جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۰

در پی غفلت والدین؛

خودکشی! ارمغان شبکه های اجتماعی برای کودکان

ارسال پیام‌های تهدید آمیز، انتشار شایعه، قرار دادن عکسها و اطلاعات شخصی، هتک حرمت، سوءاستفاده جنسی و... از جمله مزاحمت‌های سایبری است که قربانیان زیادی در بین کودکان و گاه آثار جبران ناپذیری همانند خودکشی برای آنان را در پی دارد.

به گزارش ندای اصفهان ، آرام در گوشه ای نشسته و سکوت در فضای مجازی را به بازی با همسن وسالانش ترجیح می دهد، شاید از نگاه خیلی از خانواده ها، این بچه ها ساکت و از خطراتی مثل اعتیاد به مواد مخدر یا خیابان گردی در امان اند، اما نمی دانند که همین بچه ها، در معرض تهدیدات بسیار بزرگ تری قرار دارند! تهدیداتی که شاید تا آخر عمر رهایشان نکنند…

آری، این روزها تبِ حضور در شبکه های اجتماعی به قدری همه گیر شده که حتی کودکان هم از این وادی بی بهره نمانده اند! اما فراموش نکنیم، همان طور که فرزندان خود را برای زندگی در دنیای واقعی آماده می کنیم، باید آنها را برای زندگی مجازی و آنلاین هم آماده کرد که در غیر این صورت ممکن است آسیب های جدی متوجه آن ها شود.

اما متاسفانه در میان غفلت والدین، کودکان همراه با معصومیت کودکانه خود در حالی وارد فضای مجازی می شوند که هیچ اطلاعی درباره سوءاستفاده هایی که در این محیط صورت می‌گیرد، نداشته و گمان نمی‌کنند که طرف مقابل آنها نه تنها یک دوست نیست بلکه حتی ممکن است جنایتکار باشد…

از این رو، کودکان به سادگی اطلاعات هویتی و شخصی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، اطلاعاتی همچون آدرس، تلفن، شماره حساب و… که مجرمان را ترغیب به سوءاستفاده‌های مختلف از کودکان می‌کند.

از سویی دیگر ارسال پیام‌های تهدید آمیز، انتشار شایعه، قرار دادن عکسها و اطلاعات شخصی، جعل هویت، هک کردن حساب کاربری و قرار دادن تصاویر مستهجن در آن، هتک حرمت، توهین و تحقیر و سوءاستفاده جنسی از جمله مزاحمت‌های سایبری است که قربانیان زیادی در بین کودکان و نوجوانان و گاه آثار جبران ناپذیری همانند خودکشی برای آنان را در پی دارد.

مزاحمتهای اینترنتی از جمله عوامل خودکشی نوجوانان در امریکاست

گفتنی است که بیش از ۳۰ درصد نوجوانان مزاحمت سایبری را تجربه کرده اند که درصد قربانیان دختر به طور طبیعی از پسران بیشتر بوده است چرا که دختران اغلب به واسطه روحیات لطیفشان آسیب پذیرترند.

لازم به ذکر است که آکادمی متخصصان اطفال آمریکا اخیرا اکتشافاتی از یک مطالعه مهم در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی روی بچه ها و خانواده ها منتشر کرده است.

این تحقیق کشف کرده که ۲۲ درصد نوجوانان زیر ۲۰ سال بیش از ده بار در روز به شبکه های اجتماعی مورد علاقه خود وارد می شوند و ۷۴% آنها تلفن همراه دارد.

۲۰درصد کاربران فیس بوک زیر ۱۸ سال هستند

…که متاسفانه این درصد بالای فعالیت های آنلاین خطر مزاحمت های سایبری، افسردگی فیسبوکی، مشاهده محتوای نامناسب و غیره را می تواند به همراه داشته باشد.

علاوه بر این، بروز اختلالات جسمانی همانند چاقی، بی تحرکی، ضعف بینایی و بلوغ زودرس در کنار تبعات روحی روانی متعدد همچون پرخاشگری، بی حوصلگی، گوشه گیری، مورد آزار قرار گرفتن و … از جمله تأثیرات شبکه‌های اجتماعی بر زندگی کودکان است.

در این بین، والدین امروزی تا اندازه ای از مشکلات مربوط به حضور فرزندان خود در شبکه های اجتماعی آگاهی دارند و این طور که نتایج حاصل از یک مطالعه جدید نشان داده، این مساله به بزرگ ترین ترس آنها در دنیای آنلاین تبدیل شده است.

از این رو، براساس نتایج به دست آمده، ۴۳ درصد والدین معتقدند که آثار منفی مربوط به حضور کودکان در شبکه های اجتماعی بیشتر از مزایان آن است و ۳۱ درصد والدین هم می گویند که میزان معایب و مزایای این فضا در یک سطح محاسبه می شود.

… و از میان کسانی که در این مطالعه حاضر شدند، تنها ۲۶ درصد اعلام کردند که ایجاد صفحه اختصاصی و حساب کاربری در شبکه های اجتماعی می تواند برای فرزندشان مفید باشد و آثار قابل ملاحظه ای را روی او برجا بگذرد.

به این ترتیب، از میان والدینی که اعلام کردند فرزندشان در شبکه های اجتماعی صفحه شخصی ندارد، ۶۳ درصد بر این مساله تاکید داشتند که این فضاها بسیار مضرند و حتی برای گروه های سنی بالاتر هم می توانند مشکلاتی را به وجود آورند.

اما برای گروه دیگری که فرزندان شان در سایت هایی مانند فیس بوک عضویت داشتند، رقم یادشده ۲۶درصد محاسبه شد. همچنین ۷۸ درصد پدر و مادرهایی که اعلام کردند فرزندشان عضو یکی از شبکه های اجتماعی است، به این مساله اشاره کردند که به صورت مستمر وارد حساب کاربری فرزند خود می شوند تا اطلاعات رد و بدل شده میان او و دوستانش را بررسی کنند و فعالیت اجتماعی فرزند خود را زیرنظر بگیرند.

به هر حال بهتر است پیش از اینکه کودکان از طریق دوستان و افرادی غیر از خانواده به دنبال دسترسی به اینترنت و شبکه های اجتماعی، آن هم بدون هیچ نظارت و محدودیتی باشند، والدین به صورتی مناسب و کنترل شده آن ها را با این موضوع آشنا کرده و خطرات احتمالی استفاده از این تکنولوژی را به آنان گوشزد کنند.

انتهای پیام/

منبع : کریمه

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
 دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز