یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲

رگبارهای بهاری رودخانه‌های فصلی اصفهان را جاری کرد

سامانه ناپایدار جوی از عصر روز جمعه در سطح استان اصفهان مستقر شد و مناطق جنوبی را فرا گرفت و روز شنبه و یکشنبه شاهد رگبارهای تند باران و تگرگ در سطح استان بودیم که سبب آب گرفتگی در بعضی از مناطق و جاری شدن رودخانه‌های فصلی شد

به گزارش  ندای اصفهان،بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی سامانه بارشی از روز جمعه در استان اصفهان فعال شده و همچنان به فعالیت خود تا روز سه‌شنبه ادامه می‌دهد، رگباری بودن بارش‌ها، سبب جاری شدن روان‌آب و آبگرفتگی معابر و اختلال در تردد در شهر اصفهان و دیگر مناطق استان شد. در خور و بیابانک و میمه و بادرود رودخانه‌های فصلی فعال و جاری شد. همچنین در بیش از ۱۰۰ نقطه از شهر اصفهان و به ویژه سپاهان‌شهر آب‌گرفتگی گزارش شد که عوامل شهرداری، آتش‌نشانی، آب و فاضلاب ورود پیدا کردند و در جهت تخلیه آب اقدام کردند.

شدت روان‌آب در شهر سپاهان‌شهر به حدی بود که سبب شد باران به همراه گل و لای از روی پل سرازیر در اتوبان شود و کلیپ آن به سرعت در فضای مجازی انتشار پیدا کرد که مردم آن را به آبشار تعبیر می‌کردند. برای آگاهی از آخرین وضعیت سامانه ناپایدار بارشی و وضعیت هوا با مدیرکل مدیریت بحران استانداری هوا و کارشناس هواشناسی اصفهان گفت‌وگویی انجام دادیم.

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان امروز با اشاره به وضعیت جوی استان اظهار داشت: این سامانه ناپایدار جوی از عصر روز جمعه در سطح استان مستقر شد و مناطق جنوبی را فرا گرفت و روز شنبه شاهد رگبارهای تند باران و تگرگ در سطح استان بودیم که سبب آب گرفتگی در بعضی از مناطق شد.

وی با بیان اینکه هشدارهای لازم به دستگاه‌های امدادی، شهرداری‌ها، اداره راهداری و عوامل مدیریت بحران داده شده بود و تیم‌ها را آماده کرده بودند، افزود: رگبارهای باران در عصر روز شنبه منجر به آب‌گرفتگی در اتوبان خلیج فارس، شهید دستجردی و مقابل سیتی‌سنتر شد و به ویژه در سپاهان‌شهر با شدت تگرگ و باران روان‌آب ایجاد و سبب شد گل و لای وارد اتوبان شود و روان‌آب‌ها که در سطح شیب‌دار بود روی پل آمد و به پایین سرازیر شد.

شیشه‌فروش افزود: در ۱۰۰ نقطه از شهر اصفهان آب‌گرفتگی به وجود آمد که عوامل شهرداری، آتش‌نشانی، آب و فاضلاب ورود پیدا کردند و در جهت تخلیه آب اقدام کردند و پلیس راه کنترل ترافیکی انجام داد و از وقوع حادثه جلوگیری کرد.

فعال شدن رودخانه‌های فصلی میمه

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: در مورچه خورت ۲۲ میلی‌متر باران در روز شنبه آمد که سبب شد رودخانه‌های فصلی میمه فعال شوند، روان‌آب‌ها کنترل شد و سبب شد که خسارتی نداشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه روز گذشته شاهد وزش طوفان در مناطق شرق و شمال استان بودیم و همچنان ادامه دارد، بیان کرد: این جبهه هوای ناپایدار تا امشب در مناطق شمالی و شرقی استان استقرار دارد و بارش‌های رگباری و وزش باد شدید را به دنبال خواهد داشت و سبب خیزش کانون‌های گرد و غبار در این مناطق می‌شود.

شیشه‌فروش با بیان اینکه سازمان هواشناسی پنجشنبه و جمعه تندبادهایی را پیش‌بینی کرده است، خاطرنشان کرد: در چند روز گذشته به علت وزش تندباد در مناطق عراق کانون‌های گرد و غبار از این کشور فعال شده و چند استان را فرا گرفته و زبانه‌های آن در مناطقی از اصفهان سبب کاهش میدان دید و کیفیت هوا و گرد و غبار شده و این شرایط تا روز سه‌شنبه ادامه دارد.

۵۰درصد از اجرای طرح هدایت‌آب‌های سطحی اصفهان باقی مانده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه شهرداری‌ها موظف هستند طرح‌های جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی را اجرا کنند، تصریح کرد: شهرداری اصفهان مطالعات را شروع کرده و بخشی از آن را انجام داده و ۵۰ درصد باقی مانده است و ضرورت دارد شهرداری‌های کل استان طرح‌های جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی را با هدف پیشگیری از ایجاد روان‌آب و آب‌گرفتگی، محافظت از سکونت‌گاه‌ها و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی اجرا کنند.

وی با تأکید بر اینکه همه شهرداری‌ها باید اطراف شهر را برای حفاظت از مناطق مسکونی سیل‌بند اجرا کنند، بیان کرد: شهرداری‌ها مکلف شدند انجام مطالعات و اجرای طرح‌های جمع آوری و هدایت و استحصال آب‌های سطحی و روان آب را به منظور پیشگیری حوادث انجام دهند و اگر این موارد کامل اجرا شد بود شاهد آب‌گرفتگی در اصفهان نبودیم؛ نیمی از شهرهای استان طرح هدایت آب‌های سطحی را اجرا کرده‌اند.

ادامه فعالیت سامانه بارشی تا روز سه‌شنبه در آسمان اصفهان

حجت‌اله علی‌عسگریان، کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: نقشه‌های هواشناسی بیانگر ادامه فعالیت سامانه بارشی تا اوایل روز سه‌شنبه بر روی استان است.

وی افزود: بر این اساس طی این مدت وضعیت جوی در اکثر مناطق به‌صورت قسمتی ابری و غبار، گاهی افزایش ابر و وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، رگبار بهاری و رعد و برق تگرگ به‌ویژه در نیمه‌ شمالی و شرق استان پیش‌بینی می‌شود.

علی‌عسگریان بیان کرد: به دلیل رگباری بودن بارش‌ها، جاری شدن روان آب و آبگرفتگی معابر، اختلال در تردد در مناطق شمال شرقی و همچنین در مناطق مستعد وقوع تندباد لحظه‌ای همراه با گرد و خاک دور از انتظار نیست.

کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی اصفهان با اشاره به اینکه کمینه‌ دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در اکثر مناطق یک تا ۳ درجه افزایش خواهد داشت، عنوان کرد: بیشینه دمای هوای شهر اصفهان ۲۸ و کمینه فردا صبح ۱۱ درجه سانتی‌گراد و خور و بیابانک با ۳۲ و بویین میاندشت با ۳ درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به میزان بارش در ۲۴ ساعت گذشته در سطح استان گفت: خوانسار ۱۷، فریدون‌شهر ۱۲.۲، اردستان ۸.۳، بویین میاندشت ۸، داران ۶.۸، بادرود ۶، چادگان ۴.۵، نائین ۳، خوروبیابانک ۲.۷، گلپایگان ۲.۴، میمه ۲، و نطنز ۱.۶ بیشترین میزان بارش ثبت شده است.

انتهای پیام/

فارس

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715