شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
 چرخاندن فلش داعش به سمت ایران / مأموریت سخت حتی برای هاشمی   

موضوع انتخابات و تغییرات استانداران در کانون توجه روزنامه های امروز است، حال آنکه ادعاهای بابک زنجانی در دادگاه و همچنین موضوع داعش و احتمال خرابکاری در ایران از دیگر موضوعات مهم امروز بوده است.

به گزارش ندای اصفهان ، می توانید روایت تابناک از مهم‌ترین مطالب روزنامه‌هایی پنجشنبه ۲۸ آبان ماه را مرور کنید.

«روزنامه ایران» در گزارشی با عنوان «راه دشوار <همگرایی> اصولگرایان» می نویسد: « شماری از اصولگرایان از سال گذشته کوشیده‌اند چالش‌ها را کمتر و نیروهای این جریان را به هم نزدیک‌تر کنند. شاخص‌ترین این تلاش‌ها از سوی سیدرضا تقوی، عضو ارشد جامعه روحانیت صورت گرفت. وی چند ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری از گلایه و دلخوری آیت‌الله مهدوی کنی از حرف ناشنوی اصولگرایان خبر داد و مأموریت یافت برای «تحبیب قلوب» نیروهای این جریان تلاش کند. تلاشی که به برگزاری چند همایش در تهران و برخی شهرستان‌ها انجامید و به اعتقاد ناظران، اصلی‌ترین خروجی‌اش ورود «پایداری» از حاشیه به بدنه اصولگرایان بود. نشست‌های پرشمار «مؤتلفه اسلامی» قدیمی‌ترین حزب اصولگرا با «جمعیت ایثارگران» و نو اصولگرایان «پایداری»، حضور پررنگ «پایداری»‌ها در همایش اصولگرایان و در نهایت ایده تشکیل «شورای فقها» متشکل از آیت‌الله موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت، آیت‌الله محمد یزدی دبیرکل جامعه مدرسین و آیت‌الله مصباح یزدی از قرابت طیفی از اصولگرایان سنتی به ضلع جدید خبر می‌داد. هر چند به نظر می‌رسید اوضاع حداقل در یک سوی اردوگاه اصولگرایی بخوبی پیش می‌رود، اما سه خبر نتیجه این تلاش‌ها را با تردید مواجه کرد. خبر نخست تقسیم‌بندی فعالیت‌های انتخاباتی میان جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود. در شرایطی که شماری از اصولگرایان این گونه القا می‌کردند که «سه آیت‌‌الله» بر سر موضوع‌های انتخاباتی متفق‌القول هستند، اما سخنگوی «جامعه روحانیت مبارز» اوایل ماه جاری اعلام کرد که «جامعه روحانیت مبارز» روی انتخابات مجلس شورای اسلامی و «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم» روی انتخابات مجلس خبرگان رهبری تمرکز خواهند کرد. خبری که هم می‌توانست به معنای «تقسیم کار» باشد و هم به معنای «کنار کشیدن جامعه مدرسین» از داستان «وحدت» و انتخابات مجلس شورای اسلامی. هرچند مصباحی مقدم بر برداشت نخست تأکید داشت، اما هنوز نمی‌توان تفسیر دوم را از حیز انتفاع ساقط دانست.

دومین خبر، ایده تشکیل «شورای هماهنگی اصولگرایان» بود. پیشنهادی که از سوی جبهه «پیروان خط امام و رهبری» مطرح شد و متعاقب آن محمدرضا باهنر از سوی ۱۸ حزب عضو این جبهه مأموریت یافت این ایده را با دبیرکل جامعتین در میان بگذارد. بعد از موافقت دو نهاد سنتی و مذهبی اصولگرایان با تشکیل شورای بالادستی، اعلام شد نشست‌های سه‌جانبه «مؤتلفه»، «پایداری» و «ایثارگران» دیگر برگزار نخواهد شد و آنها تابع رأی «شورای هماهنگی اصولگرایان» خواهند بود. شورایی که بنا بود شهریورماه تشکیل شود، ولی تا امروز خبری از آن نیست و مرتب به تعویق می‌افتد. هرچند رسانه‌های منتسب به اصولگرایان می‌کوشند کوچک‌ترین خط و خبر از دیدار و گفت‌وگوی زعمای این جریان با یکدیگر را شرح و بسط بدهند، اما هنوز هیچ کدام از چهره‌های ارشد اصولگرا نتوانسته‌اند زمانی برای تشکیل شورایی که قرار است اصولگرایان را در انتخابات جاری یاری دهد، تعیین کنند. سومین خبر نیز زمزمه مخالفت علی لاریجانی با ایده «سه آیت‌الله» به جای محوریت «جامعتین» بود. آن گونه که در محافل نیمه رسمی شنیده می‌شود، ظاهراً اختلاف نظر رئیس مجلس و «پایداری»‌ها، پایدارتر از آن است که دو طرف را برای «همگرایی انتخاباتی» مجاب کند».

«روزنامه شرق در گفت و گو با سفیر ایران در عربستان با عنوان «مأموریت سخت حتی برای هاشمی» به نقل از حسین صادقی می نویسد: « آقای هاشمی به‌ عنوان شخصی که معمار مناسبات ایران و عربستان بوده است، از جایگاهی خاص و ویژه‌ برخوردار است؛ ولی دو اتفاق افتاده است که نمی‌توانیم آنها را نادیده بگیریم: یکی در کشور ما و دیگری در عربستان. در عربستان یک انتقال قدرت شکل گرفته است. آقای هاشمی رابطه دوستانه و عاطفی خاصی با آقای ملک سلمان ندارد، البته با هم دیدار داشته‌اند، ولی با مرحوم ملک عبدالله مناسبات دوستانه مبتنی بر اعتماد متقابل شکل گرفته بود. در عربستان هم پذیرشی که در گذشته درباره نقش ایشان وجود داشت، دیگر به آن شکل نیست؛ البته این به آن معنا نیست که از جایگاه آقای هاشمی کاسته شده است. نکته دوم در داخل کشور ماست. در چند سال اخیر شاهد بودیم که یک‌سری نیروها تلاش کردند نقش آقای هاشمی را در داخل کشور تضعیف کنند. این هم مزید بر علت شده است که آن نقشی را که ایشان در گذشته داشتند، امروز نتوانند به آن شکل ایفا کنند. علاوه‌بر‌آن، وقتی ایشان می‌خواهد به عربستان برود، باید با اختیار برود و بتواند کار را جلو ببرد.»

«روزنامه جوان» در مطلبی با عنوان « رمزگشایی از حوادث پاریس و بیروت برای امنیت ملی ایران» می نویسد:« برخی شنیده‌ها حاکی از این است که دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند فلش حملات تروریستی داعش را بر ضد ایران متمرکز کند. تمرکزی که هدف از آن برآورده کردن اهداف رژیم صهیونیستی در حوزه‌های گوناگون است. نمی‌توان فراموش کرد که موساد با استفاده از نیروهای نفوذی خود در ایران و با همکاری سایر دستگاه‌های جاسوسی و ایستگاه‌های منطقه‌ای خود چندین تن از دانشمندان هسته‌ای ایران را ترور کرد. اگر یکبار این اتفاق روی داده است، بار دیگر نیز می‌تواند روی دهد. شاید در این میان قرار است که داعش به دنبال برآورده کردن اهداف رژیم صهونیستی باشد.

با این حال این نکته هم قابل ذکر است که دستگاه‌های اطلاعاتی ایران اشراف مناسبی بر تمام فعالیت‌های این گروه تروریستی داشته‌اند و در صورتی که داعش بخواهد نقش یک دشمن نیابتی را از طرف رژیم صهیونیستی بر عهده بگیرد با پاسخی درخور روبه‌رو خواهد شد»

«روزنامه قانون» در گزارشی با عنوان « فراکسیون رکود بعد از کمیسیون برجام» می نویسد: «هر روز و شب با کمک رسانه‌های مختلف وبرخی جریانات خاص که صاحب قدرت و پول بودند، رکود را به اهرم فشاری برای نابودی دستاوردهای دولت به کار گرفتند و آخرین اقدام آنها برای فشار بر دولت، تصمیم برای ایجاد فراکسیونی با نام«ضد رکود»در بهارستان است. اتفاقی که خبرگزاری مهر به نقل از مهرداد بذرباش منتشر کرد. آنها مدعی هستند که با یک سری افراد سرشناس! تصمیم به تشکیل این فراکسیون گرفته‌اند و در میان این اسامی چهره‌هایی حضور دارند که برخی از اقدامات افراد مورد حمایت آن‌ها از اصلی‌ترین عوامل ایجاد رکود و مشکل در ایران هستند. افرادی که سال‌ها بدون هیچ ضابطه‌ای از احمدی‌نژاد حمایت کرده و تلاش می‌کردند تا به اهداف سیاسی و جناحی خود دست‌یابند. نکته قابل تامل اینجاست که این افراد حال به فکر تشکیل نهادهایی برای رفع رکود از کشور هستند.البته ناگفته نماند با توجه به اینکه نیت این افراد همواره رسیدن به منافع جناحی خودشان است، هیچ گاه موفق نبوده اند و برای همین نیز این طرح از پیش شکست‌خورده است.»

«روزنامه اعتماد» در گزارش یارانه ای خود با عنوان « ٣ میلیون نفر یارانه نگرفتند» می نویسد: «دولت حذف آرام و تدریجی یارانه‌های گروه‌های هدف را به سر و سامانی برساند. در این عملیات، آنچه مبهم مانده، ملاک‌های غربالگری سبد یارانه‌بگیران است که یک بلاتکلیفی و انتظار عمومی ماهانه را پدید می‌آورد. اکنون تنها روش آگاهی از ملاک‌های غربال‌گری دولت مراجعه به سایت

yaraneh١٠. ir برای آن دسته از کسانی است که از دریافت یارانه حذف شده‌اند. آنها پس از ورود به سایت و ارایه شماره ملی سرپرست خانوار و شماره حساب واریز یارانه می‌توانند از دلیل حذف نام‌ خود از لیست ۴۵۵٠٠ تومانی آگاهی یابند و اعتراض خود را پس از ثبت مرحله‌هایی خاص که «تحقیق» دولت درباره دارایی‌های فرد را مجاز می‌کند، ثبت کنند اما به جز مراجعه شخصی به این سامانه، هیچ گزارش رسمی دیگری درباره ملاک‌های غربال‌گری دولت وجود ندارد. تنها می‌توان از مشاهده‌های عینی و روایت حذف‌شدگان از سامانه یارانه دریافت که کارکنان رده میانی و عالی دولتی، مودیان مالیاتی با درآمدهای قابل توجه، دارندگان منزل مسکونی در تهران و شهرهای بزرگ، صاحبان ماشین‌های بالاتر از سطح عمومی جامعه در زمره کسانی هستند که در اولویت حذف از لیست یارانه‌بگیران قرار دارند. دولت با این غربال‌گری توانسته تعداد یارانه‌بگیران کشور را از بیش از ٧۶ میلیون تن به ٧٣ میلیون نفر برساند که در ماه آبان، هزینه ٣۴۵٠ میلیارد تومانی پرداخت یارانه‌ها را ١۴٠ میلیارد تومان کاهش داده و به رقم ٣٣٠٠ میلیارد تومان نزدیک ساخته است. اگر دولت بتواند، برنامه حذف قشرهای پردرآمد و طبقه‌های متوسط بی‌نیاز از دریافت یارانه‌ها را با همین روند تا پایان سال ادامه دهد، می‌توان انتظار داشت که در پایان سال دستکم ماهانه ۵٠٠ میلیارد تومان از رقم پرداخت یارانه‌ها کاسته ‌شود که با در نظر گرفتن بودجه متوسط ۵٠ میلیون تومانی برای ایجاد هر شغل پایدار، رقم صرفه‌جویی در بودجه پرداختی یارانه‌ها، می‌تواند برابر با تولید ١٠هزار شغل پایدار در هر ماه باشد.:

«روزنامه آرمان» در گزارشی با عنوان « تغییر استانداران شروع شد» می نویسد: « رفع ابهام وزارت کشور تنها در تغییر استانداران سمنان و قزوین خلاصه نمی‌شود. مازندران استانی است که از یک ماه گذشته تاکنون تغییرات مدیریتی زیادی را به چشم دیده است. مدیرکل روابط عمومی استان مازندران در گفت‌وگو با آرمان می‌گوید: «از مدت‌ها قبل قرار بود ما تغییرات فرمانداران و مدیران را اعمال کنیم.» احمد مظفری این روند را روندی برای اصلاح مدیریتی و سرعت بخشیدن به فعالیت کاری مدیران می‌داند و ادامه می‌دهد: «مهرداد ابراهیمی جمنانی از چهره‌های اصلاح‌طلب استان مازندران است که فرماندار فریدونکنار بود و کمتر از یک ماه است که کار خود را در مدیرکلی سیاسی استان مازندران آغاز کرده است. پیش از او حسین حسن‌نژاد در این سمت بود.» وی تاکید می‌کند: «تغییر آقای حسن‌نژاد به خاطر ضعف یا ناکارآمدی ایشان نبود بلکه ما گاهی نیروهایی قوی داریم که با مجموعه هماهنگ نمی‌شوند. مرتضی ناصحی سوچلمایی هم به عنوان مدیرکل امور اداری استان انتخاب شده است. فرهاد عسکری شهردار سابق بابل هم به عنوان مدیرکل شهری استان منصوب شده است. مجید حسین زادگان نیز یک هفته است به عنوان فرماندار ساری کار خود را آغاز کرده است.» به گفته مظفری «حجم بنرهای تبریک به حسین زادگان میزان استقبال عمومی از وی را نشان می‌دهد. حسین‌زادگان سابقه فرمانداری ساری در دولت اصلاحات را دارد.» همچنین محمدتقی نورزاد، فرماندار سابق بهشهر که از فرمانداران باقیمانده دولت گذشته بود دو روز پیش جای خود را به سیدخالق سجادی داد. مظفری می‌گوید: «قرار است در روزهای آینده یکی دو نفر دیگر از فرمانداران نیز جابه‌جا شوند. نگاه آقای ربیع فلاح، استاندار مازندران بر این است که از نیروهای شایسته و همراستا با سیاست‌های دولت استفاده شود.»

«روزنامه کیهان» در ستون اخبار ویژه در خبری با عنوان « ردپای نفوذ در سیاه‌بازی جاسوس- خبرنگار آمریکایی» نوشته: « هشدار بهنگام رهبر انقلاب و به هم زدن نقشه نفوذ، با واکنش قابل تأمل محافل آمریکایی روبه‌رو شده است. این محافل سعی کرده‌اند ضربه وارده به نقشه آمریکا را، نشانه دعوای داخلی در ایران معرفی کنند.

روزنامه نیویورک تایمز به قلم توماس اردبرینک (جاسوس خبرنگارنما و مقیم تهران) و ریک گلدستون نوشت: توافق هسته‌ای ایران که منافع و سودجویی‌های بسیاری از صاحبان قدرت درون دستگاه حاکمه ایران را به مخاطره افکنده؛ بر تنش‌های موجود میان رئیس‌جمهور با طیف محافظه‌کار صاحب قدرت در کشور دامن زده و آن را به حالت خصومت درآورده است.

این روزنامه می‌افزاید: همزمان احساسات تند ضدآمریکایی با شور و حرارتی وصف‌ناپذیر در سطح جامعه مطرح و تبلیغ می‌شود و موج بازداشتها هم در این زمینه به تثبیت این مواضع کمک شایانی می‌کند.

نیویورک تایمز افزود: به رغم آن که آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر عالی ایران این توافق را تصویب کرده است، تندروها نوک تیز حملات مستقیم انتقادی خود را متوجه روحانی و یارانش کرده‌اند. مصداق آن موج بازداشت خبرنگاران ایرانی و دست کم یک تبعه ایرانی – آمریکایی است که متهم به همکاری با قدرتهای غربی است و شاید جرمی سنگین‌تر علیه او در نظر گرفته شده باشد.

نیویورک تایمز سپس تصریح می‌کند: اما در بسیاری از موارد این آیت‌الله خامنه‌ای است که سوخت اشتعال این واکنش‌ها را تامین می‌کند. ر هبر عالی ایران اگرچه توافق را تصدیق کرد؛ اما نسبت به آنچه که وی آن را «رویای آمریکا برای نفوذ به لایه‌های فرهنگ؛ اقتصاد و سیاست ایران» می‌نامد؛ هشدار داد. او تلاش برای خوب جلوه دادن ]بزک[ آمریکا در سطوح رسمی کشور را به شدت تقبیح می‌کند.

این روزنامه در ادامه نوشت: اکنون با توافق هسته‌ای افق‌های گشایش‌های اقتصادی و تجاری ایران گشوده شده و نویدبخش آینده‌ای پررونق برای ایران است.

گری سیک از اعضای اسبق شورای امنیت ملی آمریکا ابراز امیدواری می‌کند توافق هسته‌ای موجب شکسته‌ شدن وجهه انقلابی رژیم ایران باشد در حالی که احساسات ضدآمریکایی از اصول بنیادین انقلاب است.

مانور نیویورک‌تایمز روی گشایش اقتصادی پس از توافق «در حالی است که دولتمردان آمریکایی بارها تصریح کرده‌اند ساختار رژیم تحریم‌ها را علیه ایران حفظ خواهند کرد.

شناسایی برخی اعضای شبکه نفوذ موجب نگرانی در محافل ذی مدخل آمریکایی شده است اما همین محافل سعی می‌کنند نگرانی خود را، نگرانی داخلی جا بزنند و آن را علیه دولت و رئیس‌جمهور مصادره‌ کنند حال آن که رهبر معظم انقلاب کم سابقه‌ترین حمایت‌ها را از دولت به جا آوردند که بدون آن قطعا پیشبرد مذاکرات و توافق امکان‌پذیر نبود.

ارد برینک جاسوس آمریکایی از سال ۲۰۰۲ در تهران حضور دارد و با یک عکاس ازدواج کرده است. مجله تایم اخیرا عکس تهیه شده توسط همسر ارد برینک را در صفحه اول خود قرار داد و آرزوهای «تغییر ایران در ۲۰۲۵» را تبدیل به تیتر اول خود کرد.»

انتهای پیام/

منبع : تابناک

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز