پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
گذر زمان را احساس می کنیم؟!
 زمان در دست ماست یا ما در دست زمانیم   

در اهمیت مبحث مدیریت زمان همین بس که خداوند متعال در قرآن کریم به زمان سوگند یاد می کند(والعصر.سوره عصر/آیه ۱) تا تاثیر آن را بر سرنوشت انسان بیان کند.

ندای اصفهان – مدیریت زمان،عبارتی که در دنیای امروز بارها و بارها به گوشمان خورده ولی بازخوردهایی که از عملکرد خود و اطرافیان می گیریم متاسفانه بیانگر آن است که یا به اهمیت آن واقف نیستیم و یا از اصول آن آگاهی نداریم.

در اهمیت مبحث مدیریت زمان همین بس که خداوند متعال در قرآن کریم به زمان سوگند یاد می کند(والعصر.سوره عصر/آیه ۱) تا تاثیر آن را بر سرنوشت انسان بیان کند. در سیره علما و بزرگان نظیر امام خمینی (ره)،علامه طباطبایی و … نیز توجه به زمان از مسایل برجسته و آشکار است.بنابر این همه ما لازم است برای کسب این مهارت تلاش و تمرین کرده و با اصول آن آشنا شویم.

گام نخست برای اداره زمان شناسایی ابزار و فعالیت هایی است که کنترل زمان را از دست ما خارج میکنند.عادات غلط مثل به تعویق انداختن کارها،خواب زیاد،بی برنامگی،بی نظمی،ضعف اراده،تنبلی و بی حوصلگی،عدم استفاده صحیح از وسایل ارتباط جمعی و… نمونه هایی از این قبیل اند.کافی است در پایان روز لیستی از جزء به جزء فعالیت هایمان تهیه کنیم تا این عادات غلط آشکار شود.

گام بعدی داشتن برنامه برای کوچک ترین واحد زمان است که برای بعضی ساعت(!) و برای بعضی دقیقه ویا حتی کمتر از دقیقه است.

اصل بعدی اولویت بندی کارها به چهار دسته اهم،مهم فوری،مهم غیر فوری و غیرمهم و اختصاص زمان متناسب با میزان اهمیت آن هاست .برای این کار بهتر است دفترچه ای اختصاص دهید تا بتوانید به مرور پیشرفت کارها و فعالیت هایتان را ارزیابی کنید.حتی برای کارهایی مانند محبت ورزیدن به خانواده و فرزندان هم اختصاص زمان لازم است.

اصل سوم هدف گذاری است که خود به هدف کلی و نهایی و اهداف جزیی تقسیم می شود.اهدافی خرد که با محقق شدنشان پازل هدف کلی را تکمیل میکنند.

در ادامه با سایر اصول و تکنیک های مدیریت زمان آشنا خواهیم شد…

امید است قبل از این که دیر شود و دچار خسران شویم،لحظات ناب و پربرکت عمر را  که هدیه خداوند است دریابیم.

 

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز