شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
«برجام» و «بیانیه الجزایر» در گفت‌وگوی تفصیلی فارس با جواد منصوری
 تفکر روحانی در برخورد با آمریکا اشتباه است/ «تفسیرپذیری اصطلاحات» وجه تشابه برجام و بیانیه الجزایر   

معاون سابق وزیر امور خارجه، وجود اصطلاحات و فرمول‌های پیچیده‌ و قابل تفسیر را از ضعف‌های بیانیه الجزایر میان ایران و آمریکا دانست و گفت: این ضعف در برجام نیز وجود دارد و اصطلاحات تفسیرپذیر بسیاری در آن به چشم می‌خورد.

به گزارش ندای اصفهان، مهدی بختیاری و هاجر تذری: ۴۴۰ روز پس از اشغال سفارت آمریکا توسط  دانشجویان پیرو خط امام و به بن بست رسیدن راهکار‌های حل و فصل این بحران، دو طرف مسئله یعنی ایران و آمریکا تصمیم گرفتند در کشوری ثالث با هم گفتگو کنند.

آمریکا پس از ۱۳ آبان ۵۸ و گروگانگیری اعضای سفارتش توسط دانشجویان پیرو خط امام تلاش های بسیاری انجام داد تا ۵۲ گروگان خود را آزاد کند؛ قطع روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران، بلوکه کردن اموال و دارایی‌های ایران، عدم تحویل تمامی محموله‌های تسلیحاتی که توسط ایران خریداری شده و هنوز در آمریکا بود و شکست ارتش آمریکا در عملیات پنجه عقاب(طبس) آمریکا، مسیری بود که ایالات متحده تا پیش از رسیدن به «توافق سیاسی» که بیانیه الجزایر نام گرفت، پیمود ولی از آنها جوابی نگرفت.

بیانیه الجزایر از مقطع انعقاد تاکنون از جنبه‌های گوناگون مورد نقد منتقدان قرار گرفته و برخی معتقدند این توافقنامه به نفع آمریکا تمام شد و این آنها بودند که به تعهدات خود نسبت به ایران عمل نکردند.

برخی کارشناسان معتقدند معاهده‌ای که امروزه تحت عنوان برجام از آن نام برده می‌شود در برخی جنبه‌ها از جمله «تفسیر پذیر بودن اصطلاحات» به بیانیه الجزایر شباهت زیادی دارد.

 

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق