شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۸
ایزدی
 تمام نگرانی‌های آمانو را پاسخ دادیم اما او مانند ۱۲ سال قبل اظهارنظر می‌کند/ پس از دو سال مذاکره به پله اول بازگشتیم   

یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: جمهوری اسلامی تمام نگرانی های آمانو را به عنوان دبیر کل سازمان انرژی اتمی پاسخ داد و سوال ما از این فرد این است که شما چه خواسته ای از ایران داشتید که بدون پاسخ باقی ماند که امروز دقیقا مانند ۱۰، ۱۲ سال قبل اظهارنظر می کنید.

به گزارش ندای اصفهان، فواد ایزدی، کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به سخنان اخیر یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه نمی توانیم نتیجه گیری همه فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است گفت: آمانو قبل از مذاکرات هسته ای نیز همین جملات را تکرار می کرد و اگر قرار باشد پس از واگذاری این همه امتیاز و مذاکره این روند ادامه داشته باشد در حقیقت اقدامات اخیر بازگشت به پله اول محسوب می گردد.

وی با بیان اینکه این قبیل اتفاقات و این نوع سخن گفتن قابل پیش بینی بود ادامه داد: در دو سال قبل بارها به این مفاهیم اشاره شد که طرف مقابل در آژانس بازیگر مستقل نیست وی کارگزار دولت آمریکاست از این جهت این اظهارات مقامات آمریکایی است که از زبان شخصی مثل آمانو بیان می شود.

ایزدی در بخش دیگری از این گفتگو به چرایی آمریکایی ها مبنی بر اینکه تمایلی به بسته شدن PMD ندارند اشاره کرد و گفت: تفکر آمریکایی نسبت به تحریم این است که سیاست تحریم سیاستی مثبت بوده است و متاسفانه بر این تفکر عده ای در داخل کشور نیز صحه گذاشتند و همه چیز را وابسته به تحریم قلمداد کردند و نظر مقامات آمریکایی را تایید کردند.

وی ادامه داد: نتیجه این تفکر این شد که پس از سپری شدن دو سال از مذاکرات امروز به پله اول بازگشتیم و شاهد این هستیم که کوچک ترین تغییری در اظهارنظر آمانو به چشم نمی خورد.

این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این روند بیان گر آن است که کشور امتیازات زیادی را داده بدون اینکه چیزی کسب کند گفت: در نامه مقام معظم رهبری هم تاکید ویژه ای بر این مهم شده بود که تا PMD بسته نشود مشکلات حل نخواهد شد.

ایزدی در ادامه با اشاره به بخشی از سخنان عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان مبنی بر اینکه طرف مقابل یا PMD را انتخاب کند یا برجام را یادآور شد: این موضع معاون حقوقی وزیر خارجه موضع محکم و قابل تقدیری بود که امیدواریم در عمل نیز پیاده شود.

وی در ادامه با اشاره به سفر آمانو به ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی تمام نگرانی های آمانو را به عنوان دبیر کل سازمان انرژی اتمی پاسخ داد و سوال ما از این فرد این است که شما چه خواسته ای از ایران داشتید که بدون پاسخ باقی ماند که امروز دقیقا مانند ۱۰، ۱۲ سال قبل اظهارنظر می کنید.

این کارشناس سیاسی درپایان این گفتگو با مخاطب قرار دادن مسئولان وزارت خارجه تصریح کرد: دوستان وزارت خارجه مراقب باشند که نگاه خوش بینانه آنها به آمریکا اصلاح شود.

منبع:دانشجو

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز