پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
 کتاب فارسی دبیرستان تفییر می‌کند   

رئیس گروه تایف کتب درسی فارسی از تالیف کتاب فارسی دهم و آغاز تغییر کتب درسی دوره دبیرستان از امسال خبر داد.

به گزارش ندای اصفهان ، فریدون اکبری شلدره عصر پنج شنبه در اختتامیه همایش ملی بررسی موضوعی کتاب درسی زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه از منظر تعلیم و تربیت باید نازها و نیازهای کودکان را بشناسیم، گفت: برای همصدایی با نیازها و نازهای کودکان محتوای کتاب های درسی نیز باید خود را تازه کنند.

وی گفت: عمر سازنده یک محتوای درسی بین پنج تا هفت سال است این در حالی است که برخی کتاب های زبان و ادبیات فارسی کشور امسال بیست و دومین سالی است که تدریس می شود ولی تغییر کتب درسی یک ضرور است و به همین دلیل برنامه درسی ملی تدوین و تصویب شد.

رئیس گروه تالیف کتب درسی فارسی با اشاره به اینکه تغییر در کتب درسی دوره ابتدایی و راهنمایی همزمان از سال ۹۰ آغاز شد، افزود: قرار بر این شد که هر سال کتاب های دو پایه تحصیلی تغییر یابد و در نتیجه تمام کتاب ها باید در عرض شش سال عوض شوند که از امسال تغییر کتاب های دبیرستان نیز شروع می شود.

اکبری شلدره اعلام کرد: امسال تغییر کتب پایه ششم ابتدایی و پایه دهم دوره متوسطه دوم در دستور کار قرار دارد.

وی اظهار داشت: قانون اساسی تالیف کتب درسی و برنامه درسی ملی اساس ما در تالیف کتب جدید است که به ما نشان می دهد که چه طور و با چه شیوه ای این کار را انجام دهیم.

رئیس تالیف کتب درسی زبان فارسی با بیان اینکه رویکرد اصلی تمام برنامه های درسی نظام جمهوری اسلامی شکوفایی فطرت الهی است، گفت: رویکرد مخصوص حوزه تربیت و یادگیری زبان و ادبیات فارسی تقویت مهارت های زبانی شامل دیدن، گوش دادن، سخن گفتن، خواندن و نوشتن و مهارت های فرازبانی اعم از تحلیل، نقد و تفکر است.

اکبری شلدره افزود: سعی داریم در کنار دانش افزایی مجال اندیشیدن را برای دانش آموزان بیشتر کنیم.

وی بیان کرد: مهارت های خوانداری دانش آموزان در دو سطح اطلاعاتی و ادراکی سنجیده می شود که دانش آموزان ایرانی در سطح ادراکی دارای ضعف هستند که برنامه ها و کتاب های جدید به سمت درک لایه های متن توسط دانش آموزان گرایش دارند و علاوه بر آن، توجه به لحن زبان به عنوان شیوه جذب متن برای مخاطب و تسهیل گری ادراک مدنظر قرار گرفته است.

رئیس گروه تالیف کتب درسی زبان فارسی عنوان کرد: سواد خواندن را در شیوه خوانش و درک مطلب می بینین که این مهارت طی سال های چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم و نهم به شکل پیوسته وجود دارد و کتاب دهم که امسال تالیف می شود ادامه این زنجیره خواهد بود.

اکبری شلدره با تاکید بر لزوم آموختن لحن خواندن به دانش آموزان گفت: باید به فراز و فرودها و کشش و گسست ها توجه کنند و با گرفتن همین مسائل کلاس های درسی زبان فارسی بی جاذبه و بی حس شده و زمانی که به خوانش توجه شود دیگر نیازی نیست که معلم ها متون را برای دانش آموزان معنی کنند.

وی گفت: آموزش و پرورش در بسیاری از زمینه ها نوآوری هایی دارد که دانشگاه ها هنوز به سمت آن نرفته اند.

رئیس گروه تالیف کتب درسی فارسی بیان کرد: انتظار ما این است که دبیرخانه راهبردی زبان و ادب فارسی در شیراز یافته های این نشست را به کل کشور اطلاع رسانی کند ضمن آن که با دفتر تالیف بیشتر ارتباط داشته باشد تا در تالیف و ارائه کارهای خوب به ما کمک کنند.

انتهای پیام/
منبع: مهر

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز