چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۸
 ضرورت حضور متدینین در شبکه‌های مجازی   

در شرایط فعلی به نظر می‌رسد در شبکه‌ای مثل تلگرام، به همان میزان که معاندین می‌توانند کار کنند، امکان فعالیت برای متدینین نیز فراهم است؛ نمی‌شود صحنه را در شبکه‌های پیام‌رسان پرجمعیت خالی کرد و پاسخگوی هجمه سنگین شبهات نبود.

به گزارش ندای اصفهان ، فضای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار است و با توجه به رشد و پیشرفت روزافزون تکنولوژی، نمی‌توان وجود آن را نادیده گرفت. سؤالی که اینجا پیش می‌آید این است که حضور در شبکه‌های پیام‌رسان در شرایط کنونی به چه شکلی باید باشد؟

حجت‌الاسلام مهدی زارع کارشناس فضای مجازی طی یادداشتی به این سؤال پاسخ گفته است:

در زمینه شبکه‌های پیام رسان و … لازم است نرم‌افزاری‌های بومی تقویت و پس از آن کاربران برای استفاده از بسترهای با آسیب کمتر ترغیب و تشویق شوند. شایسته است متولیان امر، شبکه‌های پیام رسان کاملاً بومی را به نحوی برای کاربران کارآمد و جذاب کنند که بعد از اولین حضور، کاربران جذب شوند به عبارت دیگر در این بستر کسی برنده است و کاربران را به سوی خود می‌کشاند که تکنولوژی قوی‌تر و ایده‌های جذاب‌تری داشته باشد.

به نظر می‌رسد تبلیغ به عدم حضور متدینین در شبکه‌های پیام‌رسان پرجمعیت قابل دسترسی در کشور مثل تلگرام همان کاری است که دشمنان به دنبال آن هستند و با این کار عملاً فضای مناسب و راحتی برای تبلیغ پررنگ دشمنان و بدخواهان را با دست خود فراهم می‌کنیم. همانگونه که نمونه‌های آن را در حد محدودتر قبلا در فضاهایی مثل پارک‌ها و … مشاهده کرده‌ایم، بهتر است به این شبکه‌ها به عنوان فرصت استثنایی نگاه کنیم و با برنامه‌ریزی صحیح، حضور حداکثری و با استفاده از فرصت‌ها زمینه‌های تبلیغی دشمن را خنثی و کاربران را در موضوعات مورد نیاز اسلام و نظام و انقلاب بسیج کنیم.

حضور مبلغان و روحانیون نیز در شبکه‌های پیام‌رسان پر مخاطب از نوع تبلیغ «طبیب دوّار» است که امیرمؤمنان علی(ع) درباره یکی از صفات و ویژگی‌های پیامبر اسلام(ص) اشاره کرده و می‌فرماید:«وَ مِنْهَا طَبِیبٌ دَوَّارٌ بِطِبِّهِ قَدْ أَحْکَمَ مَرَاهِمَهُ وَ أَحْمَى مَوَاسِمَهُ یَضَعُ ذَلِکَ حَیْثُ الْحَاجَهُ إِلَیْهِ مِنْ قُلُوبٍ عُمْیٍ وَ آذَانٍ صُمٍّ وَ أَلْسِنَهٍ بُکْمٍ مُتَتَبِّعٌ بِدَوَائِهِ مَوَاضِعَ الْغَفْلَهِ وَ مَوَاطِنَ الْحَیْرَهِ …»؛ او (پیامبر) پزشکى است که با طبّ خویش پیوسته در گردش است، داروها و مرهم‏‌هاى خود را به خوبى آماده ساخته و ابزار داغ کردن را (براى سوزاندن‏ زخم‌ها) تفتیده و گداخته کرده است، تا بر هر جا که نیاز داشته باشد بگذارد؛ بر دل‌هاى کور، بر گوش‌هاى کر، بر زبان‌هاى گنگ، او با داروهاى خویش بیماران غفلت زده و سرگشته را رسیدگى و درمان مى‏‌کند، همان‌هایى که از فروغ حکمت بهره نگرفته و اندیشه خود را به انوار دانش‌هایى که اعماق جان را روشنى بخشد، تابان و فروزان نکرده‌‏اند. [نهج البلاغه، خطبه ۱۰۸]

لازم است توجه داشته باشیم دشمنان با انواع فعالیت‌ها به دنبال انحراف جوانان هستند و نمی‌شود صحنه را در شبکه‌های پیام‌رسان پرجمعیت خالی و پاسخگوی هجمه سنگین شبهات در شبکه‌‌های دیگر که کاربران محدود یا غیر فعال هستند، بود. وقتی دشمن از جبهه جنوب و مرز عراق حمله می‌کند، آیا ما نیروهای خود را در مرز ترکمنستان مستقر می‌کنیم؟! دشمن از وایبر، اینستاگرام، تلگرام و گوگل پلاس و … حمله کرده است و  مخاطبان هم در این شبکه‌ها هستند و آن وقت ما سراغ شبکه‌های دیگر برویم و آنها را رها کنیم؟!

البته اینکه عدم استقلال در این شبکه‌ها موجب می‌شود نتوانیم در سطح وسیع کار کنیم؛ حرفی سنجیده است و لازم است مسئولان مربوطه اقدامات لازم را برای ایجاد زیر ساخت‌های مورد نیاز از قبیل شبکه ملی اطلاعات به صورت جدی‌تر پیگیری نموده و کم کاری‌ها جبران شود اما در شرایط فعلی به نظر می‌رسد در شبکه‌ای مثل: تلگرام، به همان میزان که معاندین می‌توانند کار کنند، امکان فعالیت برای نیروهای انقلاب و متدینین نیز فراهم است.

واقعیت این است که ما اکنون در مقابل شبیخون فرهنگی قرار گرفته‌ایم و در حال دفاع و حمله هستیم و بی‌شک خالی کردن میدان با روحیه جهاد و استقامت در راه خدا و حقّ و حقیقت، منافات دارد اما گفت‌وگو در این زمینه که شورای عالی فضای مجازی و نهادهای فرهنگی چه وظایفی در حوزه محتوا دارند که متأسفانه خیلی از این امور زمین مانده است و فرصت دیگری می‌طلبد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

مطالب مرتبط


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز