چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۳:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۲

آيت الله ناصري:

بداخلاقی با خانواده فشار قبر می آورد/ گناه از بین برنده توفیق انجام کار خیر

حضرت آیت الله ناصری انجام گناه را مانع توفیق برای کار خیر دانست و عنوان کرد: گناه باعث می شود که فراموشی به سراغ انسان بیاید و چیزهایی را که یاد می گیرد انجام ندهد.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از مباحث، حضرت آیت الله ناصری، از اساتید برجسته حوزه علمیه در سخنرانی خود در روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان در مسجد کمر زرین اصفهان در خصوص روزهای پایانی ماه رمضان گفت: باید از روزهای باقیمانده این ماه مبارک حداکثر بهره برداری را داشته باشیم و فرصت باقیمانده را قدر بدانیم.

وی در بیان شرح دعای امام سجاد علیه السلام در مورد طلب خیر اظهار کرد: صفات حمیده، صفاتی هستند که محبوب و مرضی خداوند است و اگر انسان متخلص به این صفات باشد خیر دنیا و برکت را نصیب خود می کند.

این استاد اخلاق تصریح کرد: ذکرهای بسیاری وجود دارد که خیر دنیا و آخرت در آنهاست که مهم ترین و اولی ترین این اذکار آیات قرآن کریم است. دو تا از سوره های قرآن  که خیر کثیر در آن هاست و همه ما آن ها را حفظ هستیم سوره حمد و توحید است که عظمت بسیاری دارند و در محتوای آن ها مطالب بلند و والایی وجود دارد.

وی افزود: پنج سوره از سوره های قرآن ممتاز هستند که سوره های حمد و توحید از آن ها هستند. سوره حمد به خاطر عظمت و اهمیتی که دارد دو مرتبه نازل شده است.

وی با بیان فرموده امام صادق(ع) که هر کس ایمان به خدا و روز قیامت دارد، سوره توحید را بعد از نمازهای واجب فراموش نکند، اظهار کرد: بر طبق حدیث امام صادق(ع) کسی که بعد از نمازهایش این سوره را بخواند خیر دنیا و آخرت نصیبش می شود، و علاوه بر خواننده، پدر و مادر و فرزندانش نیز مورد رحمت و آمرزش خدا قرار می گیرند.

آیت الله ناصری با اشاره به روایت دیگری که به حد تواتر وارد شده است خاطرنشان کرد: وقتی از منزل به قصد سفر بیرون می روید سوره توحید را بخوانید که این کار باعث می شود با صحت و سلامتی سفر را انجام دهید و خیر و برکت را در سفر برای شما به همراه می آورد.

این استاد اخلاق گفت: از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است که «قرآن نور است و بین همه سوره های قرآن، سوره توحید جلوه فوق العاده ای دارد.» اصل سعادت و تکامل و حیات ابدی توحید است و این سوره مراتب توحید را بیان کرده است. در  روایت دیگری نقل شده اگر کسی آیه اول و دوم سوره توحید را بخواند خداوند ۷۰ هزار حاجت او را برآورده می کند.

وی انجام گناه را مانع توفیق برای کار خیر دانست و عنوان کرد: گناه باعث می شود که فراموشی به سراغ انسان بیاید و چیزهایی را که یاد می گیرد انجام ندهد.

آیت الله ناصری ادامه داد: در روایات آمده است کسی که سوره توحید را در نمازش بخواند خداوند آزادی اش را از آتش جهنم تضمین می کند ولی شرطش این است که نماز واقعی و خالصانه و باتوجه باشد.

وی یادآور شد: خداوند فرموده است اگر می خواهی با من صحبت کنی نماز بخوان و اگر می خواهی من با تو سخن بگویم، قرآن تلاوت کن. ما در نماز با خداوند راز و نیاز می کینم و همانطور که اگر در صحبت با یک انسان حواسمان به جای دیگری باشد بی ادبی محسوب می شود، نمازمان را هم باید با توجه و حضور قلب بخوانیم تا اثر گذار باشد.

