دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۸
 عاشقانه های جنگ/ مدال دریاقلی سورانی   

دریاقلی خیس عرق با سینه ای که به خِس خِس افتاده مقابل چشم های بهت زده حسن بنادری، فرمانده عملیات مقرّ ایستاده بود. دریاقلی برنده شده بود. او و حسن بنادری و گروهی از بچه های سپاه آبادان سریع خود را به «ذوالفقاری» رساندند...

ندای اصفهان: صدایی شنید. توی گورستان خودروها، میان آهن پاره ها خوابیده بود که صدایی شنید. گمان کرد دله دزدی است که برای بردن دست رنج او آمده (و درست حدس زده بود) برخاست و آرام و با احتیاط به سوی صدا رفت. از میان نخل ها سایه هایی در حرکت بودند. دقت کرد. عراقی ها! از رودخانه گذشته و از میان نخل های کوی ذوالفقاری به طرف جاده خسروآباد، تنها جاده تسلیم نشده منتهی به شهر در حرکت بودند. باید عجله می کرد. باید مردم را خبر می کرد. فاصله بعثی ها تا جاده خسروآباد که با تصرف آن، محاصره آبادان کامل می شد چهار کیلومتر بود و فاصله دریاقلی تا مقر سپاه آبادان نه کیلومتر. نابرابر بود ولی پیرمرد چاره ای نداشت. معطل نکرد، پرید روی دوچرخه و رکاب زد. نفس نفس زد و رکاب زد. بعثی ها سرخوش و مطمئن به جاده خسروآباد نزدیک و نزدیک تر می شدند، اما بالاخره دریاقلی رسید. زودتر از بعثی ها. از روی دوچرخه پایین پرید و فریاد زد «پس کجایید عامو… عراقی ها از کوی ذوالفقاری آمدند.»

دریاقلی خیس عرق با سینه ای که به خِس خِس افتاده مقابل چشم های بهت زده حسن بنادری، فرمانده عملیات مقرّ ایستاده بود. دریاقلی برنده شده بود. او و حسن بنادری و گروهی از بچه های سپاه آبادان سریع خود را به «ذوالفقاری» رساندند و بعثی ها را که چون حرامی ها آهسته و دزدکی به سوی جاده خسرو آباد می خزیدند عقب راندند و حسرت محاصره شهر را بر دل آنها نشاندند.

آن روزها، در آن بحبوحه دود و آتش و خون کسی حواسش نبود به دریاقلی مدال بدهد، اما امروز پس از گذشت سال ها در کنار خرج های میلیاردی برای آماده سازی ورزش کاران برای کسب عدم موفقیت در مسابقات برون مرزی و قراردادهای میلیونی با بازیکنان بی هنر اگر خواستی می توانی در قطعه ۳۴ ردیف ۹۲ بهشت زهرا (سلام الله علیها) با خواندن فاتحه ای بر مزارش مدالی بر روحش بیاویزی.

منبع: نشریه دیدار آشنا- شماره ۱۰۰

***

گفتنی است حکایت شهید دریاقلی سورانی (+) در کتاب های آموزش و پرورش (سال ششم دبستان) راه یافته است و برای او یک مستند با نام «بهترین مجسمه دنیا» به کارگردانی حبیب احمدزاده و یک فیلم داستانی با نام «شب واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی ساخته شده است.

شهید دریاقلی سورانی

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق