یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸

خبر خوش تغییر کاربری کارخانه ریسباف اصفهان به موزه ملی/ نقل و انتقال مالکیت طی 20 روز انجام می‌شود

پس از گذشت چند سال از مصوبه تغییر کاربری کارخانه ریسباف اصفهان به موزه، سرانجام وضعیت نقل و انتقال مالکیت آن به شرکت بازآفرینی شهری در جلسه کمیسیون اصل نود مجلس تعیین شد که طی مدت ۲۰ روز این امر صورت گیرد.

به گزارش ندای اصفهان، کارخانه ریسباف اصفهان از حصار تصمیم‌گیری مدیران دولتی خارج و این خبر خوش هفته گذشته پس از صورت جلسه کمیسیون اصل نود، مبنی بر انتقال مالکیت آن اعلام شد.

مالکیت این کارخانه در طی سفر هیات دولت به استان اصفهان در سال ۸۸ از بانک ملی به دولت واگذار می‌شود که از مالکیت بانک ملی خارج شود و در سال ۹۶ طی سندی به شرکت بازآفرینی شهری منتقل شود؛ مسؤولیت خرید و انتقال آن به عهده وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد، اما به دلیل اختلافات پرداختی و پروانه زمین معوض به بانک ملی، این اقدام ناتمام باقی می‌ماند و معامله دچار اشکال می‌شود.

از این رو طی ۱۲ سال این سرگردانی بر سر بیت‌المالی متروکه بین ۲ دستگاه دولتی ادامه دار می‌شود؛ تا زمانی که با پیگیری‌ و شکایت ۲ نماینده اصفهان جلسه کمیسیون اصل نود برای مشخص شدن مصوبه تبدیل کارخانه ریسباف اصفهان به موزه و تغییر کاربری فرهنگی و تاریخی آن به عنوان تنها بازمانده کارخانه‌های ریسندگی قدیمی در تاریخ ۱۹ ادیبهشت ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

جلوگیری از تخریب تنها بازمانده کارخانه‌های ریسندگی

 این جلسه با حضور استاندار اصفهان، رؤسا و مدیران وزارت راه و شهرسازی، بانک ملی ایران، شرکت بازآفرینی شهری، شورای شهر اصفهان، شهرداری اصفهان و همچنین نمایندگان استان اصفهان برگزار شد.

مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، در این جلسه به عدم پیگیری وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری اشاره کرد و گفت: پس از پرداخت ثمن معامله که مبلغ آن حدود ۲۰۷ میلیارد تومان بوده و بخشی از اموال دولت است، پیگیری لازم انجام نگرفته و با گذشت زمان و از دست دادن فرصت، نابودی و تخریب این بنای تاریخی را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: تا به امروز ۲۰ درصد از سقف‌های این کارخانه فروریخته و منزل مالک این کارخانه به تلی از خاک تبدیل شده که مسئول اصلی آن بانک ملی و وزارت راه و شهرسازی است و خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر به وضعیت این کارخانه هستیم.

مهلت ۲۰ روزه نقل و انتقال کارخانه ریسباف

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در توضیح این جلسه اظهار داشت: ماحصل این نشست با توجه به اظهارات طرفین و استماع مشکلات اداری طرفین در انتقال این طرح، مقرر شد مشکلات فی مابین وزارت راه و شهرسازی و بانک ملی به نمایندگی از شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری حداکثر ظرف ۲۰ روز نهایی شود و طبق قرارداد سال ۹۵، این ملک جهت حفاظت از میراث فرهنگی انتقال پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه انتقال سند و تحویل ملک باید به صورت کامل جهت احیا و حفظ این ملک تاریخی صورت گیرد، گفت: باید در اجرای مفاد قرارداد مبایعه نامه استانداری اصفهان با همکاری شهرداری و شورای شهر اصفهان نسبت به رفع موانع انتقال و پرداخت ثمن معامله که شامل اجرای مصوبه کمیسیون ماده ۵ به تاریخ ۱۷ آبان ۹۴ با موضوع اراضی خیابان فرایبورگ مبنی بر سطح اشغال ۶۰ رصد از ساخت ۴ طبقه با ارتفاع ۱۷ متر که به استناد نامه دبیر شورای عالی شهرسازی به تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۹۹ قرار گرفته شده، اقدامات لازم صورت گیرد و در پایان نیز گزارش مکتوب و رسمی انجام این موضوع با مدیریت و هماهنگی استاندار اصفهان و مجمع نمایندگان استان در ظرف زمانی مشخص شده ارائه شود.

انتقال کارخانه ریسباف به شرکت بازآفرینی شهری

محمد نورصالحی، رئیس شورای شهر اصفهان نیز در نطق پیش از دستور چهل و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به طرح ایجاد موزه بزرگ اصفهان و اهمیت جایگاه موزه اظهار داشت: این طرح در برنامه سال ۱۴۰۱ شورا و شهرداری قرار گرفته و نیازمند همراهی مسئولان ذی‌ربط در کشور و استان است و امیدواریم این موزه فاخر در شأن مردم اصفهان و کشور هرچه سریع‌تر احیا شود.

وی نقطه هدف اصلی برای موزه ملی را کارخانه ریسباف دانست و گفت: تحویل و انتقال آن در کشاکش مسؤولان مدت‌ها پیش مطرح شده بود، در آخرین جلسه بین شورا و نمایندگان مجلس، مقرر شد با همت نمایندگان از طریق کمیسیون اصل ۹۰ مجلس این موضوع پیگیری شود.

نورصالحی با بیان اینکه دکتر طغیانی نماینده اصفهان و آقای ابوترابی نماینده نجف آباد در مجلس، موضوع را در کمیسیون اصل ۹۰ پیگیری کردند، تصریح کرد: هفته پیش جلسه‌ای انجام شد که بنده نیز حضور داشتم و مصوب شد طی ۲۰ روز از تاریخ آن جلسه که یک هفته آن گذشته این نقل و انتقال بین بانک ملی و شرکت بازآفرینی شهری به عنوان مالک انجام شود تا با اهتمام شهرداری اصفهان و شرکت بازآفرینی شهری و استاندار و همه مسئولان ملی و محلی عملیات اجرایی موزه بزرگ اصفهان آغاز شود.

پایداری فرهنگی و صنعت گردشگری به کمک موزه‌ها

همچنین مصطفی نباتی‌نژاد، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر اصفهان در واکنش به خبر انتقال این کارخانه ریسباف و مشخص شدن وضعیت نهایی آن، نوشت: هفته قبل بر اساس درخواست دو نفر از نمایندگان مجلس، گره کوری که به هزاران متر و هزاران میلیارد تومان املاک اصفهان بسته شده بود باز شد.

وی افزود: این دو نماینده حقوقدان بر اساس شنیدن مطالبه ی شورا و اهالی فرهنگ و هنر و همچنین استفاده از ظرفیت های قانونی در اختیارشان زمینه ساز هدایت این ظرفیت به سمت ایجاد موزه بزرگ اصفهان شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، موزه‌ها به عنوان نگه‌دارنده فرهنگ و دارایی‌های هر کشوری هستند که اگر نباشند هویتی هم وجود ندارد. به عبارتی دارایی‌های فرهنگی بزرگ‌ترین اعتبار یک کشور و استان به شمار می‌آیند که می‌توانند سرنوشت کشورها را تغییر دهند. از این رو اهمیت حفظ آثار تاریخی مانند کارخانه ریسباف اصفهان که می‌تواند یک ظرفیت بالایی در تغییر کاربری به موزه را داشته باشد، پایداری پایه‌های فرهنگی و به ویژه صنعت گردشگری را در بُعد ملی به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715