چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
در پی بحران پناهجویان؛
 باج سنگین اروپا به ترکیه برای کنترل پناهجویان   

ترکیه و اتحادیه اروپا درباره نحوه کُند کردن جریان مهاجران، به توافق رسیده‌اند. طبق این توافق، ترکیه سه میلیارد یورو و برخی مشوق‌های سیاسی دریافت می‌کند تا در ازای آن، کنترل مرزهایش را افزایش دهد.

به گزارش ندای اصفهان، سران اتحادیه اروپا در نشستی اضطراری با ترکیه، بر سر کنترل سیل پناهجویان، پرداخت کمک سه میلیارد یورویی به ترکیه و تسریع مذاکرات عضویت ترکیه و تسهیل مقررات ویزا برای شهروندانش به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد تاسک، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز یکشنبه هشتم آذر با اعلام این خبر گفت که این کمک در چند مرحله مطابق با اجرای تعهدات ترکیه در این زمینه به آنکارا داده خواهد شد و چگونگی انجام تعهدات ترکیه هر ماه رصد می‌شود.

او همچنین گفت که قرار شده مقررات دریافت ویزا برای اتباع ترکیه جهت ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا اکتبر سال ۲۰۱۶ آسان‌تر شود.

احمد داود اغلو، نخست‌وزیر ترکیه، در کنفرانس خبری مشترک با دونالد تاسک، این توافق را آغاز فصل جدیدی در روابط با اتحادیه اروپا و نخستین جلسه از این نوع در ۱۱ سال گذشته خواند.

داوداغلو اضافه کرد که دولتش به وعده‌های خود به اتحادیه اروپا برای جلوگیری از هجوم موج جدید پناهجویان سوری به اروپا و مدیریت بحران موجود در این زمینه عمل خواهد کرد.

او تأکید کرد که کمک مالی سه میلیارد یورویی اروپا، صرف پناهجویان در ترکیه خواهد شد.

به گزارش رادیو فردا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز با تأیید خبر توافق بر سر کمک سه میلیارد یورویی به ترکیه، گفت که در این نشست موافقت شده مذاکرات با ترکیه در مورد تسریع عضویت این کشور در اتحادیه اروپا و تسریع رفت وآمد شهروندانش به کشورهای عضو بدون دریافت ویزا، مشروط به رعایت تعهدات ترکیه از سر گرفته شود.

در این زمنیه خبرگزاری آسوشیتدس، گزارش کرده که فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، پیش از پایان نشست در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود که لازم است اتحادیه اروپا در ازای دادن کمک مالی به آنکارا، گام به گام نظارت کند که ترکیه به تعهداتش برای کمک به حل بحران سوریه و مدیریت بحران پناهجویان عمل خواهد کرد.

مارک لون، خبرنگار بی‌بی‌سی در استانبول، می‌گوید برخی از اعضای اتحادیه اروپا چندان موافق مفاد توافق کنونی نبوده‌اند چون نگرانی‌های جدی درباره رعایت دموکراسی و قانون‌مداری در ترکیه دارند.

در روزهای گذشته سردبیر یکی از نشرات چپ‌گرای اصلی ترکیه پس از انتشار مطلبی که به مذاق رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه خوش نیامد، بازداشت شد.

او نامه‌ای سرگشاده به رهبران اتحادیه اروپا نوشته بود و از آنان خواسته بود رسیدگی به بحران مهاجران را به مساله حقوق بشر در ترکیه ترجیح ندهند.

پس از گفت‌وگوهای روز یک‌شنبه که به توافق ترکیه و اروپا منجر شد، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، گفت که این توافق باعث نمی‌شود “تفاوت‌ها و واگرایی‌های اصلی که با ترکیه داریم، یعنی حقوق بشر و آزادی رسانه را فراموش کنیم.”

به گفته سازمان ملل، تقریباً ۹۰۰ هزار نفر که از مناقشات و فقر در خاورمیانه، آفریقا و آسیا گریخته‌اند، طی سال جاری وارد اتحادیه اروپا شده‌اند که بیش از ۶۰۰ هزار تن از ترکیه از طریق دریا وارد یونان و از آنجا به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا رفته‌اند.

بیش از دو میلیون پناهجو و آواره سوری نیز در ترکیه به سر می‌برند اما سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید از هر ۱۰ نفر تنها یکی از دولت ترکیه کمک مالی دریافت می‌کند و بقیه به حال خود رها شده‌اند.

دولت ترکیه اما شکایت داشته که بار سنگین کمک به پناهجویان بر دوش این کشور بوده است.

منبع:جام

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز