دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷

پناه به تاریکی به جای آغوش خانواده/ ارمغان خیابان‌های شهر برای دختران فراری چیست؟

فریادها و تنش های خانوادگی ممکن است زندگی را آن قدر برای دختران که ضعیف تر هستند سخت کند که فکر فرار از خانه و رها شدن از ترس ها آینده ی تاریکی را برای آن‌ها رقم بزند.

به گزارش ندای اصفهان ، فرار از خانه پدیده ایست که در این چند دهه ی اخیر در کشور به شدت رشد داشته و کماکان بر آمار آن در جامعه افزوده می شود.

تعداد بی شماری از زنان کارتن خواب که شب‌ها را در خیابان های شهر و روزها را درپارک ها می گذرانند ، دخترانی بوده اند که به خاطر برخی مشکلات که به آن‌ها خواهیم پرداخت ، از محیط امن خانه فرار کرده و خود را آواره ی خیابان‌ها ساخته اند.
البته فرار از خانه مختص دختران نیست ،این روزها بسیاری از پسرها نیز به نوعی با قهر خانه را ترک کرده و اگر خیلی خوش شانس باشند می توانند خانه ای مجردی برای خود بیابند وگرنه کارتن خوابی ، گرمخانه ها و خوابیدن در پارک‌ها انتظارشان را خواهدکشید و این ترک خانه برایشان چیزی جز اعتیاد ،آوارگی و بیماری های لاعلاج نخواهد داشت.
دختران نیز اگر بعداز فرار ، کارتن خوابی ها و خماری های شبانه گریبانگیرشان نشود ممکن است به اسارت باند های توزیع مواد و یا روسپی خانه ها در آمده و آینده ای تباه برای خود رقم بزنند.
اما عوامل فرار از خانه چیست ؟ به چه علت محیط خانه برای دختران مامنی برای در امان ماندن از نابسامانی های خیابان های شهر نیست و آن‌ها را مجبور به ترک خانه می کند؟
چرا بیشتر دختران پس از پشیمانی از فرار هیچ‌گاه به خانه باز نمی گردند؟
*بی ثباتی در روابط خانوادگی
بی تفاوتی ، بی مهری ، تنش در خانواده و عدم اعتماد پدر به دختر می تواند از بارزترین عوامل فرار از خانه به خاطر بی ثباتی رفتار والدین باشد اما این بی تفاوتی ها و نا امنی ها چه زمانی منجر به فرار از خانه می شود ؟
طبق آمار بیشترین تماس‌ها با اورژانس اجتماعی در کشور به خاطر کودک آزاری و همسر آزاری است.
خانواده های بسیاری هستند که با تلخ بودن روابط وتنش در خانه دست وپنجه نرم می کنند .
پدرانی که از اقتدار و قدرت در خانه ، توهین به همسر و تحقیر و بد رفتار ی با فرزندان را یاد گرفته و این نوع رفتار را نشانه ی مردسالاری خود در خانه می دانند و بالاخره روزی صبر اعضای خانواده را لبریز خواهند کرد.
اما در این بین خانواده های دیگری نیز هستند که به خاطر بی مهری ، بی تفاوتی و روابط سرد از حضور در کنار هم استفاده نکرده و هرروز بیشتر از قبل از هم فاصله می گیرند و این فاصله به حدی زیاد می شود که دیگر در کنار هم بودن بی معنا شده و اگر یک روز همدیگر را نبینند و یا یکی از اعضا پس از خروج از خانه دیگر باز نگردد هیچ کس متوجه غیبت فرد در خانه نمی شود.
پس می توان این گونه گفت که روابط بسیار سرد ، بی مهری و بی توجهی از یک سو و بدرفتاری ، برخورد تند و قدرت مآبانه از سوی دیگر می تواند باعث ترک خانه و فرار از اوضاع نابه سامان امن ترین مکان برای اعضای خانواده شود.
*عاشقانه های خیابانی یا راه رفتن برروی تار عنکبوت
یک روز در خیابان باهم آشنا می شوند و قرار های مکرر ملاقات ، وابستگی پوچ و کاذبی را برای دختر و پسر به وجود می آورد اما زمانی کار به جاهای باریک‌تر کشیده می شود که این وابستگی فراتر از یک حس رفته و پافشاری واصرار برای ماندن در این رابطه به خانه و والدین کشیده می شود و اغلب با مخالفت پدر دختر برای ارتباط بیشتر مواجه شده و دختر برای اثبات حرف خود خانه را ترک کرده و به خیابان‌های سرد شهر پناه می برد.
اما این اتفاق معمولا یک طرفه پیش می رود و پسر ها هم پای دخترانی که به خاطرشان خانه را ترک کرده اند نمی مانند و آن‌ها را رها می کنند ، این درحالی است که دختران نیز دیگر توان بازگشت به خانه را ندارد و آواره ی خیابان‌ها و یا پناهگاه‌های غیر مجاز و خطرناک شهر می شوند.
حبیب الله مسعودی فرید معاون سازمان بهزیستی کشور نیز در خصوص دلایل فرار دختران از خانه می گوید : ۹۰ درصد از دختران به دلیل مشکلات خانوادگی ، تنش ها و فشارات روحی از خانه می گریزند اما ۱۰ درصد دیگر به خاطر دوستی و موارد عاطفی و عاشقانه خانه را ترک می کنند .
ترس از بی آبرویی و برخورد والدین با این دختران باعث می شود تا آن‌ها بازگشت به خانه را غیر ممکن دیده و ترجیح دهند درخیابان‌ها آواره باقی بمانند اما دیگر به خانه باز نگردند.
انتهای پیام/
منبع : خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715