چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
دو روز پس از انتشار ارزیابی انتقادی سرویس اطلاعاتی آلمان؛
 حمایت عجیب آلمان از اقدامات عربستان   

دو روز پس از انتشار ارزیابی انتقادی سرویس اطلاعاتی آلمان در مورد نقش جاه‌طلبانه عربستان سعودی در تنش‌های منطقه، سخنگوی دولت و وزارت خارجه آلمان به حمایت از نقش این کشور در حل بحران سوریه پرداختند!

به گزارش ندای اصفهان، سخنگویان دولت و وزارت خارجه آلمان روز جمعه (۴ دسامبر/۱۳ آذر) کوشیدند از تحلیل سرویس اطلاعاتی آلمان از نقش مداخله‌جویانه عربستان در منطقه فاصله بگیرند. اداره امنیت داخلی آلمان در گزارشی که چهارشنبه منتشر شد، گفته بود که عربستان سعودی در بی‌ثباتی منطقه نقش دارد.

اشتفان زیبرت و مارتین شفر، در سخنانی جداگانه اعلام کردند که عربستان سعودی یک فاکتور بسیار بسیار مهم در منطقه است. زیبرت سخنگوی دولت گفت: «ما متعهدیم با توجه به این عامل بس مهم، مناسباتی سازنده با عربستان داشته باشیم.»

مارتین شفر، سخنگوی وزارت خارجه نیز تاکید کرد که دولت آلمان از تلاش های عربستان سعودی در متحد ساختن گروه‌های سنی مخالف اسد در سوریه پشتیبانی می‌کند.

به گزارش دویچه وله، سرویس اطلاعاتی آلمان روز چهارشنبه تحلیلی را منتشر کرد که خط‌ مشی عربستان سعودی در منطقه را به طور جدی مورد انتقاد قرار می‌داد. در این تحلیل آمده که دیپلماسی محتاطانه اعضای قدیمی‌تر خاندان سلطنتی عربستان سعودی، جای خود را به یک خط مشی بارز مداخله‌جویانه در یمن و کشورهای دیگر منطقه داده است.

در این تحلیل به ویژه به بلندپروازی‌های محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان اشاره شده و این که ممکن است او “برای تثبیت موقعیت‌ جانشینی پادشاه، مناسبات عربستان با دیگر پادشاهی‌های خلیج فارس را با مخاطره روبرو سازد.”

بن سلمان علاوه بر مقام وزارت دفاع و ولیعهدی، از مسئولان شورای اقتصاد و سیاست‌گذاری نفتی در عربستان است.

دولت آلمان که یکی از بزرگترین صادرکنندگان سلاح به عربستان است، یک روز پس از انتشار این تحلیل، از مفاد آن ابراز ناخشنودی کرد.

آنتون هوف‌رایتر، رئیس فراکسیون سبزها در مجلس آلمان از این استقبال کرده که سرویس امنیت داخلی آلمان مستقل از نگرانی و اعتراض وزارت خارجه، تحلیل درستی از مواضع و نقش عربستان سعودی در منطقه ارائه داده است.

آنتون هوف‌رایتر گفت عربستان سعودی یکی از خطرات بزرگ منطقه است: «ایدئولوژی عربستان سعودی خطری برای صلح جهانی است.»

رولف مونتزنیش، جانشین دبیر فراکسیون حزب سوسیال دمکرات در مجلس آلمان نیز ایدئولوژی دولتی عربستان را بخشی از بستر رشد داعش خواند. حزب چپ آلمان خواستار آن شده که دولت بیش از این به عربستان سعودی تجهیزات نظامی ارسال نکند.

 منبع:جام

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز