودش در مقابل استبداد داخلی و استعمار خارجی ایستاد و به جریان علمی دانشگاه یک جهت روشنی بخشید، و این جهتگیری با انقلاب به اوج خودش رسید و ان شاالله الآن نیز تداوم آن حرکت است.

16 آذر

ندای اصفهان- همانطور که فرمودید اصل این روز، روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان است و می توان آن را یک روز سیاسی دانست. آیا الآن هم این مفهوم برای دانشجویان قابل درک است یا جای خود را به امور صنفی و بعضا حتی بی ارزش داده است؟

– خیر، این کاملا در محیط دانشگاه مشهود است و بنده به عنوان کسی که با دانشجویان بسیار ارتباط دارم عرض می کنم که برای دانشجویان این مفهوم نهادینه شده اما خود دانشجویان باید از آن محافظت کنند که این شور و نشاطشان مورد سوء استفاده ی جریان های خاصی قرار نگیرد.

ندای اصفهان- یعنی به نظر شما جریان خاصی در پی مصادره کردن این روز به نفع خودش است؟

– به این صراحت نمی شود گفت ولی چیزی که مسلم است کسانی که منفعت سیاسی دارند در جامعه از نیرو و پتانسیل جوان ها استفاده می کنند برای تحقق اهداف خودشان و می خواهند بهره ی خود را ببرند. دانشجویان باید با آن بصیرت سیاسی که دارند و در عین حال که سیاسی هستند، نباید دچار سیاست زدگی شوند و در دام سیاسیون بیفتند.

ندای اصفهان- تحلیل شما از هجوم نیروهای تندرو اصلاح طلب و اعضای حزب منحله ی مشارکت و اصحاب فتنه در دانشگاه ها و مجوزهایی که اخیرا صادر می شود به خصوص در دانشگاه های شهر اصفهان چیست؟ (+) (+) (+) (+) و…

– البته بنده از این رفت و آمدها که می فرمایید در کل کشور اطلاع دقیقی ندارم اما آنچه که مسلم است اگر ما ببینیم یک ارتباط سیستمی وجود دارد همه ی آگاهان وظیفه دارند جلوگیری کنند از ورود افرادی که از نظر فکری و عملی با انقلاب زاویه دارند به خصوص اینکه ما تجارب تلخی در گذشته از این افراد داریم که نشان دادند که زاویه ی واضحی با نظام دارند. ضمن اینکه خود دانشجویان وظیفه دارند بصیرت خود را افزایش دهند و در مقابل این جریانات بایستند.

ندای اصفهان- به نظر حضرتعالی می توانیم بگوییم بعضی از جریانات دانشجویی پیاده نظام احزاب شده اند؟

– به این صراحت نمی توان گفت اما نشانه هایی از آن دیده می شود. مثلا در دفاع از دولت به صورت متعصبانه کاملا این موضوع مشهود است. نتیجه این می شود که ما به سمت اعتدالی می رویم که در آمریکا در فلان موسسه پایه ریزی شده و کتاب آن چاپ می شود. اگر اعتدال را دانشجویان به این شکل تعریف کنند و دفاعی متعصبانه از دولت کنند این باعث ورود و نفوذ جریان های معاند با نظام به دانشگاه ها می شود.

ندای اصفهان- در روزهای منتهی به روز دانشجو فضای دانشگاه اصفهان را چگونه ارزیابی می کنید؟

– کارها محدود است و لزوما آنچه که بایسته و شایسته باشد شاهد نیستیم اما تشکل های دانشجویی در صحنه هستند و کارهایی انجام می دهند.

ندای اصفهان- در سال های گذشته شاهد این بودیم که بسیج اساتید کاری برای تبیین روز دانشجو نداشته است، آیا امسال هم به همین شکل است؟

– البته بنده اخیرا مسئولیت بسیج اساتید را بر عهده گرفتم و از قبل برنامه ای برای این روز طرح ریزی نشده اما این عقیده را داریم که در بسیج اساتید به همراه بسیج دانشجویی و بسیج سایر اقشار بتوانیم کمک فکری بدهیم و برای پیشبرد اهداف نظام خوراک فکری بدهیم و بسیج اساتید به عنوان مغز برای بسیج دانشجویی نقش ایفا بکند نه به این معنا که آنها خود نمی توانند بلکه برای اینکه بالاخره این ها (بسیج اساتید) تجربه ی بیشتری دارند و می توانند در این زمینه کمک کنند.

ندای اصفهان- به عنوان سوال آخر، این که یک دانشگاه دو سال با سرپرست اداره بشود، به نظر شما توهین به دانشجویان و اساتید دانشگاه نیست؟ [این گفتگو یک روز قبل از حکم انتصاب دکتر هوشنگ طالبی صورت گرفته است]

– به این صراحت نه اما آنچه که مسلم است بخشی از آنچه که مقام معظم رهبری نگران آن برای رشد علمی هستند همین تعصب داشتن بر روی گزینه هاست و بلاتکلیفی که از سوی وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی اتفاق افتاده و من نمی توانم به این صراحت بگویم توهین، اما این یک رفتار متعصبانه است و این تعصب ها بالاخره نتیجه اش بی برنامگی، بی نظمی، بی ثباتی ایجاد می کند که خروجی نهایی اش توقف رشد علمی است که در سطح کلان ما شاهد آن هستیم.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  آقای دکتر حیدری انسان بسیار شریف، دانشجو دوست و ولایی هستن اما باید این را هم گفت که در همین بسیج اساتید افراد فرصت طلبی هستند که به فراخور منافعشان یه روز اصلاح طلبن یه روز اصولگرا و یه روز هم همه اینها!این عناصر مشکوک باید در بسیج اساتید شناسایی و طرد بشند.به گذشته که نگاه کنید و ارتباطات افراد رو که لحاظ کنید دم خروس بیرون میزنه.با آرزوی موفقیت برای دکتر حیدری عزیزکه واقعا بهترین انتخاب برای بسیج اساتید هستن و برایشون واجبه که در دام این عناصرفرصت طلب باری به هرجهت نیفتن.
  0  0
 2. جنگ نرم گفت:

  رهبری گفت تهاجم فرهنگی کسی کاری نکرد
  گفت شبیخون فرهنگی باز هم کسی کاری نکرد
  گفت قتل عام فرهنگی ، نه تنها کاری نکردن بلکه قاتلین فرهنگی را تقویت و کمک کردن
  اگه خدا و امام زمان (ع) یه کمکی به این مملکت بکنند (مثل موج غیرقابل پیش بینی پیاده روی اربعین که به وجود امد)
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز