سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
 سرانه مطالعه در اصفهان۳۹ دقیقه است   

مظفر چشمه سهرابی روز چهارشنبه در آیین تجلیل از کتابداران شهر اصفهان با اشاره به انجام تحقیقی در باره میزان مطالعه مردم اصفهان افزود: در این تحقیق، مجموعه مناطق اصفهان بدون تاکید روی منطقه خاص، تحت پوشش قرار گرفت . وی افزود: در سرانه مطالعه قبلی، مجموع زمانی که به خواندن قرآن و احادیث اختصاص یافته بود، بین چهار تا ۷۸ دقیقه بود.

 

به گزارش ندای اصفهان ، چشمه سهرابی با بیان اینکه آمار متعددی در باره سرانه مطالعه در کشور وجود دارد، گفت: شهرها و مراکز استانی در کشور وجود دارد که میانگین سرانه مطالعه در آنها بین ۴ تا ۲۲ دقیقه است.
وی با بیان اینکه دانش باید مبنای تصمیم گیریها قرار بگیرد، گفت: بر اساس تحقیق به عمل آمده، پنج شهر در کشورهای آمریکا، اسپانیا، فنلاند، استرالیا و سنگاپور شرایط لازم را دارند و وارد فرآیند ‘شهرهای دانشی’ شده اند.
شهر دانش محور، شهری است که از دانش به عنوان مهمترین و قویترین اهرم برای توسعه شهری استفاده می‏کند.
شهرهای دانشی از طریق پژوهش، فناوری و تفکر دانش محور، قابلیت خلق ارزش افزوده برای ذینفعان خود را دارند و سرمایه‏ های اجتماعی خویش را از طریق تبدیل دارایی‏ های مبتنی بر دانش به راه‏حل‏ های نوآورانه توسعه می‏ دهند.
استادیار دانشگاه اصفهان گفت: پایه و اساس و برنامه های راهبردی این شهرها بر مبنای دانش طراحی شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه از نظر محیط زیست و سازگاری در شهرهای دانشی، کیفیت زندگی افزایش پیدا می کند، اظهار کرد: پایه و اساس همه کارها در شهرهای دانشی بر اساس برنامه ریزی راهبردی و علمی است.
چشمه سهرابی با بیان اینکه توجه به محیط زیست یک مولفه کلیدی برای ورود به شهرهای دانشی است، گفت: شهرهای زیادی در دنیا مدعی ورود به این فرآیند هستند.
استادیار دانشگاه اصفهان با بیان اینکه بعضی از کشورها فرآیند دانشی شدن را از سال ۱۹۹۵ شروع کردند و در سال ۲۰۱۰ به نتیجه رسیدند، گفت: هدف از ایجاد شهرهای دانشی، ارتقا کیفیت زندگی و داشتن شهری هوشمند است.
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در بسیاری از استانها فعالیت هایی در این زمینه شروع شده است، افزود: در بین شهرهای کشور تنها شهری که بیشترین شرایط را برای ورود به شهرهای دانشی دارد، اصفهان است.
وی تصریح کرد: همدان یکی از شهرهایی بود که در گذشته برنامه ریزی شهری در آن بدرستی انجام شده بود، اما امروز وقتی شهرهای دانشی را با هم مقایسه می کنیم، اصفهان اولویت دارد.
استادیار دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در مورد سواد علمی مردم اصفهان اطلاعات دقیق و مشخصی وجود ندارد، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، از نظر سواد فرهنگی، اصفهان در وضعیت خوبی قرار دارد.
چشمه سهرابی گفت: اصفهان بیشترین مهاجر و دانشجو را در خود جای داده است و از نظر شرایط جغرافیایی، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و زیرساخت های مناسب شهری، بافت منظمی دارد .
وی افزود: حمایت رهبری شهری در اصفهان وجود دارد و مدیران و دست اندرکاران مراکز آموزشی و پژوهشی بویژه شهرداری ها خواهان تغییر و پیشبرد مسائل شهر هستند.
چشمه سهرابی با بیان اینکه اصفهان سومین شهر خلاق کشور است، تصریح کرد: اصفهان می تواند به سمت شهر دانشی حرکت کند اما هنوز وارد این مرحله نشده است.
وی با بیان اینکه بخش عمده تحقیقات و پروژه ها بدون استفاده باقی می ماند، گفت: ۹۵ درصد از مدیران سازمانهای استان اصفهان از نتایج تحقیقات درسی بهره مند نمی شوند که عیب بزرگی در شهرهای دانشی محسوب می شود.

استادیار دانشگاه اصفهان گفت: ایجاد زیرساخت های فناوری، دانشگاه ها، مراکز آموزشی و شرکت های دانش بنیان به معنای ایجاد شهر دانشی نیست .
چشمه سهرابی با بیان اینکه کلیدی ترین بازیگران شهرهای دانشی،کتابداران هستند، گفت: بخش بزرگی از بازیگران شهرهای دانشی در حوزه اطلاعات فعالیت می کنند.
وی گفت :کارگزاران دانشی بسیار خوبی در اصفهان وجود دارند که می توان روی آنها سرمایه گذاری کرد که بخشی از این کارگزارن کتابداران هستند.
رییس دانشگاه اصفهان نیز در این آیین گفت: کتابداران، موتور محرکه علم و دانش و زندگی هستند.
هوشنگ طالبی افزود: به روز نگه داشتن مجموعه کتابخانه ها در شرایط انفجار اطلاعات، دیگر امکانپذیر نیست.
طالبی با اشاره به اهمیت طرح امانت بین کتابخانه ای گفت: امانت کتابخانه ای یک داد و ستد بر مبنای قوانین خاص است.
وی افزود: در این طرح نیاز مراجعه کنندگان به کتابخانه ها بیش از پیش مرتفع می شود.
رییس دانشگاه اصفهان گفت: توسعه کتابخانه ها و دسترسی عموم به کتاب در قالب طرح امانت بین کتابخانه ای امکانپذیر می شود.
طالبی با بیان اینکه سرانه کتابخوانی ما از نظر کتابخوانی عمومی با سرانه کتابخوانی ایده آل فاصله زیادی دارد، خاطرنشان کرد: آنچه که در سالهای گذشته در زمینه ارتقا سرانه کتابخوانی تحقق پیدا کرده است، جای قدردانی دارد.
طرح امانت بین کتابخانه ای در شهر اصفهان بین کتابخانه های دانشگاه اصفهان، شهرداری اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان،دانشگاه مالک اشتر، مرکز تحقیقات معلمان و خانه ریاضیات اصفهان اجرا می شود.
در این مراسم از ۴۰۰ نفر از کتابداران کتابخانه های شهرداری اصفهان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه هنر، دانشگاه مالک اشتر ، مرکز تحقیقات معلمان و خانه ریاضیات اصفهان تجلیل شد.

 

 انتهای پیام/
منبع :

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز