چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
در واکنش به تصمیم جدید اتحادیه اروپا؛
 اسرائیل، تماس با برخی مقامات اروپایی را تعلیق کرد   

اسرائیل به تصمیم اروپا برای مشخص‌سازی محصولات تولیدشده در سرزمین‌های اشغالی واکنش عملی نشان داده و اعلام کرده است که نقش‌ میانجی‌گیری اتحادیه اروپا در گفت‌وگوهای صلح خاورمیانه را تعلیق می‌کند.

به گزارش ندای اصفهان، در پی تصمیم اروپا برای مشخص‌کردن محصولات سرزمین‌های اشغالی، اسرائیل اعلام کرده است که تماسش با مقام‌های اروپایی درگیر در گفت‌وگوها برای صلح خاورمیانه را فعلا قطع می‌کند.

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم، دستور این اقدام را داده است.

اتحادیه اروپا مانند ایالات متحده و خیلی دیگر از کشورهای جهان، شهرک‌سازی‌های یهودیان را در مناطق اشغالی، غیرقانونی می‌داند اما اسرائیل از ادامه این شهرک‌سازی‌ها حمایت می‌کند.

به گزارش بی بی سی، نتانیاهو که در حال حاضر با حفظ سمت وزیر خارجه اسرائیل هم هست، به این وزارتخانه دستور داده است که درباره “مشارکت افراد و نهادهای اتحادیه اروپا در هرچه مرتبط با روند دیپلماتیک با فلسطینیان است، بازنگری کند”.

دو هفته پیش کمیسیون اروپا آیین‌نامه جدیدی برای برخی از محصولات ساخت شهرک‌نشین‌های اسرائیلی در مناطق اشغالی فلسطینی و خاک سوریه منتشر کرد که خشم اسرائیل را برانگیخت.

طبق این دستورالعمل جدید، محصولات کشاورزی و آرایشی فروخته‌شده در کشورهای اتحادیه اروپا باید برچسبی داشته باشند که دقیقا محل اصلی تولید آنها را مشخص کند.

با این شیوه جدید، مشتریانی که بخواهند محصولات تولید سرزمین‌های اشغالی را تحریم کنند، در این باره موثرتر عمل می‌کنند.

هرچند اتحادیه اروپا گفته است تصمیم جدید درباره محصولات شهرک‌نشین‌ها، یک اقدام سیاسی نیست و به خاطر دلایل حقوقی مربوط به محصولات تولیدی گرفته شده است.

این اتحادیه گفته است این حرکت به هیچ وجه به معنای بایکوت و حمایت از تحریم‌ها علیه اسرائیل نیست.

به گزارش دویچه وله، بخش شرقی بیت المقدس در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد. اسرائیل همچنین از سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است در اشغال خود دارد.

شهرک‌های یهودی‌نشین که در مناطق اشغالی آن سوی مرزهای ۱۹۶۷ ساخته شده‌اند، طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی اند و اتحادیه اروپا هم مانند جامعه جهانی از جمله آمریکا، آن مناطق را سرزمین‌های اشغالی می‌داند.

اتحادیه اروپا می‌گوید این شهرک‌سازی‌ها، مانع عمده‌ای برای روند صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست و این تهدید را دارد که راه‌حل دو دولت برای حل بحران چند دهه اخیر، ناممکن شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیش‌تر گفته بود که دستورالعمل‌های جدید اتحادیه اروپا برای بسته‌بندی محصولات تولید شده در شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی فلسطینی، باید مایه “شرمساری” اروپا باشد.

او گفت که این اقدام اتحادیه اروپا یادآور خاطرات تلخ است. این سخن نتانیاهو، اشاره‌ای تلویحی به دوران نازی تعبیر شد که تحریم اقتصادی علیه یهودی‌ها اعمال شده بود.

نتانیاهو این دستورالعمل‌ها را تبعیض‌آمیز خواند و گفت چنین حرکتی، باعث “جسارت” بیشتر افرادی می‌شود که درصدد حذف اسرائیل هستند.

 منبع:جام

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز