سه شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: ورزشي
چاپ خبر
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۵

مصاحبه با مهدي استكي مسئول سبك كيوكوشين كاراته اوياما در اصفهان؛

بسیج محل خدمت به آرمان های انقلاب و شناخت بصیرت عاشورایی است/ برخي از مسئولين ورزشي كارشكني مي كنند

مهدی استکی استاد ورزش رزمي كيوكوشين كاراته و کارشناس حقوق از بسيجيان نمونه و ورزشکار اصفهان به شمار مي رود كه به سبب شايستگي ها و توانايي هاي خود هم اكنون مسئول و نماينده سبك كيوكوشين كاراته اوياما در استان اصفهان است.

نداي اصفهان – سرويس ورزشي – يكي از ويژگي هاي بسيار مهم در امر ورزش، جوانمردي و رعايت اخلاق در ورزش است كه ما به مناسبت هفته بسيج، به سراغ يك مربي با اخلاق و ورزشكار بسيجي رفتيم و با او گفت و گويي ترتيب داديم.

مهدی استکی استاد ورزش رزمي كيوكوشين كاراته و کارشناس حقوق از بسيجيان نمونه و ورزشکار اصفهان به شمار مي رود كه به سبب شايستگي ها و توانايي هاي خود هم اكنون مسئول و نماينده سبك كيوكوشين كاراته اوياما در استان اصفهان است.

بعد از سلام و احوالپرسي و گپ و گفتي كوتاه، مهدي استكي گفت: جا دارد قبل از هر چیز هفته و سالروز تشكيل بسیج را به عموم مردم ایران تبریک بگويم. امروز بحمدالله فرهنگ بسیج نه تنها در میان مردم کشور عزیزمان ایران نهادینه شده، بلکه ما شاهد این هستیم که در کشورهای جهان تفکر بسیجی در حال رشد و گسترش است.

وي كه به گفته خودش از زمان کودکی عضو بسیج بوده و در بستر فرهنگ بسیجی رشد یافته، بسیج را محل خدمت به آرمان های انقلاب و شناخت بصیرت عاشورایی مي داند و مي گويد: خوشحالم که در اکثر رده های بسیج از جمله بسیج محلات، بسیج ورزشکاران، بسیج دانشجویی و بسیج سازندگی کارکرده و توفیق خدمت داشته ام.

استكي كه از سال 1376 وارد عرصه ورزش شده، قهرمان چندین و چند دوره از مسابقات کشوری در سبک هاي مختلف رزمی و منتخب چند دوره مسابقات بین المللی دوحه قطر و ترکیه و همچنين قهرمان مسابقات کشوری از سال های 1380 تا 1392 در رشته کیوکوشین کاراته است و مدارك مربيگري زير را در كارنامه خود دارد:

 • مربی و داور کیوکوشین کاراته
 • مربی و داور جوجیتسو
 • مربی کیک بوکسینگ
 • مربی دفاع شخصی پیشرفته

استاد استكي ادامه داد: با فضل خداوند تاکنون موفق شده ام فنون رزمی را در ارگان هاي نظامی مختلف تدریس کنم. برای مثال در دوره های شرایط سخت یگان های امنیتي تدریس داشته ام و مربي آموزش دوره های اعتماد به نفس و راپل نيز هستم.

اين استاد كاراته در رابطه با اهميت و ضرورت ورزش ابراز كرد: ورزش ضامن حفظ سلامت جسم و روح و روان است که هم بعد فیزیکی و هم جنبه روحی و روانی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. به خصوص در عصر ماشینی و تکنولوژی فعلی، که آدم ها از تحرک کافی و مناسب روزانه دور شده اند ورزش جزء ضروری ترین کارهایی است که هر شخص باید در برنامه روزانه خودش قرار دهد. بارها شنیده ایم که از قدیم گفته اند: عقل سالم در بدن سالم است كه اين خود اهميت ورزش را نشان مي دهد.

در ادامه شيهان استكي در رابطه با معرفي سبك كيوكوشين كاراته تصريح كرد: رشته ورزشي كيوكوشين کاراته قوی ترین سبک کاراته آزاد و به جرات زنده ترین سبک کاراته جهان است. کیوکوشین راهی است به نهایت حقیقت که هدف آن سوق دادن انسان به ارزش های اخلاقی و انسانی و اسلامی است.

اين سبك رزمي با تکیه بر مبارزات واقعی بعد از مدتی از شخص ورزشكارر جسمي نیرومند و روحی استوار و نامتزلزل می سازد. در كيوكوشين، ارزش های اخلاقی بیش از جنبه های دیگر مد نظر است. حتی در آن احترام به پدر و مادر موجب پیشرفت در ورزش و زندگی برشمرده شده است.

از ضرورت ورزش برای جوانان به خصوص بسیجیان از استاد استكي سوال كرديم، در پاسخ گفت: بسیجیان از آنجایی که همیشه باید آمادگي لازم براي مبارزه با استکبار جهانی و نیروهای متجاوز و حراست از مردم عزیز کشورمان را داشته باشند، باید برای آمادگی جسمانی خودشان تلاش کنند که کیوکوشین کاراته به حق مناسب ترین ورزشی است که می توان با آن این اهداف را پوشش داد. همان طور که نیروهای نظامی کشورهای مختلف جهان در حال تعلیم و تمرین این سبک هستند.

اين ورزشكار نمونه در تعريف بسيج و ويژگي هاي بسيجي اظهار كرد: بسیجی یعنی امیرالمومنین علي(ع) که تمام زندگی اش را وقف اسلام کرد. به فرموده مقام معظم رهبری باید همه کارهای بسیجیان رنگ و بوی شهدا را داشته باشد. بايد طوري باشد كه به گفته شهید همت:قلم برمی داریم برای رضای خدا، قدم برمی داریم برای کاری برای رضای خدا، حرف می زنیم برای رضای خدا و … .

وي در رابطه باتاثير ورزش در زندگي شخصي اش عنوان كرد: تمام زندگی بنده با ورزش عجین شده و تمام جوانب زندگی مرا تحت تاثیر قرار داده است. او رمز موفقيت خود در ورزش را اينگونه بيان كرد: توكل به خدا و توسل به ائمه اطهار(ع)، تلاش، تلاش و پشتكار.

مسئول سبك كيوكوشين اوياما در استان اصفهان، مهم ترين مسئله براي ورود نوجوانان و جوانان به عرصه ورزش را حمايت از آنها دانست؛ حمايت در دو سطح عمومي و قهرماني و مسئولين بايد به فكر كيفيت باشند. متاسفانه برخي از مسئولين ورزشي هستند كه به جاي حمايت از ورزشكاران آن ها را به بيراهه و در نهايت ترك ورزش هدايت مي كنند.

وي در ادامه تاكيد كرد: بحمدالله سبك كيوكوشين اوياما در اصفهان با هدف حمايت از ورزشكاران به ويژه قشر ضعيف و قهرمانان در تلاش است محيطي امن و به دور از باند و باند بازي را براي آنان فراهم كند كه اين كار را نه با شعار بلكه با عمل انجام مي دهيم.

براي نمونه چندين مركز آموزشي در مناطق محروم تاسيس كرده و در حال استعداديابي هستيم و توانسته ايم در مسابقات مختلف در سطح كشور هنرنمايي و مقام آوري داشته باشيم. به عنوان مثال در مسابقات كشوري قهرماني كيوكوشين در شهريورماه امسال، تيم منتخب اصفهان مقامسوم را در سطح كشور كسب كرد.

mahdi esteki (8)

نماينده كيوكوشين اوياما در اصفهان ادامه داد: همچنين در ارديبهشت ماه سال جاري مسابقات قهرماني استاني كيوكوشين اوياما را با ياد و خاطره شهداي شمال شرق اصفهان -منطقه زينبيه- ترتيب داديم كه از ويژگي هاي آن ورودي رايگان براي همه شركت كنندگان به منظور حمايت از ورزشكاران و همچنين پيوند مسابقات با گراميداشت شهداي 8 سال دفاع مقدس بود . اين مسابقات كه در نوع خود بي همتا بود به لطف خدا با شركت حدود 280 ورزشكار و در سطح بالايي در مجموعه ورزشي بهمن واقع در خيابان زينبيه اصفهان برگزار شد.

IMG_07511

mahdi esteki

از استاد استكي درباره نمايش هاي شكستن اجسام سخت كه توسط او و تيمش صورت مي گيرد سوال كرديم؛ وي گفت: سبك كيوكوشين اوياما از گروه نمايشي متشكل از بسيجيان ورزشكار برخوردار است كه در نوع خود قويترين گروه برگزار كننده نمايش رزمي هستند و برنامه هايي مثل  شسكتن اجسام سخت،‌ نمايش دفاع شخصي و ورزش راپل را اجرا مي كنند.

از نمونه برنامه هاي برگزار شده توسط اين گروه مي توان به اجراي نمايش در صبحگاه مشترك سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان در هفته دفاع مقدس 94، اجرا در هفته نيروي انتظامي، اجرا در مانورهاي اقتدار بسيج و سپاه، نمايش در روز فتوت و مردانگي و اجراي نمايش در روز جهاني كاراته را نام برد. اين تيم رزمي آماده اجراي نمايش در برنامه هاي مختلف مي باشد.

mahdi esteki (1)

mahdi esteki (10)شيرين ترين خاطره ورزشي

شيرين ترين خاطره ورزشي كه مهدي استكي از آن ياد كرد، احساس شادي و غرور هنرجويان و خانواده آنها بوده است. او مي گويد: با وجود قهرماني هاي متعدد و مقام هاي كشوري، شيرين ترين خاطره اي كه در ذهن من به جا مانده، شور و غروري بود كه در چهره خانواده هاي ورزشكاران در مراسم تجليل از مقام آوران استاني و كشوري مي ديدم و اين خانواده ها به وجود فرزندان خود افتخار مي كردند.

mahdi esteki (9)

تلخ ترين خاطره ورزشي

استاد استكي درباره تلخ ترين خاطره ورزشي خود مي گويد: مي توانم بگويم تلخ ترين خاطره ورزشي هر روز برايم تكرار مي شود. آنجايي كه مي بينم فرزندان اين مرز و بوم به دليل محروميت هاي مالي و عدم وجود امكانات كافي و مناسب از ورزش رويگردان مي شوند و تاسف بارتر اينكه بعضي از مسئولين مسائل شخصي و مالي خودشان را بر موفقيت و پيشرفت ورزش و ورزشكاران ارجح مي دانند و مانع پيشرفت ورزشكاران شده و به آينده آن ها ضربه مي زنند.

وي در پايان ابراز كرد: بحمدالله در سبك كيوكوشين اوياما اصفهان جمعي دور هم گرد آمده اند كه هدفشان بازگرداندن عدالت به ورزش و ايجاد محيطي امن و سالم و به دور از هرگونه جنجال و اختلاف براي پيشبرد اهداف ورزشي است نه منافع شخصي. بنده از اينجا از تمام علاقه مندان به راه راستين هنرهاي رزمي دعوت مي كنم تا دست به دست هم بدهيم و پلكان ترقي و پيشرفت را با همكاري هم طي كنيم.

 

گفتگو و تنظيم از سيد مسعود غفاريان

انتهاي پيام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. T گفت:

  شیهان مهدی استکی، استاد بزرگوار از اینکه در راه سلامت روح و جسم جوانان و نوجوانان مرز و بوم وطنم، ایران اسلامی صادقانه و دلسوزانه تلاش و زحمت میکشید به دستانتان بوسه میزنم و از خداوند میخواهم در این راه شما را موفق كند و یاری رساند.

 2. حسن مهرابی گفت:

  باسلام خسته نباشید خدمت تمام انان که با عشق می ایستند برای زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا.اوس

 3. سيد گفت:

  زنده باد شيهان استكي؛
  اوس

 4. ناشناس گفت:

  بنده بيشتر باشگاه هاي كيوكوشين اصفهان را رفته ام، شيهان استكي از نظر اخلاق و فني به خصوص اخلاق حرف اول را ميزنه.
  اوس

 5. متوسلیان گفت:

  «زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست»مقام معظم رهبری

 6. mo.kh گفت:

  سلام خدا قوت ان شاءالله در تمام مراحل زندگی موفق باشید و بتوانید باز هم برای این مملکت افتخار آفرینی کنید. با تشکز

 7. esr گفت:

  باسلام وخسته نباشید خدمت استاد مهدی استکی.امیدوارم که در تمام مراحل زندگی و ورزش موفق و سربلند باشید.
  استاد در طی چند سال اندکی که با شما بودم خیلی راضی بودم اما برخی از شاگردان باعث نارضایتی دیگر ورزشکاران شده و ای کاشک به این موضوع رسیدگی شود.

 8. محمد گفت:

  سلام استاد عزیر امیدوارم تو تمام مراحل زندگیت این چنین سربلند و پیروز باشید و مارا هم از یاد نبرید

 9. مسلمان گفت:

  چرا به جای ورزش های چینی و ژاپنی و … ، به سراغ ورزش های توصیه شده در اسلام نمیرین؟!
  ورزش هایی مثل سوارکاری (که شامل اسب سواری ، ماشین سواری ، موتور سواری ، دوچرخه سواری و … می شود) ،
  تیراندازی (که شامل تیروکمان ، تفنگ و … می شود) ،
  شناگری و …
  چرا اخلاق چینی و … را ترویج می کنید؟
  نکنه اخلاق اسلامی را به این ورزش ها چسبوندین؟

  • امیری گفت:

   پیامبر امتش را به یادگیری این ورزشها سفارش کرده ولی این که ما فکر کنیم این ورزشها اسلامیه و بقیه ی ورزشها غیر اسلامیه تفکر سطحی است.
   هر ورزشی که به سلامت روح وجسم کمک کنه مفید وقابل احترامه..
   ولی یادگیری شنا و اسب سواری و تیر اندازی جز اولویت هاست.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715