سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
یادداشت وزیرخارجه ایران در فایننشال‌تایمز؛
 ظریف: توافق، شجاعت و شهامت می‌خواهد/ توحش، مرز نمی‌شناسد   

ظریف: «ایران حتی هنگامی که در دهه ۱۹۸۰ هدف حمله سلاح‌های کشتار جمعی توسط صدام واقع شد، مقابله به مثل نکرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران استفاده از این سلاح‌ها را شدیداً منع کرده است.»

به گزارش ندای اصفهان به نقل از فارس، دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در یادداشتی در روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز از کشورهای غربی خواسته اعمال زور بر ایران را فراموش کنند.

 

آقای ظریف در این یادداشت با بیان اینکه ایران و همتایانش در مذاکرات هسته‌ای، هیچگاه تا این اندازه به توافق نهایی نزدیک نبوده‌اند می‌نویسد: «نکته آشکار درباره حوادث آتی این است که اوضاع به زمان‌های ما قبل بازنخواهد گشت.»

 

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه بحران ایجاد شده بر سر برنامه هسته‌ای ایران از اساس، سیاسی بوده است تأکید می‌کند برای حل و فصل اختلافات جهت نیل به توافق نهایی به اتخاذ تصمیمات سیاسی نیاز است.

 

ظریف درباره اظهارات مقامات غربی که هدف از مذاکرات را قطع مسیرهای دست‌یابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای هستند هم نوشته است: «توافقی که در دسترس ما است این هدف را از طریق مجموعه‌ای از اقدامات محقق خواهد کرد.»

 

او در ادامه می‌افزاید: «اما در واقع تنها یک مسیر به سلاح هسته‌ای وجود دارد و آن هم تصمیم سیاسی برای ساخت این تسلیحات است.»

 

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تأکید کرده محاسبات راهبردی معقولانه، و فراتر از آن، تعهدات مذهبی ایران این کشور را از دست‌یابی به سلاح‌های اتمی بازمی‌دارند و این محاسبات اخیراً به بوته آزمون گذارده شده‌اند.

 

ظریف تصریح کرده است: «ایران حتی هنگامی که  در دهه ۱۹۸۰ هدف حمله سلاح‌های کشتار جمعی توسط صدام واقع شد، مقابله به مثل نکرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران استفاده از این سلاح‌ها را شدیداً منع کرده است.»

 

وزیر خارجه ایران پیشنهاد کرده برای حرکت رو به جلو به «صداقت و تغییر پیش‌زمینه‌های ذهنی» نیاز است.

 

ظریف نوشته است: «رسیدن به توافق، مستلزم داشتن شجاعت برای حرکت به سمت اهداف متعالی، شهامت کافی برای منعطف بودن، جرأتمندی کنار گذاشتن عادات کهنه و فراتر از همه، نگاهی به آینده بهتر است.»

 

او می‌افزاید: «برخی طی سالهای گذشته از اعتراف به اینکه بازوی نظامی یا زور اقتصادی نمی‌تواند مردم را به گذشتن از عزتشان وادار کند، امتناع کرده‌اند.»

 

ظریف در بخش دیگری از این یادداشت تأکید کرده تنها توافقی که می‌تواند در برابر محک زمان دوام بیاورد، توافقی متوازن است. او می‌نویسد: «اشتباه نکنید: هر گونه تلاش برای رسیدن به دستاوردها به ازای هزینه دیگران، کوتاه‌مدت خواهد بود. ایران آماده عقد توافقی منصفانه و متوازن و آماده باز کردن افق‌های جدید برای رفع چالش‌های مشترکی با اهمیت بیشتر است.»

 

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، «افراط‌گرایی متوحشانه» که قلب خاورمیانه را نشانه گرفته را از جمله تهدیدهای مشترک دو طرف خوانده و تأکید کرده این افراط‌گرایی در صورت عدم مقابله با آن، گسترش خواهد یافت.

 

ظریف می‌نویسد: «توحش خونسردانه که شاهد آن هستیم، مرز نمی‌شناسد. کشتارهای همزمان در سه قاره متفاوت، اندکی پیش از این، شاهد این مدعا است.»

 

ظریف با تصریح بر اینکه ایران در این نبردِ ما بین جریان‌های بشری و ضد بشری از هیچ تلاشی فروگذار نکرده می‌نویسد برای حل و فصل این موضوع به رویکردهای جدید نیاز است.

 

در پایان این یادداشت آمده است: «در حالی که توافق هسته‌ای نهایی در دسترس است امیدوار هستم  که شریکان من، دست به انتخابی تاریخی بین همکاری و تنش بزنند.»

 

ظریف ابراز امیدواری کرده منابع و توجه همگان به سمتی که باید، منعطف شود. او می‌گوید: «اگر با تهدیدهای افراط‌گرایی خشونت‌گرا با قدرت مقابله نکنیم، علیه ما به پا خواهد خاست..»

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز