جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۸
 علت دردهای عضلانی پس از ورزش کردن چیست؟/ تأثیر ورزش در حفظ سلامت ریه‌ها   

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علت دردهای عضلاني پس از ورزش کردن و راهکارهای درمانی آن را تشریح کرد.

به گزارش ندای اصفهان ، محمدحسین سلطان‌زاده در  رابطه با تأثیر ورزش بر ریه‌ها گفت:میزان هوایی که برای تنفس نیاز دارید به نحوه فعالیت شما بستگی دارد. هنگامی‌که نشسته‌اید حدود ۱۵ بار در دقیقه نفس می‌کشید. بدین ترتیب ۱۲ لیتر هوا را به ریه‌هایتان وارد می‌سازید. در این حالت از این حجم یک‌پنجم لیتر اکسیژن توسط ریه‌ها گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هنگام ورزش ضربان قلب و تعداد تنفس افزایش می‌یابد، افزود: یک ورزشکار حرفه‌‌ای وقتی‌که با تمام نیرو ورزش می‌کند، در هر دقیقه ۴۰ تا ۶۰ بار نفس می‌کشد و با این عمل ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر از هوا را به ریه‌هایش وارد می‌کند و از این مقدار هوا حدوداً ۵ لیتر اکسیژن در هر دقیقه برداشت می‌کند. حتی افراد غیرحرفه‌ای نیز هنگام ورزش به بیش از دو برابر هوایی که در حالت عادی درون ریه‌ها می‌گردد نیاز دارند . بدین ترتیب ریه‌ها باید در هر زمان قادر به پاسخگویی به نیاز فزاینده بدن برای اکسیژن باشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:هنگامی‌که شروع به حرکت می‌کنید ماهیچه‌های بدن شما پیام‌هایی را مبنی بر نیاز به اکسیژن بیشتر به مرکز تنفس مغز می‌فرستند . در مقابل ، مغز شما نیز علائمی را به ماهیچه‌هایی که عمل تنفس را کنترل می‌کنند یعنی (پرده دیافراگم و عضلات بین دنده‌ای )می‌فرستد، بدین ترتیب قفسه سینه گشادتر شده  و هوای بیشتری را به ریه‌ها وارد می‌سازد. درنتیجه اکسیژن بیشتری از ریه‌ها جذب و به ماهیچه‌هایی که مشغول تمرین هستند،‌ به‌ویژه دست‌ها و پاها فرستاده می‌شوند.

سلطان‌زاده ادامه داد:برای فعالیت بیشتر،ماهیچه‌ها باید انرژی بیشتری  تولید کنند. این عمل توسط مصرف گلوکز(‌حاصل از هضم غذا) صورت می‌پذیرد.برای انجام این عمل به اکسیژن نیاز است. اگر میزان اکسیژن بسیار پایین باشد ماهیچه‌ها سعی می‌کنند، انرژی را از راه دیگری به دست آورند. امااین حالت باعث ترشح ماده شیمیائی به نام اسیدلاکتیکمی شود که موجب درد عضلانی می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد:بسیاری  از ورزشکاران با این وضیعت آشنا هستند. ورزشکاران به ترتیبی آموزش می‌بینند که شش‌ها و عضلاتشان مؤثرتر عمل کند واسیدلاکتیک کمتر ترشح گردد.این بدان معنی است که ماهیچه‌های آن‌ها قادر به انجام فعالیت‌های سخت‌تری هستند. البته هر فردی با ورزش می‌تواند شش‌ها و ماهیچه‌هایش را تقویت بخشد.

وی افزود: افرادی که از مشکلات ریوی طولانی‌مدت مانند برونشیت مزمن و آمیزم رنج می‌برند، متوجه می‌شوند که برای انجام فعالیت‌های کوچک مثل پیاده‌روی،‌ نمی‌توانند اکسیژن کافی برای ماهیچه‌هایشان را فراهم سازند. شش‌ها ممکن است آن‌قدر سخت کار کنند که شخص احساس نفس‌تنگی کند،‌اما بااین‌همه ،‌جذب اکسیژن همچنین اندک باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: از طریق ورزش می‌توانید اکسیژن بیشتری را به ماهیچه‌ها برسانید و تشکیل اسیدلاکتیک را کاهش دهید. این کاری  است که ورزشکاران انجام می‌دهند. ورزش در حفظ سلامت ریه‌ها بسیار مؤثر است . متأسفانه بسیاری از افراد به‌واسطه مشکلات طولانی‌مدت ریوی از ورزش کردن بیم دارند. بخشی از آن به‌این‌علت است که دوست ندارند دچار تنگی نفس شوند و بخشی دیگر از آن این‌که تنگی نفس را برای خود مضر می‌دانند . ولی این امر واقعیت ندارد. با شروع آرام و افزودن تدریجی مقدار ورزش می‌توانید تنفس خود را بهبود بخشیده و درنتیجه احساس راحتی بیشتری بکنید.

سلطان‌زاده خاطرنشان کرد: افراد مبتلابه مشکلات شدید ریوی می‌توانند حتی با مقدار کمی ورزش از مزایای بسیاری آن سود برند. لذا ارزش این را داردتا چائی که ممکن است تمرینات بدنی انجام داده شود. در صورت ادامه فعالیت،‌ خودتان از این‌همه توانایی متعجب خواهید شد. این کار را با حرکات ساده دست‌وپا درحالی‌که نشسته‌اید شروع کنید سپس خود را برای راه رفتن از اتاقی به اتاقی دیگر و بعدها بیرون از خانه آماده‌سازید.

وی اضافه کرد:کنترل حرکات تنفسی عمد تا با بکار گرفتن قسمت تحتانی قفسه سینه انجام می‌گیرد. در این حالت قسمت فوقانی سینه و شانه‌ها ثابت می‌ماند و باعث می‌شود که تنفس بیشتر توسط دیافراگم صورت گیرد.تمرین باتمرکز آگاهانه روی عمل تنفس انجام می‌پذیرد . هنگام دم باید شکم را بیرون داد و هنگام بازدم تو برد. این حرکات را می‌توان با گذاشتن دست روی شکمحین تنفس تمرین کرد.کنترل تنفس به شما کمک می‌کند که تعداد دفعات تنفسی را کم کرده و ازاحساس نگرانی هنگام تنگی تنفس بکاهید. همچنین درباره مراجعه به فیزیوتراپی است جهت کمک به آموزش در مورد کنترل تنفسی ورزش‌های تنفسی،‌با پزشک معالج خود یا متخصص  ریه مشورت کنید.

انتهای پیام/

منبع : سلامت

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز