پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶

مگر می‌توان «یک ملت» را ندید؟!/ دین بزرگی که از افکار شهید بهشتی بر گردن ماست

بهشتی یک ملت است. ملتی که حتی به اندازه یک فرد از او یاد نکرده‌ایم. در سال هایی که گذشت اثر قابل تاملی از این شهید بزرگوار ندیدیم، سخنانش را کمتر جایی شنیدیم و تصویر مقتدر و صبورش را کمتر نظاره‌گر بودیم و سوال اساسی این است که چرا؟

ندای اصفهان- سید حمید بهشتی

با توجه به اینکه شهید بهشتی واجد آرا و اندیشه هایی است که با موشکافی و بازنگری آنها در عرصه های مدیریت و سیاست، تعلیم و تربیت، معرفت شناسی، نقد و گفت و گوی علمی، اخلاق فردی، اخلاق اجتماعی و … می توان راهکارهایی برای حل مشکلات ورفع نیازهای مبتلا به جامعه کنونی ایران، ارایه کرد، تاکنون تلاش درخور و برنامه ریزی شده ای نیز، در این جهت، صورت نگرفته است و از این لحاط حقیقتاً شهید بهشتی، مظلوم واقع شده و این مظلومیت ایشان در عرصه اندیشه و تفکر به مراتب دردناک تر و سهمگین تر از مظلومیت او در سایر ابعاد و عرصه هاست.

مظلومیتی که ضرر و زیان آن، بیش از آنکه معطوف به شخص ایشان باشد، متوجه جامعه ایران و نسل های حال و آینده خواهد بود. شهید بهشتی نه تنها در حوزه اندیشه و تفکر، اهل سعه صدر، صبر، مدارا و حمل نظر مخالف بود، بلکه در حوزه اجرایی و مدیریتی نیز، همین بینش و منش را دنبال می کرد. با وجود این، در هر دو حوزه فکری و اجرایی، انواع اتهامات به ایشان زده شد و سیل افترا به سمت او سرازیر گشت و امواج این سیل با پیروزی انقلاب اسلامی، آنچنان سهمگین و گسترده شد که به قولی، «بهشتی زیر آوار اتهام ها» فرو رفت. (اکبر مظفری، ۱۳۸۵)

آگاهی به تاریخ

آگاهان به تاریخ تحولات انقلاب اسلامی، به خوبی می دانند که در بحبوحه پیروزی انقلاب و در جریان انتخاب اولین رییس جمهور، چه تهمت ها و افتراها که به شهید بهشتی زده نشد. (اکبر مظفری، ۱۳۷۸)

ولی چه زود، چهره مظلومیت و صداقت ایشان، نمایان گشت و حوادث تاریخی، نقاب از چهره واقعی مخالفان و دشمنان او برداشت و نیات پلید و سوء آنها را برملا ساخت به گونه ای که خود آنها در سازگاری و خیانت، تا بدانجا پیش رفتند که با منفورتربن و جنایتکارترین دیکتاتور معاصر و دشمن ترین دشمن ملت ایران یعنی صدام، دست دوستی داده و با هم مصاحفه کردند، اما در مقابل، با توجه به شهادت شهید بهشتی، روز به روز حقانیت و مظلومیت شهید بهشتی، نمایان تر می گشت و به صورتی معجزه گونه و روز افزون، عشق، ایمان و ارادت دوستداران حق، فضیلت، عدالت و آزادی، نسبت به ایشان بیشتر می شد و این روند، همچنان استمرار یافته است، به گونه ای که اکنون بعد از گذشت قریب سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید بهشتی از معدود شخصیت هایی است که می توان ادعا کرد مورد قبول همه یا اکثریت قریب به اتفاق گروه ها و جریان های فکری-سیاسی است که درون نظام و در چهارچوب قانون اساسی فعالیت می کنند و به عبارتی یک وفاق استثنایی و کم نظیر نسبت به ایشان در جامعه ایران بالاخص درمیان جریان ها و فعالان سیاسی، قابل ملاحظه است.

آنچه گفته شد بدین معناست که صرف نظر از فعالان، گروه ها و جریان های سیاسی، هنوز بخش قابل توجهی از جامعه ایران اسلامی، خصوصاً جوانان و نوجوانان و حتی نسل جوان دانشگاهی، آراء واندیشه های شهید بهشتی را آنچنان که باید و شاید و آنچنان که وی در واقعیت بوده است، نشناخته است و این چیزی جز مظلومیت مضاعف ایشان نیست و حتی این نسل با چهره اجرایی و مدیریتی ایشان که چهره غالب ایشان در جامعه ایران است نیز چندان آشنا نیست. اینجاست که معنی و مفهوم پاره ای از سخنان ساده و پرمایه امام راحل مشخص می شود. «شهید بهشتی یک ملت بود برای ما» و «شهید بهشتی مظلوم زیست، مظلوم مرد و خار چشم دشمنان بود.» (امام خمینی، ج۱۵، صص ۳ و 1۸)

نقش مهم شهید بهشتی

بسیاری از نقش ها و مسئولیت های شهید بهشتی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی را می توان در قالب یک یا چند پروژه تحقیقاتی، مورد مطالعه و بررسی قرارداد و از آنها برای حل مشکلات و رفع نیازهای امروز جامعه بهره گرفت. از نقش مهم و تأثیرگذار ایشان در آموزش و پرورش در دوران قبل از انقلاب اسلامی، می توان به تهیه و تدوین کتاب های تعلیمات دینی آن دوران گرفته تا نقش ایشان در مبارزات انقلابی و در تکوین اتحادیه های انجمن های اسلامی و جنش دانشجویی خارج از کشور و در شکل گیری جامعه روحانیت مبارز تا نقش اساسی او در شورای انقلاب و سپس در مدیریت مجلس خبرگان قانون اساسی و حضور فعال او در تدوین اصول اسلامی و مترقی و مردمی این قانون و مباحثات و مذاکرات مربوط به آن اصول تا نقش وی در دستگاه قضایی و تا راه اندازی ارگان های انقلابی، چون جهاد سازندگی و سپاه پاسداران و… می توان نام برد که همه و همه اهمیت و ارزش آن را دارند تا به صورت علمی و آکادمیک مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرند.

اما آیا اصلاحات قضایی مورد نظر ایشان، توسط پژوهشگران و عالمان علم حقوق یا توسط دستگاه قضایی مورد بررسی و نقد قرار گرفته است؟ آ یا اینها همه دلالت بر مظلومیت مضاعف شهید بهشتی نمی کنند و آیا نسل کنونی، اعم از مسئولان اجرایی و کارگزاران و دست اندرکاران نظام جمهوری اسلامی و محققان و دانشجویان ایرانی، دراین خصوص رسالتی ندارند؟

راستی عقاید شهید بهشتی به مذاق چه کسانی خوش نیامده و نمی آید که این گونه از تاریخ انقلاب کنار زده شده است؟ از کسانی که با انقلاب و عناصر انقلاب مشکل داشتند توقعی نیست اما دوستان چرا؟ نزدیکانش کجا بودند؟ مدافعین تفکر انقلابی چه تلاشی در نشر افکارش داشتند که در زمان بودنش با بزرگواری تمام تهمت های ناروا را ناشنیده گرفت و سخنی بر زبان نراند تا مبادا به پیکره نظام تازه به مسند نشسته جمهوری اسلامی لطمه ای وارد نشود، سکوت کرد تا تنها خدایش صدای ناله‌های دلش را بشنود و غربتش را درک کند تا به قول خودش «ان الله یدافع الذین آمنوا» خداوند از کسانی که ایمان آورده اند دفاع می کند.

من به سبب دینی بسیار بزرگ که از این مرد خدا بر گردنم حس می‌کنم و به دلیل تمام لذتی که در شنیدن کلامش و خواندن کلماتش در روح و جانم رخنه کرده است خواستم تا قدمی هرچند ناچیز در دیده شدن زیبایی‌های فکر و روحش بردارم باشد تا شاید در سرای واپسین در برابر نگاه مهربانش بیش از این شرمسار نباشم.

پروردگارا مرا یاری کن که خود را در ندیدن، ندانستن، نفهمیدن و فراموش کردن غرق نسازم. خداوندا توانی ده که اگر نمی توانم انصاف و حق شناسی را در لحظات عمرم جاری سازم دست‌کم تا بدین حد بی انصاف و حق ناشناس نباشم.

آری، مگر می‌توان «یک ملت» را ندید؟! این کلام امام خمینی (ره) است که بهشتی یک ملت است. ملتی که ما حتی به اندازه یک فرد از او یاد نکرده‌ایم. در سال هایی که گذشت اثر قابل تاملی از این شهید بزرگوار ندیدیم، سخنانش را کمتر جایی شنیدیم و تصویر مقتدر و صبورش را کمتر نظاره‌گر بودیم و سوال اساسی این است که چرا؟

 چرا بهشتی تا به این حد مظلوم بود و تا به امروز مظلوم ماند؟

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. جمع زیادی ازهمافران نیروی هوایی وهمسنگران وهمرزمان وعاشقان ومریدان فرمانده توانمندودلاورسردارشهیدجلال طالبی دارستانی گفت:

    بسمه رب الشهداء*ای شهدای عزیزونورانی وآسمانی برای ما(همسنگران وهمرزمان سردارشهیدجلال طالبی دارستانی که ازحق واسلام وقرآن دفاع میکردویارویاورمستضعفان عالم بودند وهمسنگرشهیدمظلوم دکتربهشتی بودندودارای مقامی شامخ ومنزلت نزدخداوهمه شهیدان دارد)دستان ناچیزوگدایی مارابگیرید وباخودببریدزیرا سفارش شهیدان وامام شهیدان این بودمردم دررفاه وآسایش باشندواین خواست ه بحق شهیدان تحقق یابد.برای شادی ارواح طیبه شهداء بویژه شهیدمظلوم دکتربهشتی صلوات.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715