سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
نقدی بر فیلم "پدر آن دیگری"
 کاری نصفه در سینمای کودک!/ وقتی نمی‌شود راحت با خانواده به سینما رفت   

"پدر آن دیگری" فیلمی است کودک محور که مسئله بی توجهی والدین به کودک و تبعیض میان فرزندان را نمایش می دهد. این فیلم با اقتباس از رمان "پدر آن دیگری" نوشته پرینوش صنیعی ساخته شده و از این حیث، قابل تحسین است. رمانی که داستان سکوت خودخواسته کودکی را بر اثر بی توجهی و رفتار نامناسب پدرش، روایت می کند.

به گزارش ندای اصفهان ، موتیسم یا لالی انتخابی در روانپزشکی به اختلالی گفته می شود که طی آن برخی کودکان، علی رغم برخورداری از توانایی تکلم، به طور ارادی سکوت کرده و یا فقط با افرادی خاص ارتباط کلامی برقرار می کنند.

در این فیلم، ناصر و مریم زوجی دارای سه فرزند به نام های آرش، شهاب و آروند هستند که فرزند دومشان شهاب، با وجود سلامت جسمانی، به دلیل برخوردهای نامناسب خانواده و اطرافیان خصوصا پدرش، ۶ سال است حرف نمی زند.


ناصر (با بازی حسین یاری) پدر پُرکاری است که برای اخذ ترفیع و ارتقای سازمانی، فرصت کمتری را به بودن در کنار خانواده خود اختصاص می دهد و در عین حال، علاقه زیادی به آرش و آروند داشته و مرتبا شهاب را سرکوفت می زند. مریم (با بازی هنگامه قاضیانی) اما تنها حامی شهاب بوده و برای او مادری دلسوز است و برخلاف ناصر، نسبت به دو فرزند دیگر خود، علاقه کمتری نشان می دهد. در این میان سرزنش های همیشگی عمو و یکی از مادربزرگ هایش که در همسایگی آنان زندگی می کنند، موجب تحریک شهاب و لجبازی بیشتر او می شود. اما علی رغم همه محبت های مادر، مشکلات روحی و شخصیتی شهاب تقریبا تا انتهای فیلم و لحظه ورود دیگر مادربزرگش به خانه شان ادامه دارد و نهایتا همراهی و همدلی این مادربزرگ با او، موجب می شود که شهاب زبان به صحبت باز کند.


دوگانه تقابلی “ناصر، آرش” و “مریم، شهاب” در برخی از صحنه های فیلم از حد معمول فراتر رفته و غیرواقعی می شود مثلا در فیلم می بینیم که ناصر خطاب به مریم می گوید: “نکنه باز بچه دیوونت – شهاب – کار دست ما داده؟” و معتقد است که عشق شهاب، چشم مریم را کور کرده و باعث شده تا خنگی شهاب را نبیند! از طرفی دیگر مریم درباره آرش – پسر بزرگش – خطاب به ناصر به کنایه می گوید: “آقا آرش عادت دارن چیزهای سالمو خراب کنن!” البته این تقابل از سمت ناصر با شدت بیشتر و پررنگ تری ادامه دارد و حتی به شهاب، فحاشی هم می کند!

از این رو می توان گفت که توصیف پدر در این فیلم، مناسب نیست و بخشی از این اشکال، ریشه در شخصیت پردازی نامناسب کاراکتر دارد زیرا یک پدر هر قدر هم که بی‌رحم باشد، تا این میزان با فرزند خردسالش سرد و تند برخورد نمی‌کند. اما بازی مهدیار عزیزی در نقش شهاب از جمله اجراهای خوب و قابل تحسین فیلم است.

انتهای پیام/

منبع : جهان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز