دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
از طرح استعفا تا طرح شور انتخاباتی متفکرین دولت تدبیر و امید؛
 واکاوی عملکردی مدیریت دانشگاه اصفهان در آستانه دوساله شدن سرپرستی غیر قانونی   

شنیده می شود متقاعد شدن در برکناری سرپرست فعلی دانشگاه اصفهان و جایگزینی فرد اصلح و با کفایت، منوط به نظر نهایی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها شده است، لیکن با اینکه این مسئول محترم از نهادی با شأن و جایگاهی والا در دانشگاه ها برخوردار است در تعیین فردی جدید این پا و آن پا می کند!

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، آرایش احزاب و مواضع جناح های سیاسی از جمله اصلاح طلبان به صورت واضح تری نمایان می شود. با رصد فضای مجازی در بررسی وضعیت مدیریتی دانشگاه اصفهان و اظهار نظرهای مسئولین در مصاحبه با رسانه ها، علیرغم انتظار شفاف سازی از روند تعیین رؤسای باقیمانده در سطح وزرات علوم، متاسفانه بیشترین گمانه زنی ها و شایعات بدور از واقعیات در سطح این دانشگاه دولتی حکم فرماست.

به یاد می آوریم در ماه های گذشته خبرهایی از مذاکرات و مکاتبات نمایندگان اصفهانی با مسئولین کمیته تعیین رؤسای دانشگاه ها طی دو سال گذشته با شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر علوم و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تعیین تکلیف ریاست دانشگاه اصفهان به گوش می رسید و در نهایت به نوعی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، وزیر علوم و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بصورت ضمنی در خصوص اجماع کمیته چهارنفره برای تعیین فردی برای ریاست دانشگاه مشخص شدند.

البته نمایندگان اصفهان می دانند حل و فصل موضوع تعیین ریاست دانشگاه به نحو مطلوب باید به گونه ای باشد که در آستانه انتخابات در پیش رو، از پیشنهاد وزارتخانه یا دیگر صاحب نفوذان در معرفی گزینه های فعال یا ساکت در فتنه سال ۸۸ پرهیز شود و تلاش جدی بدور از مصلحت در انتخاب فردی با معیارهایی علمی، سوابق و مسائل انقلابی و… صورت گیرد و خاطر نشان سازند که مسئولین از بهانه جویی در تعیین مصداق دست برداشته و بدنبال مسائل پیشرفت فرهنگی و علمی و پژوهشی در دانشگاه ها بویژه در این قطب علمی باشند.

با این حال شنیده می شود متقاعد شدن در برکناری سرپرست فعلی و جایگزینی فرد اصلح و با کفایت، منوط به نظر نهایی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها شده است، لیکن با اینکه این مسئول محترم از نهادی با شأن و جایگاهی والا در دانشگاه ها برخوردار است در تعیین فردی جدید این پا و آن پا می کند! سئوالی مطرح است که همگان می پرسند اگر مسئولی صلاحیت فردی و تعهد مدیریتی جهت احراز این عنوان را دارد، چرا نباید همان ابتدا به‌عنوان رئیس قطعی تعیین شود؟ اگر سرپرست صلاحیت دارد چرا نباید سریعاً حکم ریاست بگیرد و اگر صلاحیت احراز نشده است دلیل ادامه سرپرستی مگر نه اینکه تضییع حقوق نخبگی و دامن زدن به مشکلات دانشگاه‌ها و تکرار بی‌قانونی و هرج ‌و مرج تلقی می گردد؟ سخنان رهبری در ایام گذشته درخصوص تخطئه نمودن نیروهای مذهبی و انقلابی را فراموش کرده ایم؟!

حال سخنی دیگر که ان شاء الله شایعه ای بیش نیست مطرح است که: «سرپرست محترم دانشگاه اصفهان طی مذاکراتی با وساطت نهاد رهبری برای تکیه زدن بر کرسی ریاست دانشگاه یا به نوعی ادامه روند مسئولیت، به تغییر معاونین جناحی و سیاسی خود مشروط شده است تا حکم ریاست وی تایید شود» این سخن حاوی چه معنا و پیامی می تواند باشد؟

این بیان گوهربار معمارکبیر انقلاب اسلامی رحمت الله علیه را که درتاریخ ۵/۶/۶۴ فرمودند: «ریاست ها رفتنی است، آنچه به جا می ماند این است که ما چه کرده ایم و در محضر حق تعالی چه کاره هستیم؛ این اگر اصلاح بشود، همه چیز اصلاح می شود و من امیدوارم که برای همه خصوصاٌ آنهایی که کار کلیدی در دستشان است، این مسئله حل شود و اگر حل شود، مسائل دیگر هم حل می شود» باید به گوش جان سپرد و پرسید آیا موقعیت ریاست و ماندن در پست مدیریت دانشگاه برای بعضی افراد آنقدر مهم تلقی می شود که روند یک کمیته با خواسته ها و اعمال نفوذها باید همراه این شخص باشد؟

برای آگاه شدن بعضی از آقایان مسئول که هنوز نسبت به تعیین رئیس جدید برای این دانشگاه مادر و قطب علمی استان شک و تردیدی به ذهن آنها خطور می کند می توان چند نکته حائز اهمیت را اشاره نمود:

– تعیین یک رئیس دانشگاه از جمع اعضای هیات علمی متعهد و انقلابی آنقدر سخت نیست و فقط باید به وظیفه اصلی بر اساس قوانین و دستورالعمل ها تکیه کرد که البته به گفته بزرگترها جهنم نذری برای خودمان نخریم.

– بررسی عملکرد علمی، فرهنگی و پژوهشی ایام سرپرستی ایشان خود گویای وضعیت سیاسی فعلی دانشگاه می باشد و چه تضمینی است که پس از آن این روند ادامه پیدا نکند؟

– بررسی عملکرد مسئولیتی ایشان در دوران ۸ سال ریاست دانشگاه در دوران اصلاحات

– هنجارهای غیر فرهنگی در برگزاری جلسات در سطح دانشگاه

– دعوت از سخنرانان و تعزیه گردانان سیاسی منتسب به جناح اصلاح طلب یا افرادی که در فتنه ها و موضع گیری های بر علیه نظام عقبه سخنرانی دارند.

– رکود علمی در بین دانشجویان و اساتید که سخنان رهبر انقلاب حفظه الله تعالی به دانشگاهیان و نیز نامه اساتید دانشگاه به وزیر علوم گویای این مسئله می باشد.

گفتنی است رصد اصحاب رسانه در مدت ۲ سال سرپرستی دانشگاه اصفهان به عنوان بازوی نظام در آگاه سازی وضعیت و شرایط حاکم بر این دانشگاه به مسئولین زیربط به منظور تصمیم گیری صحیح و بدور از تعامل سیاسی بوده است.

بررسی حضوری از دانشگاه با همکاری تشکل های اسلامی مانند بسیج دانشگاه (اساتید، دانشجویی و کارمندی)، جامعه اسلامی، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل می تواند در بررسی وضعیت فعلی این دانشگاه مفید می باشد.

در پایان اشاره می شود از ۲۰ آذرماه سال ۹۲ بود که حکم سرپرستی دکتر هوشنگ طالبی (رئیس دانشگاه در دوران ۸ ساله اصلاحات) توسط وزیر استیضاحی علوم برای دانشگاه اصفهان صادر شد و بعد از اتمام مدت قانونی ۶ ماه سرپرستی وی، نزدیک به دو سال است که این دانشگاه با سرپرستی غیر قانونی اداره می شود و از زمان حضور ایشان در جایگاه مدیریتی این دانشگاه، هر از چندی شاهد برگزاری مراسم ها و برنامه های غیرفرهنگی، سیاسی بوده ایم که منجر به طی مسیر نزولی جایگاه علمی و فرهنگی دانشگاه شده است.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  وقتی برخی اصولگرانماها که مغازه دو نبش باز کردند و هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی سمت مدیریتی دارن وشدن همه کاره دانشگاه، وضع بهتر از این هم نمیشه. نوعی تقسیم غنایم صورت گرفته. مدیریت دانشگاه به این اصولگرانماها امتیاز داده تا اونا ساکت باشن. شما ببینید عموم ریاست دانشکده ها همون قبلیها هستن.این یه ترفند زیرکانه هست.اگرهم کسی اعتراض بکنه میگن مدیریت دانشگاه تلفیقی از اصولگرا و اصلاح طلبه.در دانشگاه اصفهان خیلی ازاین مدیران […].وضع […] جذب هیات علمی روببینید. وضع فرهنگی وعلمی اسفناک دانشگاه رو ببینید.اگه اون چند نفری هم که کاندیدا هستن یکیشون رییس دانشگاه بشه بازم هیچ تغییری صورت نمیگیره. چون اونا هم حزب اللهی اصیل نیستن و منفعت طلبن وحتی ممکنه وضع بدتر هم بشه ،چون […].یکی دوتا نماینده هم که دلسوزن و به دنبال اصلاح، نمی دونند که همین آدمایی که قراره جایگزین سرپرست فعلی بشن اونا هم […] با تیم فعلی […].دم خروس کاملا پیداست. یکم از بالا باید نگاه کردوبصیرت داشت.

 2. ناشناس گفت:

  همه سرکار هستیم
  اینها نه به حرف شما سایتهای … هستند و نه پیرو فرمایشات رهبری . فقط منافع شخصی جناحی و حزبی برای آنها از اولویت و اهمیت برخوردار است

 3. ناشناس گفت:

  بحمدالله رفع نگرانی شد!
  توافق با دفتر نهاد رهبری به قیمت از دست دادن دوستان قدیم و حفظ پست!

 4. قانون گفت:

  اگه تخلفی صورت گرفته پس چرا از طریق قضایی پیگیری نمیشه؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز