سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۳
روزنامه آمریکایی مدعی شد؛
 گذشته‌ هسته‌ای ایران در تاریکی باقی‌ماند!/ دانش‌اتمی ایرانیان معمای دهه آینده   

«...و این عمق دانش ایرانیان درباره تولید تسلیحات هسته‌ای است که برای دهه آینده بعنوان رازهای متعدد برنامه این کشور برای آینده باقی خواهد ماند.»

به گزارش ندای اصفهان، روزنامه نیویورک تایمز (nytimes) در مقاله‌ای مفصل به بررسی گزارش یوکیا آمانو رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرداخت و ضمن انتقاد از این گزارش مدعی شد که گذشته هسته‌ای ایران همچنان تاریک و بصورت یک راز باقی مانده است زیرا این گزارش اطلاعاتی را که آنها برای متهم کردن ایران می‌خواستند ارایه نکرده است!

 

در ابتدای این مقاله با اشاره به شروع آنچه که بحران هسته‌ای ایران از ده سال پیش گفته می‌شود، آمده است: «ده سال همراه با درگیری، تحریم، حملات سایبری و سپس مذاکرات گذشت. اکنون نیز در حالی که قرار است فصل جدیدی میان تهران و امریکا گشوده شود؛ فضای سیاسی تغییری نکرده است. حتی درباره مسئله مبارزه با داعش صحبت‌ها بیشتر از “هماهنگی” حکایت دارد تا “همکاری”.»

 

در حالی که گزارش آژانس اتمی همه چیز را درباره گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران در اختیار قرار می‌دهد اما نیویورک تایمز مدعی است که این گزارش نشان می‌دهد سران ایران هنوز تمایل ندارند تصویر روشنی از کارهایی که در گذشته در بخش هسته‌ای انجام داده‌اند ارایه کنند. ادعاها و درخواست‌های نیویورک تایمز در حالی مطرح می‌شود که هیچ دلیل و منطق و نیازی برای این کار (ارایه تصویر روشنی از گذشته هسته‌ای) وجود ندارد.

 

این روزنامه آمریکایی با تاکید بر اینکه دولت اوباما نیازی نمی‌بیند تا تهران را مجبور به پاسخ به این سوالات کند؛ افزود: «مقامات آمریکایی از جمله جان کری معتقدند علنی کردن گذشته کامل (برنامه هسته‌ای ایران) دیگر اهمیتی نداشته و در صورت اجرای کامل توافق هسته‌ای، ایران باید زیرساخت‌هایی را که برای تولید سوخت مورد نیاز برای تولید تسلیحات اتمی کاربرد دارند؛ برای ۱۵ سال آینده برچیند. نظر اوباما این است که جلوگیری کردن از ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، مهم‌تر از مجبور کردن آن به اعتراف به گذشته‌ای است که برای سال‌ها بر عدم وجود آن تاکید می‌کند.»

 

نیویورک تایمز معتقد است که تصمیم سریع مقامات آمریکایی و آژانس برای بستن پرونده پی‌ام‌دی نشانه ازبین رفتن قدرت ناظران هسته‌ای برای ایجاد ترس در دل کشورهایی است که به دنبال بمب هسته‌ای بوده و مدعی شد وقتی ایران به سوالات درباره ۱۲ فناوری مختلفی که در گذشته به دنبال آن بوده پاسخ نمی‌دهد چگونه بازرسان بین‌المللی را برای اجرای توافق خواهد پذیرفت.

 

این روزنامه اما به نقل از رابرت آینهورن، عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا نوشت: «توافق هسته‌ای ابزارهای مهمی را برای جلوگیری از فعالیت‌های تسلیحاتی هسته‌ای ارایه می‌کند که شامل ممنوعیت آشکار مدل‌سازی‌ انفجارهای هسته‌ای و تحقیق روی سیستم‌های آغازگر زنجیره واکنش‌های هسته‌ای برای تبدیل اورانیوم به فلز می‌باشد. به بیان دیگر مسیر حرکت به سوی بمب هسته‌ای کاملا بسته شده است.»

 

در پایان نیویورک تایمز به اشاره به صحبت‌های کالین پاول وزیر اسبق خارجه آمریکا درباره اینکه “نمی‌توان دانش را بمباران کرد”؛ نوشت: «و این عمق دانش ایرانیان درباره تولید تسلیحات هسته‌ای است که برای دهه آینده بعنوان رازهای متعدد برنامه این کشور برای آینده باقی خواهد ماند.»

 

 

 

منبع: جام

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز