یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
برای توسعه کشور/
 پیاده سازی سریعتر اقتصاد مقاومتی با اجرایی شدن بیانات امام (ره) در محوریت کشاورزی   

متاسفانه بحث های مضر و خلاف توسعه کشاورزی توسط برخی مسئولین منتشر می شود. در برهه ای از زمان غیر اقتصادی بودن کشاورزی را با سود حاصل از صادرات آب در بطری اثبات می کردند...

ندای اصفهان- دکتر محمدعلی قضاوی

رهبری خردمندانه حضرت امام باعث پیروزی انقلاب اسلامی و خنثی شدن توطئه های دشمن گردید. توسعه کشور برپایه و اساس کشاورزی، از جمله رهنمودهای ایشان برای بنای کشوری مستقل و پیشرفته بود. مقام معظم رهبری نیز با صحبتها، پیامها و رهنمودها، بارها حمایت خود را از توصیه های معمار انقلاب اعلام و عملا دستور اجرای طرح های عظیم کشاورزی در خوزستان و سایر نقاط کشور را صادر کرده اند.

متاسفانه بحث های مضر و خلاف توسعه کشاورزی توسط برخی مسئولین منتشر می شود. در برهه ای از زمان غیر اقتصادی بودن کشاورزی را با سود حاصل از صادرات آب در بطری اثبات می کردند. در دوره ای میزان آب مصرفی تولید یک کیلوگرم سیب زمینی مطرح می شد و سپس بی خاصیت بودن خیار و مصرف زیاد آب برای تولید آن و اخیرا مصرف زیاد آب برای تولید هندوانه و گندم و… مطرح شده و به محکوم کردن صادرات بخش کشاورزی پرداخته می شود. در صورتیکه هیچ اشاره ای به ضعف مدیریت و بی توجهی به بخش کشاورزی نمی شود. بطور مثال اگر گندم مرغوب کشور با نرخ جهانی و وارداتی با احتساب هزینه های زیاد حمل و نقل و هزینه های برخورد با دزدان دریایی و… بلافاصله پس از برداشت از کشاورزان خریداری می شد کشاورز با قیمت بسیار پایین به بیگانگان نمی فروخت. و هر ساله مرغوبترین گندم استانهای مرزی از دست نمی رفت. و گندم های نامرغوب با هزینه های بسیار بالا وارد نمی شد. واز طرف دیگر فقر کشاورز باعث عدم خرید ماشین های کشاورزی و نتیجتا نابودی صنعت کشاورزی نمی گشت.

متاسفانه برخی از اظهارنظر کنندگان مسئولینی هستند که بارها به کشور آمریکا سفر کرده و علت پیشرفت این کشور را بررسی نکرده اند. نتایج حاصل از محوریت کشاورزی در توسعه آمریکا علاوه بر پیشرفت کشاورزی، صنعت و سایر بخش های آن نیز رشد زیادی داشته است. در طی رکود اقتصادی نیز از سود حاصل از کشاورزی دقیق به بسیاری از بخش های غیر کشاورزی کمک های موثری بعمل آمده است.

اخیرا برخی افراد به خود اجازه داده اند که صادرات کشاورزی را غیر اقتصادی و بجای آن صادرات فولاد را اقتصادی جلوه دهند. فولاد صنعت مادر است و هر میزانی که برای کشور نیاز است بایستی با پیشرفته ترین تکنولوژی و کمترین آلاینده در مکان مناسب، نه در قطب های کشاورزی و در میان جنگلهای کشور، تولید گردد. ولی صادرات فولاد می تواند خیانت به مملکت تلقی شود. زیرا علاوه بر مصرف آب و آلوده کردن محیط زیست، و نتیجتا آلودگی غذا و شیوع بیماریهای صعب العلاج، می تواند باعث کاهش نزولات آسمانی و سوق دادن مناطق آباد کشور به سمت بیابان و اضافه شدن ریز ذرات به سایر آلودگی ها گردد. بهتر است گروه تحقیقی تشکیل و موارد فوق از صد سال پیش در منطقه چهارمحال بختیاری و لنجان اصفهان بررسی گردد. بطور قطع علاوه بر علت کاهش بارندگیها، علت شیوع بیماریها نیز مشخص خواهد شد و علت اینکه چرا کشورهای پیشرفته کارخانجات ذوب آهن و سیمان را از کشور خود خارج و در کشورهای در حال توسعه سرمایه گذاری می کنند، روشن می گردد.

بحث دیگری که مرتب تکرار می شود مصرف ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی است. بیش از صد سال پیش در یزد محصولات کشاورزی پرآب با کمترین میزان مصرف آب بصورت نشتی تولید می شد. اکنون که در دنیا علم پیشرفت کرده چرا در ایران در زمینه مکانیزاسیون به اندازه کافی هزینه نشده است. چرا گناه ضعف مدیریت و علمی کار نکردن در بخش کشاورزی را همه دولتها به گردن کشاورز با ایمان و زحمتکش می اندازند؟ آری مصرف آب کشاورزی بسیار کمتر است مابقی آن بایستی در خاک نفوذ کند و آن سهم تکمیل آبهای زیر زمینی است. متاسفانه آنقدر بینش کارشناسان اظهارنظر کننده پایین است که فکر نمی کنند هوایی که در آن غرق هستند و نفس می کشند از کجا تامین می شود و ارزش آن چقدر است و در این سالهای اخیر چند نفر عالم دینی و دانشگاهی، جوان نخبه و ورزشکار، هنرمند و افراد مفید جامعه از طریق سکته های مغزی و قلبی، سرطان و سایر بیماریهای کمیاب ازبین رفته اند. ایشان فقط به سود حاصل از صادرات فولاد و واردات اجناس بی ارزش و اتومبیلهای متنوع فکر می کنند.

از همه گذشته، آیا تابحال اندیشه کرده اید که مولا ی ما حضرت علی (ع) که صهیونیست ها و استکبار و انواع و اقسام تکفیری ها چشم دیدن ایشان و فرزندان بزرگوارشان را ندارند در تفسیر آیه ۶۱ سوره هود چه فرموده اند؟ “خداوند متعال به ما آموخت که پیشینیان ما را امر کرده است زمین را با کشاورزی آباد سازند تا بدینوسیله خوراکشان از غلات و حبوبات و سایر روئیدنی ها تامین گردد و در آسایش زندگی کنند”. درآسایش زندگی کردن نیاز به محیط زیست سالم دارد و تداوم چرخش طبیعی نزولات آسمانی نیاز به جریان آب، گیاه، جانور، حیوان، انسان و…در کره خاکی دارد. شما مسئول عزیز چرا راجع به آلودگیهای ناشی از کارخانجات ذوب آهن نظر نداده اید؟ چرا مدیریت غیر صحیح آبهای کشور را مطرح نکرده اید؟ چرا از نابودی جنگلها و مراتع صحبتی نکرده اید؟ چرا راجع به تولید و اشتغال و معضلات جوانان و آینده سازان کشور نگفته اید؟ چرا راجع به مواد مخدر گوناگون که اخیرا بصورت باریکه های کاغذ در دسترس جوانان قرار می گیرد وخانواده ها از آن بی خبرند سخنی بمیان نمی آورید؟ چرا به اعتیاد عام و فراگیر سیگار و قلیان در کل کشور اشاره نمی کنید؟ چرا توصیه حضرت امام (ره) و محوریت کشاورزی در توسعه کشور که در مجلس و هیات دولت وقت به تصویب رسیده را مطرح و اجرایی نمی کنید؟ و…و چرا به این همه آیات قرآن در رابطه با نزولات آسمانی و تولید محصولات کشاورزی و طیبات و غذای سالم برای بشر که به گوشه ای از آن اشاره میشود سخنی به میان نمی آید؟ (آیه ۲۲- ۱۶۴- ۱۶۸- ۱۷۳ سوره بقره، آیه ۴ سوره مائده، آیه ۶۱ سوره هود، آیه ۳۲ سوره ابراهیم، آیه ۲۲ سوره الحجر، آیه ۹۶ سوره النحل، آیه ۵۳ سوره طه، آیه ۵۰ سوره روم، آیه ۵ سوره الجاثیه، آیه ۳۰ سوره ملک، آیه ۲۴-۲۵-۲۶-۲۷-۲۸-۲۹-۳۰-۳۱-۳۲ سوره عبس…همراه با احادیث زیاد ).

توسعه کشور بر اساس و پایه کشاورزی، تضعیف صنعت نیست بلکه تقویت آن است. کشاورزی پیشرفته استقلال کشور را تضمین می کند. سلامت محیط زیست، غذای سالم نصیب مردم خواهد کرد. عقل سلیم باعث برنامه ریزیهای دقیق و مفیدی برای توسعه پایدار مملکت میگردد. کشاورزی پیشرفته و مکانیزه به کمترین نیروی انسانی نیاز دارد و بخش عظیمی از مغزها به توسعه صنعتی واقعی و پایدار مشغول می شوند و با حل مشکل اشتغال، معضلات جامعه نیز به مرور برطرف خواهد شد و انشاءالله کشوری آباد، آزاد و مستقل در جهان به عرصه ظهور می رسد.

اخیرا اعلام شده که دولت جمهوری اسلامی ایران از کشورهای هند، چین و ترکیه نیز اقدام به خرید گندم نموده است (روزنامه اصفهان امروز ۱۳ آبان ۱۳۹۴ صفحه ۹). کشورهای هند و چین از کشورهای پرجمعیت جهان و دارای ثروت خدادادی نسبی کمتر از کشور ما هستند و کشور ترکیه نیز دارای جمعیت بیشتراز ایران و ثروت ملی کمتر است. هر سه کشور در اوائل انقلاب اسلامی شرایطی بمراتب بدتر از ما داشتند. هند با یک برنامه ده ساله به موفقیتهای چشمگیری در زمینه کشاورزی رسید و به موازات آن صنعت و سایر موارد بلاخص فرهنگ جامعه خودرا نیز ارتقا بخشید و بمرور به پیاده نمودن عدالت اجتماعی پرداخت. کشور چین نیز با اهمیت دادن به بخش کشاورزی به کشوری پیشرفته و صادرکننده به دنیا تبدیل شده است. در کشور ترکیه که در سالهای اوائل انقلاب فقر و گرسنگی از معظلات بزرگ آن بشمار می رفت امروزه یکی از بزرگترین صادر کنندگان کالاهای کشاورزی و صنعتی وغیره شده است. مهاتیر محمد معمار کشور مالزی با الگو قراردادن کشور ایران موفقیتی کسب کرد که علیرغم تمایل کشورهای پیشرفته و توسعه یافته در لیست کشورهای صنعتی و پیشرفته قرار گرفت و هم اکنون از صادرکنندگان به کشورهای پیشرفته جهان است. اینها همه دلایلی است که ما هم می توانیم و بهتر از دیگران هم می توانیم بشرط آنکه بخواهیم و از سردادن آیه های یاس جلوگیری کنیم و از برنامه ریزان علمی دعوت بعمل آوریم و گروههای متخصصی را ناظر و ارزیاب برنامه های پژوهشی و اجرایی مملکت قرار دهیم.

انقلاب اسلامی ایران با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی که با خون شهدای عزیز بر در و دیوار مملکت نقش بسته بود به پیروزی رسید. لذا پایه و اساس پیروزی نهایی انقلاب اسلامی استقلال این کشور است و این مهم با اهمیت دادن تحقیق و توسعه و محوریت قرار دادن کشاورزی در توسعه کشور سریعتر به نتیجه خواهد رسید. همانطور که ملاحظه فرمودید در گزارش اخیرسخنگوی دولت علیرغم بی توجهی به بخش کشاورزی، رشد اقتصادی بخش کشاورزی ۷/۵ + و رشد اقتصادی بخش خدمات ۰۹/۰ + و صنعت که در عمل محور توسعه انتخاب شده بود رشد اقتصادی ۱/۰- را از آن خود کرد.

هم اکنون وقت آن رسیده که جهت پیگیری فرمان حضرت امام (ره) در رابطه با توسعه مملکت با محوریت کشاورزی، کمیته ای با تخصص های لازم تعیین و با همکاری اعضائ محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و کمک همه جانبه دولت و مجلس و سایر مسئولین محترم، این مهم را اجرایی کنند و مطمئن باشند بهترین راه برای توسعه و استقلال کشور اسلامی ایران است.

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. واردات بی رویه گفت:

    اگه از همین الان واردات را متوقف کنند در عرض چند ماه اقتصاد به روال عادی خود برمی گردد
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز