سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۳
پس از انتشار گزارش آمانو؛
 تیتری مشترک در رسانه های غربی/ نگاه مغرضانه به برنامه هسته‌ای ایران   

«یافته های متفاوت عنوان شده در این گزارش، بر انتقادها از عملکرد دولت [اوباما] دامن زده است. منتقدان معتقدند که حرکت روز گذشته کاخ سفید، آسان گیری بیش از حد بر تهران بوده است...»

به گزارش ندای اصفهان، انتشار گزارش نهایی آژانس بین المللی انرژی هسته ای از برنامه هسته ای ایران و ابعاد احتمالی نظامی که با عنوان (پی ام دی) از آن یاد می شود، انعکاس گسترده ای در رسانه های جهانی داشته است.
می توان گفت این گزارش به دو بازه زمانی گذشته و حال برنامه هسته ای کشورمان اشاره دارد و صراحتا عنوان می کند که ایران از سال ۲۰۰۹ به بعد هیچ فعالیت مشکوک هسته ای نداشته است. موضوعی که با وجود اهمیت ویژه آن، به هیچ وجه مورد توجه رسانه های غربی قرار نگرفته است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی دیگر در این گزارش مدعی است که ایران پیش از سال ۲۰۰۳ برخی اقدامات تحقیق و توسعه در زمینه سلاح‌های اتمی انجام داده است. موضوعی که مربوط به فناوری های با کاربرد دو گانه بوده و ” سید عباس عراقچی” رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در جواب به این سؤال که “آژانس ادعا کرده قبل از سال ۲۰۰۳ فعالیت‌های اندکی در رابطه با بعضی فناوری‌های با کاربرد دوگانه مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای در ایران انجام شده است”، می گوید: «شاید تنها نکته قابل تأمل در گزارش آژانس همین اشاره به مطالعه در رابطه با برخی فناوری‌های دومنظوره باشد؛ اولاً باید گفت که مطالعه در مورد تمامی فناوری‌های دومنظوره در ایران تنها برای مقاصد صلح‌آمیز و یا متعارف بوده است. ثانیاً مطالعه در خصوص چنین فناوری‌هایی در کشورهای دیگر نیز معمول است و انجام می‌شود، مهم این است که مواد هسته‌ای به‌سمت مقاصد غیر صلح‌آمیز منحرف نشوند و در واقع وظیفه اصلی آژانس نیز تأیید عدم انحراف است.»
اما رسانه های غربی از این واقعیت که آمانو هیچ گاه نمی تواند گزارشی سفید از برنامه هسته ای ایران ارائه نماید به خوبی استفاده کرده و به صورت هماهنگ با استناد به این گزارش به تلاش ایران برای ساخت بمب هسته ای پرداخته اند. این در حالی است که گزارش آژانس از “تحقیقات” مربوط به ابزار انفجاری هسته ای سخن به میان آورده و مطلبی در مورد ساخت سلاح عنوان نکرده است.

 

روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” (WSJ) در تیتر خبر خود آورده است: «آژانس دریافت که ایران تا قبل از سال ۲۰۰۹ بر روی ساخت سلاح هسته ای کار می کرده است.»

 

وال استریت ژورنال با بیان اینکه دولت اوباما پس از گزارش آژانس اعلام کرده است که با توجه به عدم وجود شواهد معتبری بر اینکه ایران اخیرا فعالیتی در زمینه تسلیحات هسته ای داشته است، انتظار می رود روند لغو تحریم های ایران قبل از ماه ژانویه آغاز شود، به ادعای آژانس مبنی بر پیگیری برنامه مخفی هسته ای تا پیش از سال ۲۰۰۹ توسط ایران اشاره کرده و می نویسد: «یافته های متفاوت عنوان شده در این گزارش، بر انتقادها از عملکرد دولت دامن زده است. منتقدان معتقدند که حرکت روز گذشته کاخ سفید، آسان گیری بیش از حد بر تهران بوده است.»

 

روزنامه آمریکایی “نیویورک تایمز” (New York Times) نیز در گزارشی تحت عنوان “آژانس هسته ای می گوید ایران تا سال ۲۰۰۹ روی طراحی بمب کار می کرده است” به این خبر پرداخته و می نویسد: «بر اساس گزارش نهایی آژانس بین المللی انرژی هسته ای، ایران به صورت فعال تا سال ۲۰۰۹ در حال طراحی سلاح هسته ای بوده است.»

 

در ادامه گزارش نیویورک تایمز آمده است: «با وجود اینکه آژانس لیست بلند بالایی از آزمایشات مربوط به ابزار انفجاری هسته ای توسط ایران ارائه کرده اما شواهدی بر اینکه تلاش های ایران برای دستیابی به طرح کامل ساخت بمب موفق بوده است، در دست نیست؛ شاید به این خاطر که ایران از پاسخ به برخی سئوالات ضروری سر باز زده و به نظر می رسد برخی از شواهد بالقوه را نابود کرده است.»

 

پایگاه بی بی سی انگلیسی (BBC) در خبری تحت عنوان “سازمان ملل: ایران روی ساخت بمب هسته ای کار کرده است” به گزارش پرداخته و می نویسد: «بر اساس گزارش آژانس، ایران بر روی ساخت سلاح هسته ای کار کرده و گام های محدودی به سوی ساخت سلاح برداشته است. اما این گزارش عنوان می کند که تلاش های ایران فراتر از طرح ریزی و آزمایش اجزای اساسی نبوده است.»

 

روزنامه واشنگتن پست (Washington Post) نیز در تیتر خبر خود نوشت: «نتیجه گیری آژانس بین المللی انرژی هسته ای آن است که ایران برنامه فعالی تا سال ۲۰۰۳ در رابطه با بمب هسته ای داشته است.»
رادیو اروپای آزاد (Radio Free Europe)، خبرگزاری رویترز انگلیس (Reuters)، یاهو نیوز آمریکا (Yahoo)، روزنامه صهیونیستی “جروزالم پست” (Jpost)، پایگاه رادیو ملی آمریکا (NPR) و … نیز با تیترهایی مشابه به انعکاس این موضوع پرداخته اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:جام

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز