جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
روزنامه آمریکایی مدعی شد؛
 گزارش بعدی آژانس اتمی، مخالفان توافق هسته‌ای را تقویت می‌کند   

«آمریکایی‌های مخالف برجام، خصوصا نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری دوباره بحث برسر بی‌اعتمادی به آژانس برای اعمال اقدامات راستی آزمایی دشوار را شروع خواهند ک

به گزارش ندای اصفهان، روزنامه واشنگتن پست (washingtonpost) طی یادداشتی در حوزه امنیت ملی آمریکا مدعی شد گزارش بعدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، خوراک بیشتری به منتقدان توافق هسته‌ای برای تداوم مخالفت با آن خواهد داد.

در ابتدای این مقاله با اشاره به اینکه مخالفان توافق هسته‌ای ایران (در آمریکا) درپی گزارش بعدی آژانس اتمی درخصوص ابعاد نظامی گذشته هسته‌ای ایران، فرصت دوباره‌ای برای تخریب آن خواهند داشت؛ آورده شده است «آمریکایی‌های مخالف برجام، خصوصا نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری دوباره بحث برسر بی‌اعتمادی به آژانس برای اعمال اقدامات راستی آزمایی دشوار را شروع خواهند کرد.»

واشنگتن پست مدعی است «تندروهای ایران می‌توانند از این گزارش برای به تعویق انداختن اجرایی شدن توافق هسته‌ای استفاده کنند که لغو شدن تحریم‌ها را نیز به تاخیر می‌اندازد. این تاخیر می‌تواند رئیس جمهور را تضعیف کند؛ که حامیانش قصد سود بردن از برداشته شدن تحریم‌ها برای انتخابات پیش‌روی مجلس را دارند.»

برخی مخالفان آمریکایی معتقدند که گزارش آژانس اتمی نشان نخواهد داد که ایران تا چه مقدار به توسعه تسلیحات اتمی پرداخته و همچنین اظهارات سران ایران مبنی بر صلح‌آمیز بودن گذشته هسته‌ای ایران را تایید نخواهد کرد. یوکیا امانو دبیر کل آژانس بین‌المللی اتمی در کنفرانس عدم اشاعه اتحادیه اروپا متذکر شد که هدف این سازمان راستی‌آزمایی از تمایلات گذشته ایران نیست زیرا عملا نمی‌توان نیت و میل (کشوری) را در گذشته یا حتی آینده سنجید.

درحالی که بنظر می‌رسد زیاده‌خواهی آمریکایی‌ها و دبه کردن آنها پایانی ندارد، این روزنامه امریکایی اذعان کرد «مخالفان توافق، چیزی بیشتر از این اعتمادسازی‌ها می‌خواهند!» دیوید آلبرایت رئیس اندیشکده علوم و امنیت بین‌الملل (ISIS) و یکی دیگر از زیاده‌خواهان آمریکایی معتقد است که آژانس اتمی باید بداند ایران چه زمانی سلاح هسته‌ای می‌خواسته، چه مقدار به آن دست‌ یافته، قصد توسعه چه مدلی را داشته، و کجا و چگونه روی آن کار کرده است!

واشنگتن پست در ادامه با ادعای اینکه این گزارش باعث خواهد شد مخالفان توافق دوباره آژانس را درباره چرایی اجازه دادن به کارشناسان ایرانی برای نمونه‌گیری از پارچین مواخذه کنند؛ افزود «منتقدان ایرانی نیز گفته‌اند که گزارش پی‌ام‌دی (PMD) فرایند اجرایی شدن برجام را آهسته می‌کند. اما پرونده گذشته نظامی هسته‌ای ایران هنوز بسته نشده و اگر ایران جمع‌آوری سانتریفیوژها را از سر نگیرد، تحریم‌ها برداشته نخواهد شد.»

 

 

منبع: جام

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز