یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۳

جهاد تبیین در دهکده جهانی ارتباطات

به‌جای فرار از فضای مجازی یا دهکده جهانی، با این واقعیت روبرو شویم ولی از این اسلحه به نفع خودمان استفاده کرده و هویت غرب را آشکار نماییم. اکنون همان‌طور که رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه‌الله) فرمودند وظیفه‌ی ما جهاد تبیین است...

ندای اصفهان- الهه دهقانی (عضو گروه نویسندگی صریر)

عصر کنونی، عصر ارتباطات است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وسایل ارتباطی، مردم جهان همانند افراد یک دهکده از کوچک‌ترین اتفاقات و اخبار سایر مناطق جهان در کمترین زمان، آگاه می‌شوند. دهکده‌ی جهانی اصطلاحی است که اولین بار، «مارشال مک‌لوهان»  اندیشمند کانادایی آن را ابداع کرد.

حاکمان تمدن غرب با ساخت ماهواره و ایجاد فضای مجازی درصدد ایجاد این دهکده‌ی جهانی‌اند. دهکده‌ای که با ایجاد سپهر اطلاعاتی در آن، بتوانند اطلاعات موردنظر خود را ‌طوری که منافع آن‌ها را تأمین می‌کند، در آن منتشر کرده و بر اندیشه و افکار بشر استیلا پیدا کنند و بدین‌وسیله صاحب حکومت جهانی گردند. اما به نظر شهید آوینی، آنان هیچ‌گاه به این خواسته‌، نخواهند رسید، زیرا تمدن غرب همچون طبلی توخالی است که سروصدای زیادی دارد، اما درونش تهی است.

براساس مقاله‌ی «انفجار اطلاعات» این شهید بزرگوار، دهکده‌ی جهانی غرب و دژ اطلاعاتی آن همانند خانه‌ی عنکبوت، سست و بی‌اساس است و با وزش نسیمی فرومی‌ریزد؛ فقط کافی است تا عنصر اعتماد مردم از آن سلب شود.

بنابراین بهتر است به‌جای فرار از فضای مجازی یا دهکده‌ی جهانی، با این واقعیت روبرو شویم ولی از این اسلحه به نفع خودمان استفاده کرده و هویت غرب را آشکار نماییم. اکنون همان‌طور که رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه‌الله) فرمودند وظیفه‌ی ما جهاد تبیین است، ما باید ماهیت تمدن غرب و حاکمان آن را به جامعه‌ی جهانی بشناسانیم و بخصوص به افراد جامعه در زمینه‌ی نحوه‌ی رویارویی با بمباران اطلاعات، آگاهی دهیم. آنان باید بدانند که در فضای مجازی یا دیگر عرصه‌های ارتباطی، نباید یک شهروند چشم و گوش بسته و مطیع محض باشند؛ بلکه باید قدرت تحلیل انتقادی داشته و اطلاعات درست را از نادرست تشخیص دهند تا فریب نقشه‌های دشمن را نخورند و بتوانند آن را خنثی نمایند.

این بیان شهید والامقام که: «هرکه می‌خواهد ما را بشناسد، داستان کربلا را بخواند»، بیانگر درس‌آموزی از واقعه‌ی عاشوراست؛ زیرا امام حسین (ع) و یاران باوفایش باوجود تعداد کم و امکانات محدود در مقابل ظلم یزید ایستادند و تسلیم بیعت با او نشدند. یزید با داشتن سپاهیان و امکانات فراوان، قصد داشت ندای اسلام را نابود کند، اما با کشتن امام (ع) و یارانش، آوازه‌ی رسوایی خود را سر داد و پایه‌های حکومت خود را ویران نمود.

حاکمان تمدن غرب و اصحاب رسانه‌ی آن‌ها نیز، با ایجاد دهکده‌ی جهانی بر این باورند که اندیشه و باورهای افراد را در سرتاسر جهان تحت سیطره‌ی خود درآورند؛ اما طبق سنت الهی، همان‌گونه که واقعه‌ی عاشورا معادلات یزیدیان را برهم زد، آنان نیز درمی‌یابند که معادلات آن‌ها نادرست بوده است و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، به‌زودی هیمنه‌ی آمریکا و استکبار جهانی فرو خواهد ریخت؛ زیرا خداوند «بندگان صالحش» را وارث زمین و «حکومت جهانی» می‌داند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  سلام
  احسنت به دید باز شهید آوینی
  و تشکر از شما نویسنده محترم

 2. مریم اختریان گفت:

  بسیار هم عالی،،، به امید روزی که مسلمانان بهترین استفاده را از شمشیر دولبه‌ی رسانه بکنند

 3. طاهره کنگازیان گفت:

  سلام و ادب

  بله
  جهاد تبیین از مسائل مهم امروز هست
  چه خوب اشاره کردید که شخص نباید چشم و گوش بسته همه جیز را در فضای مجازی بپذیرد بلکه باید قدرت تجزیه و تحلیل داشته باشد
  امید است که همه با بصیرت تمام از این فضا بهره ببریم
  موفق باشید

 4. حکمت گفت:

  سلام
  ان‌شاءالله با همت و احساس مسئولیت کاربران مومن و متعهد، این رسانه‌ها سبب اعتلای هرچه بیشتر اسلام ناب محمدی شود.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715