پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
زاکانی در نشست «نفوذ از توهم تا واقعیت»:
 بدترین نوع نفوذ وجود مسئولانی است که مثل بنی صدر عمل می‌کنند/ دستگیری خبرنگاران حاصل ۳ سال کار بود   

نماینده مردم تهران گفت: بنی صدر کسی بود که مردم انتخابش کردند و از صندوق رای بیرون آمد اما تصمیماتش تماما به ضرر مردم و انقلاب اسلامی بود.

به گزارش ندای اصفهان، علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون برجام و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشستی که امروز تحت عنوان نفوذ از توهم تا واقعیت در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد درخصوص سطوح مختلف نفوذ طی ۳۷ سال عمر انقلاب گفت: ۳۷ سال است که اندونزی گزینه روی میز آمریکا بوده، هست و خواهد بود اما پیرامون اینکه تا چه مقدار این نفوذ محقق شده است صحبت نشده و من می‌خواهم امروز به سه حوزه نفوذ در کشور اشاره کنم.
وی در خصوص بد‌ترین نوع نفوذ اظهار داشت: بد‌ترین نوع نفوذی است که اتفاق افتاده و سرفصل آن مربوط به متن جامعه می‌شود چرا که به تبع آن تغییر ذائقه‌ها و باورهای مردم از جمله اثراتش خواهد بود که من از این نفوذ به عنوان حاد‌ترین نوع نفوذ یاد می‌کنم چرا که هنگامی که رخ دهد هیچ راه بازگشتی وجود نخواهد داشت و کل نظام را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
نماینده مردم تهران در خصوص نفوذ در حوزه سیاسی نیز خاطر نشان کرد: خطر نفوذ در این حوزه کمتر از نفوذ اول است و مربوط به محدوده مسئولان کشور می‌شود به نحوی که مسئولین سر کار بیایند که علی رغم ادعای دایه دار بودن حقوق ملت و مردم دستورات و تصمیمات اشتباهی را بگیرند که آنچه دشمن می‌خواهد به دست مسئولان کشور رقم بخورد.

زاکانی نمونه بارز این نفوذ را بنی صدر عنوان کرد و افزود: بنی صدر کسی بود که مردم انتخابش کردند و از صندوق رای بیرون آمد اما تصمیماتش تماما به ضرر مردم و انقلاب اسلامی بود این‌‌ همان نفوذی است که سال ۷۹ کیان تاج منش در اظهارات خود به آن اشاره می‌کند و می‌گوید ماموریت من ایجاد سازمان‌ها و NGO‌هایی است که به سبب آن بتوان باور فردی مردم جامعه را تخریب نمود و دستی تنومند را برای پکاندن درخت تنومند انقلاب ایجاد نمود.
رئیس کمیسیون ویژه برجام ادامه داد: یکی دیگر از راه‌های نفوذ باور زدایی در حوزه فرهنگی و اقتصادی است که تا حدی نیز نفوذ در این زمینه محقق شده است و اگر من می‌گویم نفوذ در حوزه سیاسی و تصمیم غلط مسئولان موجب ایجاد پتانسیل برای تغییر در جامعه می‌شود باید گفت نفوذ در حوزه فرهنگ نیز به همین اندازه می‌تواند ضرر آفرین باشد.
وی در پایان سخنان خود یادآور شد: اگر اینک عده‌ای در کشور نگران مسئله برجام هستند به این علت است که برجام خودش دروازه‌ای برای نفوذ قرار نگیرد.
در ادامه این نشست نماینده مردم تهران به سوال برخی از دانشجویان حاضر در این جلسه پاسخ داد.
زاکانی ابتدا در پاسخ به این سوال که چرا عده‌ای در کشور از نفوذ همانند کلمه فتنه استفاده ابزاری می‌کنند و اینکه آیا اطلاعات سپاه علی رغم آنچه در قانون اساسی تصویب شده حق دستگیری خبرنگاران را دارد یا خیر گفت: اطلاعات و اسنادی که دوستان اطلاعات سپاه دوشنبه هفته پیش در مجلس به ما دادند وضعیت را بسیار نامناسب و وخیم نشان می‌داد آن روز حدود یک ساعت و نیم به توضیح و تفسیر این اسناد و اطلاعات پرداخته شد و چیز پنهانی هم نبود اطلاعات سپاه برای این کار حدود سه سال است که دارد کار می‌کند و خبرنگارانی که امروز دستگیر شده‌اند در واقع سرشاخه‌هایی هستند که مستقیما با عوامل خارجی در ارتباط بوده و پول و اعتبار برایشان واریز می‌شده است.
رئیس کمیسیون ویژه برجام با تاکید براینکه همه این خبرنگاران با حکم قوه قضاییه دستگیر شده‌اند خاطر نشان کرد: هیچ نهادی به خودی خود حق دستگیری کسی را نداشته و ندارد و اطلاعات سپاه نیز طبق چارچوب قانونی مصوب و ابلاغی از مجاری قانونی کشور اقدام به چنین کاری کرده است.
وی در خصوص اظهارات خود گفت: کشور ایران به این علت که در معرض تهاجمات اطلاعاتی بسیاری قرار می‌گیرد پوشش دو گانه اطلاعاتی دارد به نحوی که دو مجاری اطلاعاتی به صورت جداگانه اما با هم پوشانی هم یکی از مهم‌ترین ابعاد ایجاد ثبات امنیت در کشور هستند تا حدی که اگر نفوذ در یکی از آن‌ها صورت بگیرد نهاد دومی توانایی و قدرت مدیریت شرایط را داشته باشد و از نظر من اسنادی که هفته پیش در خصوص این خبرنگاران برای مجلس ارائه شد نشان دهنده رخ دادن اتفاق وخیمی در پس پرده است.
نماینده مردم تهران در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان مبنی براینکه چرا دلواپسان در داخل کشور و اسرائیل هر دو نسبت به مذاکرات و برجام هم عقیده هستند و اینکه آیا شما هم اسرائیل را قبول دارید یا نه گفت: ما اسرائیل را قبول نداشته و نخواهیم داشت و آن را نامشروع نیز می‌دانیم چنین سخنانی از نظر من یک مغلطه است اگر من بین صحبت‌هایم از جمهوری خواهان و دمکرات‌ها سخن به میان آوردم به این خاطر بود که آن‌ها در برخورد خود با انقلاب اسلامی تضاد یا اختلافی ندارند چون هدفشان نابودی این نظام است آن‌ها معتقدند که کار ایران را باید یکسره کرد و اسرائیل نیز اصرار دارد به هیچ عنوان به ایران زمان داده نشود اما برجام به خاطر فرصت‌هایی که به ایران داده است مورد رد اسرائیل قرار گرفته است.
زاکانی ادامه داد: اینکه عده‌ای در داخل کشور به تعبیری دلواپس نام گرفته‌اند به این خاطراست که این افراد فکر می‌کنند با تصویب برجام ممکن است خطراتی برای ایران اسلامی حادث شود چرا که در این مسیر ما با دشمن خود وارد مذاکره شده‌ایم و همه حرف این افراد این است که دشمن عنصر خنثی تلقی نشود.
رئیس کمیسیون ویژه برجام در خصوص بررسی‌های انجام شده بر روی متن برجام عنوان کرد: وقتی سند برجام را بررسی کردیم شاهد این بودیم که متن طرف غربی به نحوی تنظیم شده است که به ایران دید دشمنی دارد اما سند برجام از سوی ایران به نحوی تنظیم شده که در آن اعتمادی به طرف مقابل دیده می‌شود باید به این مسئله توجه ویژه‌ای داشت که برجام مهم‌ترین سندی است که بین ما و دشمن قطعی ما نوشته شده است و از نظر من باید کسانی را هم که نگران نیستند از خواب غفلت بیدار کرد و اگر هوشیار نشدند به آن‌ها سو ظن پیدا کرد.
وی هم چنین با اشاره به اینکه برجام اشکالات متعدد بسیاری دارد تصریح کرد: اگر دقت‌های رهبری در برجام لحاظ نشود حتما برجام منشا آسیب جدی برای کشور خواهد بود.
نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال که آیا سیاست‌های آمریکا و روسیه با هم یکی و در یک راستا است و اینکه دیدار اخیر پوتین با رهبری رو چه طور ارزیابی می‌کنید گفت: امام (ره) در دوم آذر ۱۳۶۷ فرمودند اگر از مسئولان کسی باشد که فکر کند آمریکا و شوروی ما را آرام خواهند گذاشت و با ما کنار خواهند آمد این اوج ساده اندیشی است؛ ما در میدانی وارد شده‌ایم که دو قطب شرق و غرب جهان را برای خود به دو نیم تقسیم کرده‌اند و ما در این میدان استقلال و آزادی را در داخل و نه شرقی و نه غربی را در خارج به عنوان چارچوب اصلی نظام خود بیان کردیم.
زاکانی در خصوص نوع عملکرد روسیه و همکاری‌های آن با ایران نیز یادآور شد: طی جلساتی که پوتین با حاج قاسم سلیمانی داشت سردار از رئیس جمهور روسیه خواسته بود تا خطرات جدی کشور خود را بیان کند که حاج قاسم یکی از این تهدیدات را مسلمانانی می‌داند که در کشور روسیه منحرف شدند و به گروه‌های تکفیری داعش برای ایجاد ناامنی در منطقه ملحق گشته‌اند طی این جلسات بوده است که سردار سلیمانی می‌گوید یکی از خطرات جدی روسیه بازگشت این افراد به کشور خودشان است که امروز مشابه این اخطار را در شرایط پاریس می‌بینیم.
رئیس کمیسیون ویژه برجام اقدام پوتین و نوع عملکرد ایران را یک حرکت پیشدستانه عنوان کرد و گفت: پوتین با این حرکت می‌خواست اتفاقی که امروز در پاریس در حال رخ دادن است در کشورش اتفاق نیفتد.
وی هم چنین روسیه را عنصر مرتبط با ایران اسلامی عنوان کرد و ضمن تاکید براینکه ایران هم چنان رویکرد نه شرقی نه غربی خود را حفظ کرده است افزود: ما با حفظ این چارچوب‌ها سعی در استفاده سایر ظرفیت‌ها برای پیشبرد اهدافمان داریم و نمی‌شود چین یا روسیه را با آمریکایی که آروزیش ریشه کن کردن ایران است مقایسه کرد.

منبع:دانشجو

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز