پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰

فرونشست اصفهان ذیل مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود پیگیری می‌شود

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از پیگیری فرونشست اصفهان ذیل پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده رود خبر داد.

به گزارش ندای اصفهان،علی رائیجیان معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اظهار داشت: ساماندهی مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود با تغییراتی با تشکیل چهار کمیته تخصصی هیدرولوژی، حقابه‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، مدیریت یکپارچه و فرونشست به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور و هیأت دولت به اصفهان طی هفته گذشته افزود: با تأکید بر پیگیری موارد مطرح شده در این سفر بحث شناسایی ابعاد و حجم فرونشست اصفهان و راه حل‌های کوتاه مدت آن از اولویت برخوردار است.

رائیجیان با تأکید بر این که کنترل فرونشست در اصفهان اهمیت حیاتی دارد، گفت: با تأکید هیأت  دولت و نگاه ویژه رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود و حوضه‌های جنوب غربی فلات، فرونشست اصفهان در سند راهبردی زاینده‌رود دیده خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه به دلیل برگشت‌ناپذیر بودن پدیده فرونشست، بررسی احتمال وقوع این پدیده در دشت و شهر اصفهان و پیش‌بینی وقوع آن پیش از بروز گسترده و تأثیر مخرب آن بر این شهر تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: مطالعات بررسی ابعاد فرونشست در دشت اصفهان، برخوار و کوهپایه و سگزی توسط واحد مطالعات شرکت انجام شده است و تکمیل آن ذیل پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود انجام خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه پیش از این پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود از سه فاز جمع‌آوری آمار، اطلاعات و تهیه ابزار مدیریتی، توسعه راهبردها، تجهیزات و اجرای پروژه و ارائه و تعمیم نتایج پروژه تشکیل شده است، خاطر نشان کرد: دو فاز از مدیریت یکپارچه رودخانه زاینده‌رود انجام شده است.

رائیجیان اهداف پروژه را مصرف پایدار آب در طول رودخانه و ایجاد تعادل بین منافع مصرف کنندگان مختلف بر شمرد و تصریح کرد: مشارکت و در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و همکاری‌های لازم میان ذی‌نفعان راه حل معضلات آبی در حوضه زاینده‌رود است.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تأکید بر کارشناسان توانمند موجود پروژه مستقر در شرکت مدیریت منابع آب ایران، شرکت آب منطقه‌ای اصفهان و چهار محال بختیاری، بیان کرد: با تلاش‌های داوطلبانه همکاران و استفاده از فناوری‌های نوین جهانی و در قالب WMT – Water Management Tool، سه مدل آب سطحیSWAT، آب زیرزمینی FEFLOW و تخصیص آب MIKEHydrobasin در این پروژه طرح‌ریزی شده است و هر سه از این به بعد ذیل کمیته مدیریت یکپارچه در پروژه مدیریت یکپارجه رودخانه زاینده‌رود قرار دارند.

وی ادامه داد: در مدل آب سطحی SWAT پارامترهای ورودی تا سال ۱۳۹۸ بروزرسانی شده‌اند و این مرحله هم اکنون در حال آموزش و به‌روزرسانی مجدد است.

رائیجیان با بر شمردن حقابه‌بران رودخانه زاینده‌رود مشتمل بر محیط زیست، پایداری جریان رودخانه و تالاب گاوخونی، حقابه بران اصفهان، حقابه بران طومار شیخ بهایی، سهم آبه بران اصفهان، حقابه بران آب سد زاینده‌رود و تونل اول، حقابه شرب و حقابه صنعت، خاطرنشان کرد: امیدواریم با نهایی شدن این پروژه بتوانیم توسعه و مدیریت هماهنگ آب، خاک و منابع وابسته را برای رفاه اقتصادی و اجتماعی به شیوه‌ای عادلانه، بدون برهم خوردن پایداری اکوسیستم‌های حیاتی افزایش دهیم.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تأکید بر این که به دنبال ارائه مدلی هستیم که تأمین حداقل سرآنه آب قابل دسترس حوضه زاینده‌رود را در پی داشته باشد، افزود: این مدل باید این قابلیت و توانایی را داشته باشد که حوضه زاینده‌رود را از شرایط درگیری، تنش و نزاع بر سر آب خارج کند و توان پاسخگویی به رشد جمعیت و تأمین پایدار آب را در آینده داشته باشد.

انتهای پیام/

روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715