این استاد حوزه درادامه بیان فضیلت قرائت سوره توحید، به خوش اخلاقی در خانواده تاکید کرد و گفت: سعد ابن معاذ از مومنان مخلص و اصحاب پیامبر(ص) بود که پیامبر اکرم(ص) در تشییع جنازه او کاری را انجام داد که برای هیچ کس انجام ندادند. ایشان با پای برهنه، بدون کفش و بدون ردا جنازه سعد را تشییع کرد. سپس جنازه را در قبر گذاشت و خشت ها را یکی یکی پهلوی هم قرار داد و صورت سعد را پوشاند. مادر سعد با دیدن این صحنه ها گفت: ای سعد! بهشت بر تو گوارا باشد.

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: ای مادر سعد! به طور جزم بر خدا حکم نکن، اینک سعد را فشار قبر فرا گرفت. مردم به پیامبر(ص) گفتند: دیدیم که شما به گونه ‏اى با سعد رفتار کردى که با احدى چنین نکردى، و با سر و پاى برهنه، جنازه او را حمل نمودى و بدون عبا و رداء او را تشییع نمودى، و خود او را به خاک سپردى، در عین حال فرمودى: قبر او را فشار می دهد. دلیل آن چیست؟ پیامبر اکرم(ص) فرمود: ۷۰ هزار (یا ۹۰ هزار) فرشته برای تشییع جنازه سعد آمده بودند، به گونه ای که جا برای قدم برداشتن نبود. دلیل آن این است که سعد به خواندن سوره توحید مداومت داشت و در همه حال این سوره را می خواند؛ این فشار قبر به خاطر کج خلقی و بداخلاقی او با خانواده اش بود.

وی روایت دیگری از پیامبر اکرم(ص) نقل کرد و اظهار کرد: هرکسی سوره توحید را یک مرتبه بخواند، ثواب یک ثلث قرآن را برده است، اگر دو بار بخواند ثواب ۲۰ جزء قرآن و اگر سه مرتبه بخواند ثواب قرائت کل قرآن را برای او می نویسند.

آیت الله ناصری بیان کرد: در روایت دیگری از قول حضرت علی(ع) آمده است پیامبر(ص) مطلبی به من یاد داد و سفارش کرد که آن را به امام حسن(ع) و امام حسین(ع) هم بگویم و آن این است که اگر کسی بعد از نماز صبح ۱۱ مرتبه سوره توحید را بخواند در آن روز بیمه خداوند است و شیطان نمی تواند در او اثر کند و از گناه به دور می ماند. این در صورتی است که مومن باشد و زمینه را نیز در خودش داشته باشد.

وی افزود: در روایتی نقل شده که هر کس سوره توحید و کافرون را در نمازهای واجبش بخواند، خداوند خودش و پدر و مادر و فرزندانش را می آمرزد و اگر اسمش در دیوان اشقیاء باشد در دیوان سعداء می آید و هنگام مرگش جزء شهدا محسوب می شود.

استاد اخلاق حوزه ادامه داد: شخصی نزد پیامبر اکرم(ص) آمد و از ضیق معاش و گرفتاری و اوضاع بد مالی خود شکایت کرد و از پیامبر کمک و راهنمایی خواست. پیامبر(ص) فرمود: هر گاه وارد خانه ای می شوی سلام کن حتی اگر کسی داخل خانه نباشد. بعد از سلام یک مرتبه هم توحید بخوان. آن مرد طبق دستور عمل کرد و خداوند درهای روزی و رحمت را برای او گشود و وضع به گونه ای شد که همسایه ها و خویشان خودش را اکرام و انعام می کرد.

وی در پایان با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) تصریح کرد: هر کس هنگام خواب سه مرتبه سوره توحید را بخواند خداوند ۷۰ هزار ملک را برای محافظت از او می فرستد. وضو گرفتن قبل از خوب نیز بسیار با فضیلت است و اگر امکان وضو گرفتن نبود می توان به جای آن تیمم کرد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق