دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
 آصفی: حملات فرانسه اول ماجرا است   

سفیر سابق ایران در فرانسه در گفتگوی تفصیلی با «نسیم»: پس از این شاهد افزایش فاصله روسیه و آمریکا به همراه تشدید حملات ناتو و آمریکا در سوریه خواهیم بود/ این حملات منجر به اجرای خواست صهیونیست‌ها در محرومیت بیشتر مسلمانان از حقوق اولیه‌ می‌شود

به گزارش ندای اصفهان ، آصفی: نمی‌توان اتفاقات فرانسه را به عنوان یک اتفاق مستقل و منفک از اتفاقات دیگر در هفته‌ها گذشته در نظر گرفت، در هفته‌های اخیر چند اتفاق در ابعاد گسترده افتاد که یکی از آنها سقوط هواپیماهای روسیه بود، اینکه به فاصله کمی دو هواپیما ساقط شده و بیش از ۲۰۰ نفر جان خود را از دست بدهند اتفاق کمی نیست.

اتفاق بعدی در عراق بود که در عملیات انتحاری در مراسم عزاداری بیش از ۵۰ نفر کشته شدند و به دنبال آن هم مسئله ضاحیه را داشتیم که متأسفانه آنجا هم تعداد زیادی از افراد جان خود را از دست دادند، اکنون نیز شاهد اتفاقاتی هستیم که در پاریس افتاد؛ هرچند این اتفاقات از همدیگر منفک نیست منتهی غربی‌ها چون به لحاظ تبلیغاتی بسیار قوی هستند بیشتر این موضوع را پرنگ کرده‌اند.

با وجود اینکه مسئله پاریس حادثه ای بسیار تلخ و دردآور بود و جمهوری اسلامی به عنوان کشوری که از اول انقلاب قربانی ترور و تروریسم بوده، بیش از هر کسی با رگ و پوستمان خود از دست رفتن جان‌های بی‌گناه را درک می‌کند و به همین دلیل هم از این حیث با فرانسوی‌ها همدرد هستیم اما اتفاقی که در فرانسه افتاد و به این شکل گسترده پخش شد روی دیگری سکه‌ای بود که در لبنان و عراق و دیگر جاها هر روز اتفاق می‌افتد.

دلیل اینکه این اتفاقات در فرانسه و لبنان می‌افتاد این است که الآن داعش بر اساس مقاومتی که نیروهای مردمی و دولت قانونی سوریه به رهبری بشار اسد انجام داده‌اند رو به ضعف است؛ در شرایط فعلی روسیه و ایران کمک کرده‌اند تا تروریست‌ها دست برتر را در سوریه نداشته باشند؛ هرچند برخی در غرب درباره نحوه عملکرد ما بدتبلیغ می‌کنند اما ما آنجا در تلاشیم تا ترور و تروریسم فائق نشود و بحث ما اصلاً بحث بشار اسد نیست؛ دولت اسد را مردمش انتخاب کرده و این انتخاب به آنها مربوط است و ما در این مسئله دخالت نداریم، بحث ما در سوریه مقابله با ترور و تروریسم است و در این شرایط چون داعش در سوریه در حال باختن قافیه است و الحمدلله در عراق نیز رو به ضعف گذاشته و در روزهای گذشته سنجار را هم از دست دادند دست به این قبیل اقدامات می‌زنند.

براین اساس اقدامات تروریستی داعش در چند روز گذشته اقداماتی از روی موضع قوت نیست بلکه اقدامات از روی ضعف و استیصال است؛ البته برخی نیز تحلیلی می‌کنند که این اقدامات با خط دهی اسرائیلی‌ها و رژیم‌صهیونیستی به داعش انجام می‌شود تا مردم مسلمان در نقاط مختلف دنیا زیر فشار باشند که در هر صورت این نیز تحلیلی است که بعضی‌ها دارند ولی مستقل از اینکه داعش خود رأساً این کارها را می‌کند یا از جای دیگر خط می‌گیرد در نتیجه امر خیلی فرق نمی‌کند و آن این است که ما شاهد این قبیل اقدامات در آینده هم خواهیم بود و خود داعش هم تهدید کرده که در جاهای مختلف کشورهای اروپایی که اسم هم برده عملیات تروریستی انجام می‌دهد.

به هر حال داعش برای اینکه زمین بازی را عوض کند به این اقدامات کثیف دست می‌زد که شاهد بودیم در ضاحیه آن‌طور مردم را به خاک و خون کشید تا حزب الله و لبنان را از مردم سوریه جدا کند و در خط مقاومت رخنه بیاندازد که الحمدلله با پیام قاطع مسئولین حزب‌الله مواجه شد.

اما دلیل اینکه فرانسه برای عملیات تروریستی انتخاب می‌شود به این دلیل است که بیش از ۷ تا ۸ میلیون نفر مسلمانان در این کشور زیادی حضور دارند و فرانسه کشور چند قومیتی یا به قول خودشان multicultural یعنی چند فرهنگی است و همچنین در مرکز اروپا قرار دارد، این اقدام در فرانسه کل اروپا و جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و داعشی‌ها آنجا را انتخاب کردند تا زهر چشم بگیرند و بعد به تبع آن نیز مسلمانان فرانسه زیر فشار بروند که البته امیدواریم فرانسوی‌ها هوشیار باشند چون موضوعی که اتفاق افتاد با مسلمانانی که به صورت خیلی مسالمت‌آمیر در فرانسه زندگی می‌کنند متفاوت است.

از طرف دیگر می‌توان این حادثه را به نوعی به لحاظ اینکه یک اقدام ناگهانی و گسترده صورت گرفته با ۱۱سپتامبر مقایسه کرد.

«نسیم»: در شرایطی که به قول شما بعید نیست این اتفاق با حادثه ۱۱ سپتامبر مقایسه شود آیا تبعات این حمله برای منطقه را چگونه ارزیابی می کنید؟

آصفی: به نظر من دو اتفاق بعد از حملات پاریس محتمل است که اتفاق بیفتد که یکی از آنها افزایش فاصله و شکاف بین آمریکا و روسیه در خصوص تحولات سوریه است، یعنی روس‌ها استدلال خود را در خصوص منطقه انجام دهند و آمریکایی‌ها و غربی‌ها هم استدلال مخالف آن بیاورند و در نتیجه تا شکاف بین این دو بیشتر شود.

احتمال دوم این است که شدت حملات در سوریه بیشتر شود و وضعیت بحرانی‌تر و بغرنج‌تر باشد؛ الآن دنیا و به خصوص غربی‌ها و آمریکایی‌ها باید به هوش باشد که ترور و تروریسم وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف نیست بلکه این پدیده شومی است که متأسفانه به دلیل برخورد غلط داعیان مبارزه با تروریسم روز به روز گسترش پیدا کرده است.

البته ما در جمهوری اسلامی ایران پیش‌بینی می‌کردیم که بعداً سرریز اتفاقی که در منطقه در حال رخ دادن است به اروپا می‌رسد و روزی این مهاجرینی که از اروپا به داعش وصل شدند به اروپا برمی‌گردند و آنگاه آنها می‌ماند که با آنها چکار کند.

به خاطر دارم که سه یا چهار ماه پیش مقام معظم رهبری به امیر کویت فرمودند که این اتفاقاتی که در منطقه در زمینه ترور می‌افتد فردا دامنگیر اروپایی‌ها خواهد بود، حملات فرانسه اول ماجرا است و ما هنوز به آخر آن نرسیدیم، سال پیش در دی‌ماه نیز ما اتفاقات پاریس را داشتیم که بسیار گسترده و وحشتناک بود، الآن نیز در حالی که یک سال هم از آن موقع نگذشته، بلکه حدود ده ماه است باز شاهد این حادثه هستیم.

در مجموع پیش‌بینی می‌شود پس از حملات فرانسه حتماً دو اتفاق در آینده خواهد ‌افتاد که یکی از آنها افزایش فاصله روسیه و آمریکا به همراه تشدید اقدامات کشورهای اروپایی ناتو و آمریکا است و اتفاق دیگری هم که ممکن است بیفتد و باعث تاسف خواهد بود، اجرای خواست رژیم صهیونیستی و داعشی‌ها در زیر سوال رفتن بیشتر مسلمانان در جاهای مختلف دنیا و همچنین محرومیت آنها از حقوق اولیه‌شان است.

به هر حال اتفاقی که در فرانسه افتاده از بعد از جنگ جهانی دوم کم سابقه بود و از بعد از سال ۴۴ میلادی اولین مرتبه است که وضعیت فوق العاده در فرانسه اعلام می‌شود؛ حتی شنیده‌ام که فرانسه ویزای شینگل را نیز تعلیق کرده که اگر این خبر درست باشد خیلی از موضوعاتی که در خصوص وحدت اروپا و اتحادیه اروپا هست می‌تواند به چالش کشیده شود و فکر می‌کنم در این شرایط لازم است اولویت جهانی به مقابله واقعی با تروریسم بازگردد و باید در اجلاس وین اولویت‌ها از سوریه به طرف موضوع تروریسم تغییر کند.

اگر غربی‌ها و آمریکایی‌ها پایشان را از یک کفش بیرون بیاورند و نگویندکه مرغ من یک پا دارد و اجازه دهند که مردم سوریه خود آینده خودشان را تعیین کنند، دولت قانونی به مشکلاتی که وجود دارد فائق می‌آید و موضوع تروریسم حل می‌شود.

اتفاقی که الآن در دنیا می‌افتد سوء‌استفاده گروه‌های افراطی تروریسمی از وضعیت ناپایدار در سوریه است، یعنی وقتی بخش عظیمی از خاک سوریه در اختیار دولت نیست، تروریست‌ها جایی را به عنوان مأمن خود دارند که در آن یار می‌گیرند، نفت می‌فروشند، ثبت‌نام می‌کنند و آدم می‌گیرند تا به ترور و تروریسم کمک کنند و برهمین اساس من فکر می‌کنم غربی‌ها و در رأس آن آمریکاها و الآن نیز فرانسه که خود قربانی این حادثه هستند باید موضوعات را اهم و مهم کنند و آن چیزی که الآن در سوریه اولویت دارد حمایت از دولت قانونی به منظور مقابله با تروریسم است.

اگر آمریکا، فرانسه و بعضی از کشورها تا الآن در تردید بودند که سرنوشت آقای اسد چه خواهد شد الآن باید به این قاطعیت برسند که حتماً از اسد حمایت کنند چون چاره‌ای دیگری وجود ندارد و اگر این وضعیت ادامه پیدا کنند واقعاً معلوم نیست که چه می‌شود.

بعضی از کشورهای منطقه هم هستند که دم خروسشان در این داستان پیداست و آنها نمی‌توانند از مسئولیتشان شانه خالی کنند، باید ببینیم چه کسانی در منطقه داعش را تقویت کرده و چه کسانی بودند که اصرار داشتند که باید بشار برود و همچنین چه کسانی در منطقه مردم سوریه و یمن را به خاک و خون کشیدند.

غربی‌ها باید هوشیار باشند و این نمی‌شود که چون فلان کشور متحد ماست چشم‌مان را بر اعمال آن ببنددیم، به هر حال مشکلی که در منطقه و به تبع آن در اروپا پیدا شده مسئولیتی را متوجه بعضی از کشورهای منطقه می‌کند تا یک بار برای همیشه با ترور با تروریسم به عنوان یک پدیده واحد برخورد شود.

اینکه تروریسم خوب و بد داریم اصلاً معنی ندارد؛ در اخبار دیدم که منافقین تظاهراتی را در پاریس علیه سفر رئیس جمهور برگزار کردند این در حالی است که به هر ترتیب این افراد تروریست هستند یعنی دیگر نباید برای اینگونه افراد هم دولت‌ها جایی قائل شوند و برهمین اساس فرانسه‌ای که همیشه به سیاست مستقل اشتهار داشته باید نقش خود را بیش از گذشته ایفا کند و ما فکر می‌کنیم اگر یک ائتلاف جهانی جدی برای مقابله با تروریسم و نه ائتلافی فرمایشی آنطوری که آمریکایی‌ها می‌خواهند به وجود بیاید تا واقعاً ریشه‌های ترور و تروریسم شکافته شود، می‌توان با این پدیده مقابله کرد.

متأسفانه در شرایط فعلی از اتفاقاتی که اکنون رژیم صهیونیستی در حال رخ دادن است در دل جشن گرفته و هرچند در ظاهر اشک تمساح می‌ریزید ولی در حال سوءاستفاده از آن است و بر همین اساس لازم است در شرایط پیچیده منطقه، کشورها با واقع‌نگری و تحلیل درست از سیاست‌های ابزاری خود پرهیز کنند.

«نسیم»: اگر غربی‌ها رفتار خود را اصلاح نکرده و همانگونه که مسبوق به سابق است پیکان اتهامات را به طرف ایران بازگردانند چاره چیست؟

آصفی: ما در این طور مسائل باید سیاست‌های منطقی و هوشیاری خود را داشته باشیم و الآن جایی نیست که ما فرضاً خوشحالی کنیم که این اتفاق افتاده است، ما عمیقاً از این مسئله ناراحتیم، مسلمانان و جمهوری اسلامی ایران ناراحت هستند که عده‌ زیادی جانشان را از دست داده‌اند البته هرچند اینجا جایی نیست که جمهوری اسلامی ایران بخواهد خاطرات گذشته را زنده کند اما آنها را فراموش هم نمی‌کند با این حال موضوعات را نباید با همدیگر قاطی کرد الآن موضوع، موضوع اقدام زشتی است که در پاریس، لبنان، عراق و سقوط هواپیماهای روسیه افتاده و ما باید بتوانیم با روشنگری به دوستان خود در اقصی نقاط عالم بگوییم که لازمه ریشه کن کردن موضوع تروریسم برخورد یک یکسان و غیرتبعیض‌آمیز و پرهیز از گزینشی برخورد کردن با این موضوع است.

امیدواریم غربی‌ها واقعیت را آنطور که هست ببینند و واقعاً کمک کنند که موضوع ترور و تروریسم جمع شود، البته همانطور که عرض کردم این موضوع اول قضیه هست و هنوز به آخر کار نرسیده است و در این شرایط اصلاً نمی‌توان اتفاقات مشابه در ماه‌های آینده در جاهای دیگر را نادیده یا منتفی بدانید.

انتهای پیام/

منبع : نسیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز