چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
نقدی بر فیلم "پدر آن دیگری"
 کاری نصفه در سینمای کودک!/ وقتی نمی‌شود راحت با خانواده به سینما رفت   

"پدر آن دیگری" فیلمی است کودک محور که مسئله بی توجهی والدین به کودک و تبعیض میان فرزندان را نمایش می دهد. این فیلم با اقتباس از رمان "پدر آن دیگری" نوشته پرینوش صنیعی ساخته شده و از این حیث، قابل تحسین است. رمانی که داستان سکوت خودخواسته کودکی را بر اثر بی توجهی و رفتار نامناسب پدرش، روایت می کند.

به گزارش ندای اصفهان ، موتیسم یا لالی انتخابی در روانپزشکی به اختلالی گفته می شود که طی آن برخی کودکان، علی رغم برخورداری از توانایی تکلم، به طور ارادی سکوت کرده و یا فقط با افرادی خاص ارتباط کلامی برقرار می کنند.

در این فیلم، ناصر و مریم زوجی دارای سه فرزند به نام های آرش، شهاب و آروند هستند که فرزند دومشان شهاب، با وجود سلامت جسمانی، به دلیل برخوردهای نامناسب خانواده و اطرافیان خصوصا پدرش، ۶ سال است حرف نمی زند.


ناصر (با بازی حسین یاری) پدر پُرکاری است که برای اخذ ترفیع و ارتقای سازمانی، فرصت کمتری را به بودن در کنار خانواده خود اختصاص می دهد و در عین حال، علاقه زیادی به آرش و آروند داشته و مرتبا شهاب را سرکوفت می زند. مریم (با بازی هنگامه قاضیانی) اما تنها حامی شهاب بوده و برای او مادری دلسوز است و برخلاف ناصر، نسبت به دو فرزند دیگر خود، علاقه کمتری نشان می دهد. در این میان سرزنش های همیشگی عمو و یکی از مادربزرگ هایش که در همسایگی آنان زندگی می کنند، موجب تحریک شهاب و لجبازی بیشتر او می شود. اما علی رغم همه محبت های مادر، مشکلات روحی و شخصیتی شهاب تقریبا تا انتهای فیلم و لحظه ورود دیگر مادربزرگش به خانه شان ادامه دارد و نهایتا همراهی و همدلی این مادربزرگ با او، موجب می شود که شهاب زبان به صحبت باز کند.


دوگانه تقابلی “ناصر، آرش” و “مریم، شهاب” در برخی از صحنه های فیلم از حد معمول فراتر رفته و غیرواقعی می شود مثلا در فیلم می بینیم که ناصر خطاب به مریم می گوید: “نکنه باز بچه دیوونت – شهاب – کار دست ما داده؟” و معتقد است که عشق شهاب، چشم مریم را کور کرده و باعث شده تا خنگی شهاب را نبیند! از طرفی دیگر مریم درباره آرش – پسر بزرگش – خطاب به ناصر به کنایه می گوید: “آقا آرش عادت دارن چیزهای سالمو خراب کنن!” البته این تقابل از سمت ناصر با شدت بیشتر و پررنگ تری ادامه دارد و حتی به شهاب، فحاشی هم می کند!

از این رو می توان گفت که توصیف پدر در این فیلم، مناسب نیست و بخشی از این اشکال، ریشه در شخصیت پردازی نامناسب کاراکتر دارد زیرا یک پدر هر قدر هم که بی‌رحم باشد، تا این میزان با فرزند خردسالش سرد و تند برخورد نمی‌کند. اما بازی مهدیار عزیزی در نقش شهاب از جمله اجراهای خوب و قابل تحسین فیلم است.

انتهای پیام/

منبع : جهان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق