چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۰
رییس انجمن علمی گردشگری ایران:
 اربعین به عنوان یک ابر رویداد بررسی شود   

پدیده اربعین به عنوان یک ابررویداد می‌تواند با نگاه علمی از منظر جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و فرهنگ و دین بررسی شود.

به گزارش ندای اصفهان ،  دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو، مدرس گردشگری و رییس انجمن علمی گردشگری ایران درباره‌ی اربعین گفت: این روزها توجه جهانیان به یک رویداد بسیار مهمی جلب شده که آن راهپیمایی اربعین است. این رویداد از منظر‌های گوناگون قابل بررسی است و ضرورت دارد از نظر علمی بررسی شود، در ادبیات علمی بین‌المللی قرار گیرد و به عنوان یک mega event (ابر رویداد) به آن نگاه شود. در مباحث علمی گردشگری این اصطلاح جا افتاده و کاربرد دارد و به رویداد‌هایی که بیش از یک میلیون نفر مشارکت‌کننده داشته باشد، ابر رویداد گفته می‌شود و مثال بارز آن از نوع مذهبی مراسم حجم است.

ایمانی خوشخو افزود:‌ اما امروزه ما می‌توانیم رویداد اربعین را به عنوان بزرگ‌ترین رویداد مذهبی بشناسیم و توجه و نگاه علمی به اربعین می‌تواند پله‌ای برای تحقیقات بیشتر باشد. رویداد‌ها اساسا یک ساختار اجتماعی دارند و در بستر فرهنگ‌های ملی، بین‌المللی اتفاق می‌افتند، بیشتر هدف مشخص دارند و نمادهایی هستند که در معانی عمیق فرهنگی به آنها توجه می‌شود.

این استاد گردشگری ادامه داد: همچنین رویداد‌ها می‌توانند در تبدیل فضاها به مناطق شهودی قابل درک موثر باشند. وقتی به اربعین نگاه می‌کنیم ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. یکی از ویژگی‌ها این است که فرهنگ‌ها، ملیت‌ها و افراد مختلف در یک دوره زمانی مشخص و با یک هدف مشترک در یک‌جا جمع می‌شوند در حالی که این گستره‌ی گوناگونی فرهنگ در جاهای دیگر کمتر دیده می‌شود. مشخصه دیگر این است که قریب به اتفاق افراد در این رویداد مداخله‌گر هستند. نه مشاهده‌گر در حالی که در بسیاری از رویداد‌ها مانند المپیک و … که افراد زیادی در آن حضور دارند، بیشتر افراد مشاهده‌گر هستند. در رویداد اربعین بیشتر مردم در اجرای مراسم، پذیرایی و اداره برنامه‌ها نقش مداخله‌گر دارند و دولت‌ها به جز هماهنگی در اجرای رویداد نقشی ندارند و در واقع رویداد به مردم متکی است.

رییس انجمن علمی گردشگری ایران با تاکید بر بررسی علمی پدیده اربعین گفت: محققان جامعه‌شناسی، مردم شناسی، دین و فرهنگ می‌توانند اربعین را مورد مطالعه قرار دهند، این رویداد را به‌ طور صحیح شناسایی کنند و معرفی آن از این زاویه قابل توجه است که می‌تواند تدوین مقالات علمی را در پی داشته باشد؛ بنابراین با تکیه بر مباحث علمی یک ابر رویداد به نام اربعین ابعاد انسانی، فرهنگی و دینی این پدیده مورد بررسی قرار می‌گیرد. خوشبختانه این موضوع در حوزه دانشگاهی مورد مطالعه قرار گرفته است و ضرورت دارد جامعه علمی ما هم در کنار همه تعلقات دینی از زاویه علمی به این پدیده نگاه کند و آنچه را در این رویداد واقعیت است با ادبیات علمی بین‌المللی به دنیا معرفی کند. این نگاه و بررسی علمی می‌تواند از بیان غیرواقعیت‌ها درباره‌ی این ابر رویداد جلوگیری کند، بنابراین بجا و ضروری است که این پدیده از این زاویه علمی بررسی شود.

انتهای پیام/

منبع : ایسنا

 

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز