یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
 تهاجم فرهنگی و اقتصاد مقاومتی در مد و لباس   

اگر بگوییم عمده" تهاجم" در قالب" تهاجم فرهنگی" متمرکز شده و محوریت بغض دشمن بر امور فرهنگی بنا نهاده شده حرفی بیراهه نگفته‌­ایم. با این پیش‌­فرض می­‌توان ترویج سبک زندگی را به­ عنوان یکی از تکالیف مهم فرهنگی در جامعه تلقی کرد.

 به گزارش ندای اصفهان،حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در یادداشتی به بررسی موضوع تهاجم فرهنگی در مد و لباس پرداخته که متن آن به این شرح است:

«اگر بگوییم عمده” تهاجم” در قالب” تهاجم فرهنگی” متمرکز شده و محوریت بغض دشمن بر امور فرهنگی بنا نهاده شده حرفی بی‌راهه نگفته‌­ایم. با این پیش‌­فرض می‌­توان ترویج سبک زندگی را به­عنوان یکی از تکالیف مهم فرهنگی در جامعه تلقی کرد. سبک زندگی دارای شئونات و ویژگی­های گوناگونی است که با فرهنگ‌­ها،روش­‌ها، رفتارها و رویه‌­ها شکل گرفته و در قالب­‌های مختلف و با نام­‌های متفاوت به­‌ویژه در قالب” مد ” در جوامع جاری می­‌شود.

تهاجم صرف‌­نظر از شکل آن در ذات خود دارای ابعاد مختلفی است که شاید مهم­‌ترین آن در قالب وابستگی نمایان شده و ملت­ها را بر اساس داده­های خود مدیریت و اهداف ذاتی خود را عملی می­سازد.

در مقابل، یکی از ویژگی­‌های مهم و بارز در ساختار مقاومتی، استقلال و عدم وابستگی و خودباختگی است.

با این مقدمه و برشمردن شکل­‌های مختلف سبک زندگی و پذیرش تنوع و تغییر در مقاطع و شرایط مختلف با نام”مد” باید پذیرفت که سبک زندگی در اصل و شیوه بکارگیری آن در صورت­های مختلف به خصوص در حوزه مد و لباس همواره در معرض این واقعیت قرار داشته و می‌­تواند در ساختار فرهنگی و اقتصادی و سیاسی کشور نقش جدی ایفا نماید.

پاسخ به این مهم و پیدا کردن راه اصولی نیاز به درنوردیدن زمان، مکان و علوم ندارد. اقتصاد مقاومتی اقدامی تاکتیکی نیست بلکه ایجاد یک نگاه و نگرش اصولی است که توجه به آن وابستگی را از بین می‌­برد.

حوزه مد و لباس از فاکتورهای بسیار مهم و تأثیرگذار در این مجموعه است. مقام معظم رهبری با نگاهی اصولی و محوری مد را تأیید کرده و موافقت خود را با آن اعلام فرموده و قیدی اساسی به عنوان داخلی­ بودن بر آن نهادند که هم اکنون در قالب کلامی دیگر با عنوان اقتصاد مقاومتی متبلور شده است.

اقتصاد مقاومتی، مقاوم ­سازی همه امور اعم از سبک زندگی با تمامی زیر شاخه­های آن به ویژه مد و لباس با شرط داخلی بودن و پویایی آن در عرصه جهانی است به طوری که از مناسبات طوری استفاده شود که وابستگی­‌های تهدیدآمیز و خطرساز کاهش یافته و روی دیگری از آن یعنی استقلال و قطع وابستگی نمایان گردد.

خوشبختانه مدتی است که با نگاه عمیق و باور ظرفیت­‌های داخلی و اتکاء به اساتید، دانشگاهیان، هنرمندان، طراحان، تولیدکنندگان ، صنعت و سایر  دست­اندرکاران حوزه مد و لباس و اعتماد مسئولان مختلف کشور شرایط توسعه اقتصاد مقاومتی در مد و لباس فراهم شده و نشانه‌­هایی را می توان به راحتی در جامعه ملاحظه کرد. شاید تا پیش از این دسترسی به طرح­های زیبا و با کیفیت داخلی کمی با سختی روبرو بود. اما مشارکت دانشگاهیان، خلاقیت طراحان، تلاش تولیدکنندگان و همکاری مسئولان سختی­‌ها را کاهش داده وباعث شده نمونه‌­های رنگارنگ، زیبا و با کیفیت و منطبق با ارزشهای ملی و دینی را به طور گسترده کنارمان ببینیم. این اقدامات در حالی شکل می‌­گیرد که توان انتخاب مردم نیز هر روزه افزایش پیدا کرده و با اعتماد به اهالی این حوزه شاهد ارتقاء قدرت انتخاب مردم در پوشش زیبا، داخلی و در عین حال عفیف هستیم.

مد و لباس به لحاظ گستردگی از متغیرهای درون­‌زا است که در مقابل متغیرهای برون‌­زا دارای ویژگی­‌های ارزشمند به ویژه خودکفایی است. این حوزه به دلیل داشتن فرآیندی گسترده و البته تأثیرگذار تلاشی مضاعف را می­‌طلبد که با توجه بیشتر به آن نتایج ارزشمندی را به بار خواهد نشاند.

حوزه مد و لباس در مدت کوتاه عمر خود، با ایجاد راه‌­های قانونی همه جانبه توانسته تأثیرگذاری خود را به اثبات برساند. حال که تمامی تلاش­‌ها در گام اولیه مؤثر افتاده و اقتصاد مقاومتی نیز چراغ راه همه حوزه قلمداد شده جامعه مد و لباس جلودار تمام حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی آمادگی خود را برای ایفای این مهم اعلام می­‌دارد.

منبع:فارس

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز