یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۹

استاندار اصفهان:

پیشتاز فرهنگ ایثار و شهادت علما و روحانیون بوده اند/ از هر 1000 طلبه 40 نفر شهید شده اند

پیشتاز فرهنگ ایثار و شهادت در دوران دفاع مقدس و انقلاب، روحانیت معظم بوده است و شک و تردیدی در آن نیست، گواه این موضوع این است که از هر هزار نفر روحانی ۴۰ نفر شهید شدند اما از سایر اقشار دیگر فقط ۴ نفر شهید داشتیم.

به گزارش ندای اصفهان، سیدرضا مرتضوی پیش از ظهر امروز در کنگره شهدای روحانی و طلبه استان اصفهان اظهار کرد: فرهنگ ایثار و شهادت از مؤلفه های هویتی فرهنگ اسلام و شیعه است که در بزنگاه های تاریخی در جای جای مسیر حرکت تاریخ این سرزمین تبلورهای متعددی داشته است.

استاندار اصفهان عنوان کرد: هر کجا که این فرهنگ و این نگاه فرهنگی حاکم شده است ثمره آن امنیت، آسایش، حرکت مردم به سمت خدا، توسعه دین، حفظ ارزش های اسلامی و گسترش دین را به همراه داشته است.

مرتضوی بیان کرد: یکی از این بزنگاه هایی که بصورت ویژه شاهد تبلور آن در این بخش از فرهنگ اسلامی بودیم دوران انقلاب اسلامی، نهضت حضرت امام(ره) و دوران دفاع مقدس و پس از آن بوده است که اگر خوب به آن بنگریم می بینیم که پاس داشت این حرکت و فرهنگ و توجه به این بخش از فرهنگ در واقع نگاه داشتن اسلام بوده است.

وی افزود: اگر ما در جامعه از برگزاری چنین مراسمات و بزرگداشت هایی غفلت کنیم، جامعه را از بسیاری از مراقبت های دین، ناموس و ملکشان محروم کردیم و بواسطه چنین مراسماتی، این فرهنگ پایدار می ماند.

سیدرضا مرتضوی تصریح کرد: پیشتاز این حرکت در دوران دفاع مقدس و انقلاب، روحانیت معظم بوده است و شک و تردیدی در آن نیست، گواه این موضوع این است که از هر هزار نفر روحانی ۴۰ نفر شهید شدند اما از سایر اقشار دیگر فقط ۴ نفر شهید داشتیم.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: مجموعه روحانیت فقط مردم را به دعوت به حضور در میدان جنگ و تعلیم آن ها نکرد و به تمام معنا خود را در وسط میدان قرار داد و دیگران را نیز دعوت کرد.

مرتضوی ادامه داد: یکی از اثار بزرگ حضور روحانیت در دوران دفاع مقدس و نهضت، تقویت فضائل معنوی در رزمندگان و جبهه ها بود، تفاوت جبهه های دنیا و جبهه های ما در همین امر است، مردمی بودن روحانیت فقط محصور دفاع مقدس نشد و در برهه های مختلفی که نیاز به این فرهنگ بود، پیشتاز بوده است.

وی با اشاره به رشادت ها و تلاش های روحانیون در عرصه های مختلف در کشور و اینکه بوق های تبلیغاتی دشمن همه تلاش خود را برای ندیدن این جلوه های ایثار و رشادت ها انجام می دهد، اما صدای عمل عمیق تر و بلندتر است، اذعان کرد: این عمل را کسی که ببیند پای آن می ماند و نمی تواند این ایثار و از خود گذشتگی را فرامو‌ش کند.

سیدرضا مرتضوی توضیح داد: هنگامی که از موضوع ایثار در این سرزمین صحبت می‌کنیم، ریشه های آن در همین فرهنگ حضور روحانیت در کنار مردم نهفته است، ایثار هنگامی رخ می دهد که خود شخص نیازمند از آن بگذرد و به دیگری بدهد این عمل را در راه خدا انجام دهد و انتظار پاداش نداشته باشد.

استاندار اصفهان تاکید کرد: اگر بخواهیم یکی از مناطقی که به صورت ویژه و استثنایی در دوران دفاع مقدس حضور روحانیت را به صورت عینی تجلی داد نام ببریم آن استان اصفهان بود آنهم بصورت قابل توجه و با فاصله از سایر نقاط، اصفهان، استان اول تقدیم کننده شهدای دفاع مقدس و شهدای روحانیت در کشور بود و این برگرفته از عمق وجود حوزه های علیمه در ادوار گذشته در تاریخ و مرجعیت حوزه علمیه اصفهان در ادوار گذشته بوده است.

مرتضوی با اشاره به اینکه اینها از منشأ اخلاقی حوزه اصفهان نشات می گیرد که در گذشته شخصیت های بزرگی را به کشور و عالم اسلام و تشیع معرفی کرده، گفت: همین ویژگی اخلاقی است که چنین شهدایی را تربیت و تقدیم به اسلام عزیز می کند.

وی خاطرنشان کرد: به این اعتبار باید بگوییم که هر شهیدی که در جمهوری اسلامی و هر شهیدی که در استان اصفهان در این مسیر رستگار شد، در مسیر روحانیت مبارز حرکت کرد.

مرتضوی اظهار کرد: شرایطی که امروز در دنیای سلطه و جنگ فرهنگی که دنیای سلطه بر علیه ما راه اندازی کرده از باب ضرورت و اهمیت عرض می‌کنم برای اینکه بتوانیم جوانان و نوجوانان را در مسیر تند باد روزگار حفظ کنیم چاره ای جز پناه بردن به این مکتب تجربه شده نداریم.

انتهای پیام/

منبع: صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715