دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴

گفتگو با محمد قالبتراش فرمانده پایگاه بسیج مهدیه خیابان جی اصفهان

اولین بسیجی عالم امیرالمونین است/ رمز پیروزی یک فرمانده موفق

یک فرمانده پایگاه موفق فرمانده ای است که بتواند بر قلوب مردم فرماندهی کند. البته نه این که فرماندهی کند، منظور اینکه مردم دوستش داشته باشند، خلقیات درستی داشته باشد، رفتار و کردار درستی داشته باشد. همان پارامترهایی که حضرت آقا برای یک بسیجی شاخص فرمودند...

ندای اصفهان- امیر حسین هراتیان: روزگار این روزهای شهرمان روزگار غریبی است. در زمانی به سر می بریم که هر روز شاهد اتفاقات عجیب تری هستیم که متاسفانه اغلب آنها نیز چندان خوش آیند نیست. از تغییر نگرش بعضی از مسئولین گرفته تا دیدن اوضاع نابسامان حجاب در جامعه اسلامی-ایرانی عزیزمان…

اما چه شده است که امروز نه تنها ناامید نیستیم بلکه با انگیزه تر از همیشه و با رهبری هوشمندانه امام امت مشغول مبارزه و به معنای واقعی کلمه جنگ با دشمن نامرئی هستیم؟ این سوال را می توان به طرق مختلف پاسخ داد. شاید یکی از مهمترین دلایل موفقیت های پی در پی امروز ما وجود افراد بی ادعایی باشد که بدون هیچ چشم داشتی و صرفا برای رضایت خدا و امام زمانِ خود، با انگیزه و بدون خستگی مشغول فعالیت هستند. به دیدار محمد قالبتراش یکی از فرماندهان موفق پایگاه های بسیج شهرمان رفتیم تا ضمن عرض خداقوت به این بسیجی عزیز در یک گفتگوی دوستانه از تجربیات ارزشمند ایشان نیز بهره مند شویم.

بسیج

ندای اصفهان: ضمن عرض سلام؛ به عنوان اولین سوال بفرمایید که چه مدت است فرمانده پایگاه هستید.

محمد قالبتراش: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم عجل لویک الفرج. من تقربا از سال 1364 عضو بسیج بودم و قبلا یک دوره ده ساله فرمانده پایگاه بودم و الآن هم چهار سال هست که مجددا فرماندهی پایگاه را بر عهده دارم.

ندای اصفهان: معمولا انجام کارهای فوق برنامه خیلی وقتگیر هستند. تا به حال شده است که خانواده به شما اعتراض کنند که شما برای بسیج وقت زیادی را درنظر می گیرید و کمتر به ما رسیدگی می کنید؟

– (لبخند می زند) به هرترتیب وقتی انسان می خواهد به آرمان های خودش برسد باید یک سری بایدها و نبایدهایی را برای خود تعریف کند و از یک سری چیزها هم بگذرد. حقیقتا خانواده هیچ وقت مستقیما اعتراض نکردند ولی خب بعضی از سختی ها را داشتیم؛ مثلا ما اردو یا رزمایش بودیم و بچه مریض بوده و ما هم نبودیم که رسیدگی کنیم. بالاخره سختی هایی هست.

ندای اصفهان: چه مشکلاتی بر سر راه یک فرمانده وجود دارد که اعضای پایگاه یا بقیه مردم از آنها اطلاعی ندارند؟

– قالبتراش: ببینید شما وقتی یک مدیریت مردمی دارید پس منابع مالی چندانی ندارید، منابع قدرتی هم ندارید، خیلی سخت است. البته ما قابل این نیستیم که این مطلب را عرض کنیم ولی این یک واقعیت است که این مدیریت درواقع فرماندهی بر دل هاست، وگرنه این منابعی که اهرم های قدرت یک مدیر هستند اعم از توبیخ، تشویق، استفاده از منابع مالی، اینجا خرج کن، آنجا خرج نکن یا این پست را از فلانی بگیر به فلانی بده… در بسیج از این خبرها نیست. و وقتی اینها نیست مدیریت شما باید یک مدیریتِ با خلوص نیت باشد، خدایی باشد و از جای دیگری کمک بگیرید و اهداف سازمان را پیش ببرید. البته این ها مانع نیست بستگی دارد شما از چه منظری به آن نگاه کنید… به ظاهر این طور است. البته یک سری مسایل دیگری هم هست که اینجا مجال گفتن آن نیست.

ندای اصفهان: به نظر شما رمز پیروزی یک فرمانده موفق چیست؟

– محمد قالبتراش: البته من که خودم فرمانده پایگاه موفقی نبودم.

ندای اصفهان: اختیار دارید.

– نه این یک واقعیت است و در این صحبت هایی که خدمتتان عرض می کنم جای هیچگونه تعارفی نیست. یک فرمانده پایگاه موفق فرمانده ای است که بتواند بر قلوب مردم فرماندهی کند. البته نه این که فرماندهی کند، منظورم این است که مردم دوستش داشته باشند، خلقیات درستی داشته باشد، رفتار و کردار درستی داشته باشد. همان پارامترهایی که حضرت آقا برای یک بسیجی شاخص فرمودند را داشته باشد. آن فرماندهانی هم که در زمان جنگ بودند اغلب بسیجی بودند اگر از آنها الهام و مدد بگیریم و فرمایشات مقام معظم رهبری را هم سرلوحه قرار بدهیم یک فرمانده موفق هستیم. و واقعیت هم این هست که فرماندهی موفق است که بتواند بر دلها حکومت کند و برخورد صحیح داشته باشد. چون همانطور که می دانید اعتقاد ما بر این است که اول بسیجی عالم امیرالمومنین روحی فداه بودند. اگر به آن پارامترها برسیم حتی اگر شده به حسب ظاهر، می توانیم بگوییم که یک فرمانده موفق هستیم.

ندای اصفهان: انشاالله که همین طور هم هست. چه کار کنیم تا مشارکت بسیجی ها در برنامه های سازمانی بهتر و بیشتر بشود؟

– ببنید الآن شرایط جامعه ما با بیست سال پیش متفاوت است با دهه های اول انقلاب متفاوت است. ما واقعا معضلات بسیاری داریم در بخش فرهنگی ولی من همیشه به بقیه دوستان هم گفته ام، ما خودمان باید شرایط را ایجاد کنیم، نه اینکه شرایط خودش ایجاد بشود و ایجاد شرایط هم باز بستگی به رفتار و کردار ما و اخلاقیات ما دارد. ما اگر در بسیج بتوانیم آن چیزی که سفارش شده ی اسلام است و راهبردهایی که مقام معظم رهبری می فرمایند پیاده کنیم برای جذب نیرو مشکلی ایجاد نمی شود. امروزه با این همه تبلیغات سوئی که از طرف دشمن به طرق مختلف چه ماهواره ها چه شبکه های اجتماعی و چه از طریق دیگر رسانه ها انجام می شود، خب بالتبع کار کردن خیلی سخت می شود ولی شما وقتی آدم خوبی باشید مطمئن باشید افراد خوبی هم کنارتان جمع می شوند.

ندای اصفهان: بسیار عالی، به نظر شما چه کار کنیم تا بسیج منظم تر و دقیق تر از قبل کار کند؟

– بسیج از زمانی که به سازمان بسیج مستضعفین تبدیل شده، خب خیلی شرایط قاعده مندی دارد و از اول هم داشت. باز هم اشاره کنم که باید فرمایشات رهبری را سرلوحه قرار بدهیم. حضرت امام فرمودند: «سلسله مراتب را به خاطر خدا رعایت کنید». یعنی بحث شرعیتی دارد. وقتی می خواهیم نظم بدهیم باید از خودمان شروع کنیم. من که یک فرمانده پایگاه هستم اگر در جلسه ای مثل تسلیح شب که پوشیدن لباس نظامی الزام دارد، با لباس شخصی حاضر شوم قطعا نظم برنامه های بعدی به هم می خورد. نکته دیگر اینکه ما وقتی خودمان قانونی را تصویب کردیم باید اول خودمان به آن بها دهیم و احترام بگذاریم. البته یک نکته دیگری هم وجود دارد و آن اینکه وقتی شما دارید با یک نیروی مردمی کار می کنید، با نیرویی که خالصا و مخلصا کار می کند و نه از جایی حقوقی می گیرد و نه پولی به او داده می شود و تحت فرمان فرمانده کل قواست، شاید نتوانید آن نظم نظامی گونه را پیاده کنید. در اینجا نظم عقاید و نظم عاطفی است که می تواند کمک کننده باشد.

ندای اصفهان: فکر می کنید امروز بسیج چه چیزهایی کم دارد که اگر به آن اضافه شود، بهتر عمل می کند؟

– بسیج همه چیز دارد. متاسفانه یک تفکر غلطی وجود دارد که ما فکر می کنیم پول می تواند همه چیز را حل کند ولی مهمترین چیزی که در بسیج هست همت است؛ همت همه بسیجی ها. بعضی از برنامه ها هست که دولت نمی تواند محقق کند، سازمان های عریض و طویل هم نمی توانند انجام دهند ولی بسیجی ها وارد می شوند و آن را محقق می کنند. من فکر می کنم بسیج چیزی کم ندارد ولی وقتی کسی را به عنوان فرمانده پایگاه در نظر گرفتیم این شخص وقتی بتواند از منابع خودش بهترین استفاده را داشته باشد قطعا با مشکلات کمتری هم روبرو خواهد شد.

ندای اصفهان: نکته و مطلب پایانی اگر باقی مانده است بفرمایید.

-محمد قالبتراش: بسیجی ها خادمین مردم هستند، شما این صحبت را از بنده می شنوید که در این چهل و سه چهار سالی که از خدا عمر گرفته ام نیمی از آن را در بسیج بوده ام و اگر صدبار هم کشته شوم و دوباره زنده شوم دوباره همین راه را ادامه خواهم داد. مردم بدانند که بسیجی ها دوستشان دارند و بسیجی ها از دل مردم اند و اهل ریا هم نیستند. حضرت آقا فرمودند که بسیجی یک کارت عضویت در جیبش دارد که این سند شهادتش است و چیزی بیشتر از این ندارد و چیزی بیشتر از این هم نمی خواهد. هر حرکتی که از سمت بسیجی هاست «عاشقانه» است و درواقع «خدایی» است و هیچ چیزی جز امنیت و سلامت برای مردم نمی خواهند. آرزو دارم که همه دوستان موفق باشند و این کوچکترین کاری که ما انجام می دهیم مورد قبول درگاه حضرت حق باشد و آقا حجت ابن الحسن به عنوان یک خادم کوچک ما را قبول کند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. خواننده گفت:

    گفتگوى جالبى بود با آرزوى موفقيت براى ايشان

  2. ناشناس گفت:

    با تشکر
    خوب بود

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715