یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان:

تولید کنندگان با اطمینان به تولید خود ادامه دهند/ اصلاح قیمت‌ها به نفع تولید و مصرف‌کننده خواهد بود

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان گفت: تولیدکنندگان با اطمینان به تولید خود ادامه دهند، هم نهاده‌ها به میزان کافی وارد و ذخیره‌سازی شده و هم تسهیلات بانکی برای حمایت از تولید بسیج شده‌اند؛ برخی نگرانی‌ها از سمت تولیدکنندگان برای محدودیت‌های دستورالعمل‌های بانکی مطرح است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا ۳ ماه کنار خواهد رفت.

به گزارش ندای اصفهان، حسین ایراندوست، سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان، عصر امروز در حاشیه  جلسه ستاد تنظیم بازار استان اصفهان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه درجلسه برگزار شده گزارشی از بازرسی‌ و نظارت‌ها در بازار ارائه شد، اظهار داشت: پس از اینکه طرح مردمی‌سازی توزیع یارانه‌ها آغاز شد، برای چهار کالای اساسی مرغ، تخم‌مرغ، روغن و فرآورده‌های لبنی اصلاح قیمت صورت گرفت.

وی ادامه داد: با تغییر قیمت‌ها، بدیهی است که نظارت بر قیمت و فراوانی کالاها مد نظر قرار بگیرد و در این راستا با گزارش‌ دستگاه‌های مختلف، رضایت خوبی از فراوانی کالا در سطح استان وجود دارد و تخلقات قابل توجهی گزاش نشد.

*در فروشگاه‌ها شاهد انباشتگی کالاهای اساسی هستیم

ایراندوست با تاکید بر اینکه طبق گزارشات فراوانی روغن و ماکارونی در حد مطلوب است، گفت: در بسیاری از فروشگاه‌ها با انباشتگی این کالاها مواجه هستیم و برای تخم‌مرغ و گوشت مرغ نیز فراوانی مطلوب است و حتی با مازاد کالاها مواجه هستیم که در این راستا به شرکت پشتیبانی امور دام دستور داده شد مرغ مازاد از بازار را جذب و برای ذخایر استراتژیک ذخیره کنند.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان با بیان اینکه در جلسه مطرح شد که اگر دیگر استان‌ها نیاز به کالای اساسی دارند، آمادگی داریم کالاهایمان را در اختیارشان قرار دهیم، یادآور شد: بیش‌ترین تمرکز بر این موضوع بود که در شرایط فعلی که با فراوانی کالا مواجه هستیم و تمرکز را بر حمایت از واحدهای تولیدی بگذاریم تا با انگیزه قبل به تولیدات خود بپردازند و جایگاه خود را در این زمینه حفظ کنیم.

وی پیرامون وضعیت فراوانی کالاها در استان خبر داد: وضعیت برنج، شکر، روغن، مرغ، گوشت قرمز و… در سطح مطلوب است و از نظر فراوانی نگرانی نداریم و قیمت‌ها نیز تحت کنترل و رصد است و در این راستا سامانه ۱۲۴ به‌صورت شبانه‌روزی گزارش‌های مردم را دریافت خواهد کرد تا زمینه ایجاد تخلف‌ها را از بین ببریم.

*عرضه کالاهای اساسی از تقاضای آن پیشی گرفته است

ایراندوست در خصوص نسبت میان عرضه و تقاضا در استان خاطرنشان کرد: شاهدیم که عرضه‌مان بیش از تقاضا است زیرا در چند روز گذشته شاهد خرید قابل توجه شهروندان بودیم و به‌نظر می‌رسد با انبار شدن بسیاری از کالاها در منازل مواجه هستیم در همین راستا عرضه مازاد بر تقاضا است و دنبالیم کالاهای پروتئینی و لبنی را در سردخانه‌ها ذخیره کنیم، همچنین تأکید شد که مباحث صادراتی برای گوشت مرغ، فرآورده‌های لبنی و شیر خشک در دستور جهاد کشاورزی قرار بگیرد تا مازاد بر نیاز کشور را برای صادرات برنامه‌ریزی کنیم.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان با بیان اینکه امنیت  غذایی از مهم‌ترین مؤلفه‌های قدرت در تمام کشورها است، توضیح داد: یکی از دلایلی که پس از این همه دشمنی به زانو در نیامدیم این بود که در منابع غذایی‌مان متکی به تولیدکنندگان خود بودیم و نیاز است که امروز تمرکز مجریان و مردم بر حمایت از تولید و تولیدکننده باشد و اگر در این راستا افتخاراتی داریم به‌واسطه تلاش‌های شبانه‌روزی تولیدکنندگان‌مان است.

*تولید کنندگان با اطمینان به تولید خود ادامه دهند

وی با یادآوری اینکه با شروع کار دولت سیزدهم، آمار جوجه‌ریزی‌هایمان بیش از ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: تولیدکنندگان با اطمینان به تولید خود ادامه دهند، هم نهاده‌ها به میزان کافی وارد و ذخیره‌سازی شده و هم تسهیلات بانکی برای حمایت از تولید بسیج شده‌اند؛ برخی نگرانی‌ها از سمت تولیدکنندگان برای محدودیت‌های دستورالعمل‌های بانکی مطرح است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا ۳ ماه کنار خواهد رفت و بتوانیم با دامدار کارت و تسهیلات ارزان قیمت با تنفس ۶ ماهه واحدهای تولیدی‌مان را حمایت کنیم.

ایراندوست با بیان اینکه در طرح اجرا شده ۳ مرحله وجود دارد، گفت: مرحله اول شروع طرح و واریز یارانه‌ها و مرحله دوم فراوانی، عرضه و نظارت بر قیمت‌ها بود که به خوبی انجام شدند و حتی در سطح پایین‌تری از قیمت‌ها قرار داریم.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان با اشاره به اینکه مرحله سوم حفظ تولید و تولیدکننده است، تصریح کرد: امروز تمرکزمان بر این موضوع و تامین نقدینگی و نهاده‌ها است و این اطمینان را به تولیدکننده می‌دهیم که شرایط برای ادامه تولید فراهم است و در کنار آن تلاش می‌کنیم تولید رقابتی و کیفی شود تا بهره‌وری بالاتری صورت بگیرد و ضریب تبدیل را به پایین‌ترین سطح برسانیم.

وی در خصوص مقابله با تخلفات صورت گرفته شده اظهار کرد:  یکی از موارد احتکار در کالاهای اساسی و دیگری در نهاده‌ها است و اگر در این زمینه گزارشی ارائه شود به شدت با آن برخورد خواهد شد و در چند هفته گذشته با موارد ارائه شده کم‌تر از ۲۴ ساعت برخورد شد.

ایراندوست پیرامون کمپین‌های ایجاد شده در فضای مجازی مبنی بر عدم خرید کالاهای اساسی توضیح داد: اگر امروز شاهد فراوانی کالا هستیم یکی از دلایل آن این است که دولت هدف‌گذاری کرده بود که کالای اساسی به میزان لازم وجود داشته باشد و به نظر می‌رسد مایحتاج مردم برای ۲ تا ۳ هفته آینده در دست‌شان قرار دارد و بازار به شکل قبلی خود باز می‌گردد.

*اصلاح قیمت‌ها به نفع تولید و مصرف‌کننده خواهد بود

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان ادامه داد: اگر شخصی با رفتارهای مغرضانه همراهی کند، تولید و امنیت غذایی خود را هدف قرار می‌دهد و این کار جز توسط بیگانگان و مغرضان صورت نمی‌گیرد و اطمینان دارم مردم به این موارد گوش نخواهند داد و خوابی که برای ما دیده‌اند تعبیر نخواهد شد؛ تولید و مصرف‌کنندگان این اطمینان را دارند که پس از اصلاح قیمت‌ها، شرایط به نفع تولید و مصرف کننده خواهد بود و بسیاری از انحرافات ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی کنار خواهد رفت و مانند سال‌های گذشته از این آزمون نیز سربلند بیرون خواهیم رفت.

وی با تأکید بر اینکه کاهش قیمت‌ها صرفا به‌دلیل فراوانی محصول است و تغییر پیدا خواهد کرد، گفت : ماه اول یارانه‌ها به‌صورت نقدی پرداخت شد و برنامه‌ریزی برای ماه‌های بعد کالابرگ است تا یارانه صرف کالاهای پروتئینی شود زیرا سلامت جامعه نیازمند مصرف غذا و پروتئین‌های دامی است، همچنین شاهدیم که آمار جوجه‌ریزی، تولید تخم‌مرغ و… بالا است و تمرکزمان بر مدیریت تولید و اصلاح شرایط تولید است که از نتایج مثبت این طرح خواهد بود.

ایراندوست در خصوص کمبود روغن در فروشگاه‌ها تصریح کرد: کمبودمان از نظر وجود کالا نیست؛ در گذشته تمرکزمان بر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بود اما امروز این تمرکز بر فروشگاه‌های خرد قرار گرفته و ممکن است سرعت تحویل و دریافت پایین باشد و از نظر وجود روغن محدودیتی مطرح نیست.

انتهای پیام/

منبع:صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715