پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۲
گفتگو با افرا ضمیری و وحید رستمی
 بیمه عمر چیست؟ بیمه گذاران از مشکلاتشان می گویند   

در حال حاضر اطلاعات مردم از ساختار بیمه و سیستم های نظارتی مربوط به آن کم است. وقتی اشاره می کنید که یک شرکت خصوصی است مردم فکر می کنند که هیچ نظارتی بر این شرکت نیست و صاحبان این شرکت ها دو یا سه نفر هستند که می توانند بیمه را جمع کنند و فرار کنند و یا اینکه اگر این شرکت ضعیف شد هیچ ضمانت و پشتوانه ای نیست...

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان/

بیمه عمر چیست؟ شاید اگر سال گذشته این سوال را از من می پرسیدید پاسخ من به شما در خوشبینانه ترین حالت «نمی دانم» بود. اما امروز با تلاش فعالان این عرصه تعداد زیادی از مردم عزیزمان با بیمه عمر و مزایا و معایب آن آشنا هستند. دانستن اینکه بیمه عمر چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ و اینکه کلا داشتن بیمه عمر خوب است یا بد؟ موضوع این مطلب نیست. به مناسبت روز بیمه به سراغ دو تن از بیمه گزاران شهرمان رفتیم و طی مصاحبه ای کوتاه سعی کردیم تا از مشکلات احتمالی سر راهشان با خبر شویم و حرف هایشان را به گوش مسئولین مربوطه برسانیم تا با این کار شاید سنگی از سر راهشان برداریم.

***

افرا ضمیری فروشنده بیمه عمر در بیمه ایران است. فوق لیسانس مکانیک گرایش جامدات دارد. اصالتا خوزستانی است و نزدیک ده سال است که در اصفهان زندگی می کند.

ندای اصفهان: چرا تصمیم گرفتید یک بازاریاب بیمه عمر باشید؟

افرا ضمیری: اول از همه خب بحث امرار معاش بود. این کار خوبی اش همین است که نیمه وقت است و کار دست خودت است. دلیل دوم هم اینکه وقتی با شرایط آن آشنا شدم به نحوی این کار را وظیفه خودم می دانستم، دیگر صرف یک شغل به آن نگاه نمی کردم و یک حالت اطلاع رسانی و آگاه سازی پیدا کرد.

ندای اصفهان: می شود بپرسم چرا؟

– وقتی خودم کاملا آگاه شدم که بیمه عمر واقعا مفید است فکر کردم چقدر خوب است که خودم این وظیفه را انجام بدهم و بتوانم بقیه را هم راهنمایی کنم. همان طوری که روزی خودم توسط یک نفر دیگر راهنمایی شدم و بیمه عمر را شناختم. انگیزه مهم من همین بود.

ندای اصفهان: بسیار خوب. کسانی که در صنعت بیمه مشغول هستند با چه مشکلاتی درگیر هستند؟

اولین مشکل ما آگاهی هست. این مهمترین مشکل است. تبلیغات کم و اطلاع رسانی کم. من باید وقت و هزینه زیادی صرف کنم تا مردم را آگاه کنم. برای آگاه کردن مردم تبلیغات زیادی لازم است. انرژی زیادی لازم است. وقت زیادی هم باید صرف بشود و البته اطلاعات خیلی زیادی هم لازم است. یک مساله خیلی مفید و خوب که متاسفانه خیلی گنگ و بسته است و مردم اصلا می ترسند، چون آکاهی ندارند. دومین مشکل ما با توجه به این اتفاقاتی که در این چند سال اخیر افتاده است، بدبینی مردم به سیستم های سرمایه گذاری است و کلا ریسک پذیری پایین مردم ایران یکی از بزرگترین مشکلات در بحث بیمه عمر است. ریسک ناپذیری و عدم آشنایی مردم ایران با بیمه عمر دو مشکل بزرگ ما در این زمینه است.

ندای اصفهان: از شرایط شغلی خودتان، از درآمدتان و به طور کلی از شغلتان راضی هستید؟

– فعلا که نه، خیلی راضی نیستم چون هنوز کمی تازه کارم و آن طور هم که باید برای کار وقت نمی گذارم و هنوز جا نیفتاده ام. با چند نفر از بچه های باتجربه هم که صحبت کرده ام آنها هم چندان به آن چیزی که انتظار داشته اند نرسیده اند، فعلا. البته مشخص است که بیمه عمر هنوز آن شکلی که باید را پیدا نکرده است و بین مردم جا نیفتاده است.

ندای اصفهان: برای مسئولین و کسانی که دست اندرکار سیاست گذاری بیمه عمر هستند صحبت، پیشنهاد یا انتقادی دارید؟

– پیشنهادم به مسئولین بیمه این هست که اولا برنامه ریزی کنند تا تبلیغات بیشتری برای بیمه عمر انجام شود، آگاه سازی کم است و آنها باید شروع کنند. برای منِ جزء شاید کار سختی باشد که بخواهم در دل مردم اطمینان ایجاد کنم. این کار را شرکت ها باید از بالا اقدام کنند. باید کارهای بزرگی انجام دهند تا به چشم بیایند. ان شاالله روزی برسد که همانطور که مردم الآن به راحتی حساب پس انداز افتتاح می کنند به همین راحتی و با همین رغبت بیمه عمر برای خود و فرزندانشان تهیه کنند. اتفاقی که نزدیک ۹۰ سال است که در کشور های پیشرفته در حال تکرار است.

بیمه عمر

با افرا ضمیری خداحافظی کردیم و برای تکمیل اطلاعاتمان به سراغ یکی دیگر از فروشندگان بیمه عمر رفتیم تا با وضعیت بازاریابان این صنعت آشنا شویم.

وحید رستمی متولد ۱۳۶۸ در شهرستان سمیرم است. فوق لیسانس ریاضیات کاربردی داردو حدود یک سال است که وارد صنعت بیمه شده و مشغول کار در شرکت بیمه سامان است.

ندای اصفهان: اگر امکان دارد بفرمایید چرا فروش بیمه عمر را به عنوان شغل انتخاب کردید؟

وحید رستمی: خیلی اتفاقی از طریق پسرعمویم با بیمه عمر آشنا شدم و بعد اینکه اطلاعات اولیه را دریافت کردم به این نتیجه رسیدم که هم از نظر پیشرفت کاری و شغلی و هم از این نظر که می توانم به مردم کشورم خدمت کنم این کار را انتخاب کردم.

ندای اصفهان: مشکلات فروشندگان این محصول چیست؟

– مشکل اصلی صنعت بیمه در حال حاضر اطلاعات کم مردم از ساختار بیمه و سیستم های نظارتی مربوط به آن است. وقتی شما اشاره می کنید که یک شرکت بیمه خصوصی است مردم فکر می کنند که هیچ نظارتی بر این شرکت نیست و صاحبان این شرکت ها دو یا سه نفر هستند که می توانند بیمه را جمع کنند و فرار کنند و یا اینکه اگر این شرکت ضعیف شد هیچ ضمانت و پشتوانه ای نیست. در صورتی که این طور نیست و هر شرکت بیمه حداقل هفت یا هشت شرکت معتبر که بعضا هم دولتی هستند سهامدار آن هستند که اموال ثابت زیادی هم دارند و این اموال پشتوانه آن شرکت بیمه است. گذشته از آن بیمه مرکزی هم کاملا فعالیت های شرکت های بیمه را رصد می کند و بحث نظارت را دارد و اگر شرکت ضعیف هم بشود بحث حمایت را هم دارد چون چهل درصد پولی که مردم به شرکت بیمه می پردازند، پیش دولت می ماند.

مطلب دوم اینکه مردم فکر می کنند صرف اینکه یک شرکت بیمه فعال است و کار می کند می توانند به آن اعتماد کنند و در واقع هیچ تحقیقی در مورد عملکرد شرکت ها انجام نمی دهند. در حالی که اینطور نیست و شرکت ها دارای درجه بندی هستند و مردم باید شرکتی را انتخاب کنند که سطح عالی را داشته باشد و همواره آن شرکت را رصد کنند تا اگر جای نگرانی بود، بتوانند مطالبات خودشان را بخواهند.

ندای اصفهان: از شرایط کاری و شغلی خودتان راضی هستید؟

– من از شغلم راضی هستم. البته من حرفه این کار را دنبال می کنم و سعی می کنم که از تجریبات بزرگان استفاده کنم ولی متاسفانه شاید بتوان گفت حدود هفتاد درصد نماینده های صنعت بیمه اینطور نیستند و از نبود آموزش های حرفه ای رنج می برند و بعضا هم درآمدهای ناچیزی دارند. بیش از نود و چهار درصد کسانی که وارد صنعت بیمه عمر می شوند، نهایتا بیش از سه سال دوام نمی آوردند چون دانش این کار را ندارند.

ندای اصفهان: صحبتی با مسئولین و دست اندرکاران صنعت بیمه دارید؟

– به نظر من دولت می تواند دو کار مهم انجام دهد. یکی اینکه در رسانه ها به خصوص تلویزیون هیچ برنامه ای که در واقع ساختار نظارتی شرکت های بیمه را شفاف سازی کند نداریم، که این موضوع برای خود من هم جای سوال دارد که چرا چنین برنامه ای نیست. مثلا در شبکه آموزش یا خبر یا شبکه بازار می توانند اطلاع رسانی کنند. نکته بعد در مورد خود بیمه عمر هست که می تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی داشته باشد و به خاطر سرمایه هایی که جمع می شود، در واقع شرکت های بیمه اشتغال زایی می کنند. با تهیه بیمه عمر برای کودکان می توان مشکل هزینه ازواج را برای جوانان آینده حل کرد و یا سرمایه ای را برای راه اندازی یک شغل به آنها هدیه داد.

ندای اصفهان: بسیار عالی، ممنون از شما.

– امیدوارم که با تلاش همکارانم شاهد روزی باشیم که حداقل هر ایرانی یک بیمه عمر داشته باشد.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. بیمه گفت:

    سیستم مالی بیمه از معروف ترین و بزرگترین شرکت ان تا کوچکترین و ناشناخته ترین شرکت ان بر مبنای یک سیستم ناصحیح و متزلزل پایه ریزی شده که بیشتر از انکه باعث خدمت رسانی باشد باعث چپاول ثروت مردم است
    به صحبت های دکتر حسن عباسی در این زمینه مراجعه کنید
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز